توصیه های پزشکیسلامت در دوران قبل و بعد از بارداری

سقط جنین غیر عمد (ناخواسته)

سقط جنین خود به خودی

سقط جنین خود به خودی به تخلیه جنین از رحم بدون قصد قبلی اطلاق می گردد. حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد تمام حاملگی ها به سقط خود به خودی منجر می شود. تخمین زده می شود که تا ۵۰ درصد تمام تخمک های بارور شده قبل از این که در رحم جایگزین شوند(یعنی قبل از اینکه زن متوجه شود که بارداری صورت گرفته است) سقط می شوند. تقریبا ۷۵ درصد تمام سقط های خود به خودی در سه ماهه اول بارداری رخ می دهند.(عموما در هفته های هفتم تا دوازدهم بارداری).

دلایل سقط جنین خود به خودی متعدد هستند  و شامل ناهنجاری های ژنتیکی جنین(شایع ترین دلیل)، نقائص ساختمانی رحم و اختلالات هورمونی مادر می باشند. استرس های هیجانی، استرس های فیزیکی یا بعضی عفونت ها (مثل سیفیلیس) همچنین می توانند موجب سقط جنین شوند. عوامل دیگر سقط جنین عبارتند از مصرف زیاد سیگار، قهوه، الکل، مواد مخد، سوء تغذیه یا تغذیه ناسالم، دیابت(مرض قند)، بیماری های تیروئیدی،سابقه ی قبلی سقط جنین، بالا بودن سن مادر بیش از ۳۵ سال و مصرف مواد ضد التهاب غیراستروئیدی مثل آسپرین.

نشانه ها و علائم سقط جنین عبارتند از درد شدید و انقباض شکم که اغلب همراه با خونریزی از رحم است. بیمار ممکن است از دفع لخته های خون شاکی باشد. این لخته های خون باید به دقت بررسی شوند چون ممکن است جنین در داخل آن ها باشد. آسانترین راه برای بررسی این که جنین هنوز داخل رحم قرار دارد و زنده است؛ استفاده از سونوگرافی است. البته در مواردی که سن جنین کم تر از ۵ هفته است، سونوگرافی به خوبی نمی تواند این کار را انجام دهد. در چنین مواردی آزمایش خون انجام داده و میزان HCG خون بررسی می شود. سپس بعد از دو تا سه هفته دیگر سونوگرافی و آزمایش خون تکرار می شود. اگر میزانHCG  افزایش یافته بود نشانه ادامه بارداری و زنده بودن جنین است.

از نظر فاکتور RH خون مادر نیز باید بررسی شود. مادرانی که RH منفی دارند ممکن است نیاز به تزریق آمپول روگام داشته باشند تا نوزادانشان دچار بیماری به نام اریتروبلاستوزجنینی و زردی شدید نشوند. معمولا مادرانی نیاز به تزریق این آمپول دارند که RH خون همسرشان مثبت است.

به طور کلی برای پیشگیری از سقط جنین خود به خودی باید به نکات زیر توجه کرد:

۱-    پرهیز از مصرف الکل،سیگار و مواد مخدر
۲-    از مصرف قهوه بیش از حد پرهیز کنید(بیشتر از سه فنجان قهوه در روز)
۳-    رژیم غذایی سالم و مناسب داشته باشید.
۴-    بدون مشورت با پزشک هیچ دارویی مصرف نکنید.
۵-    بیش از حد کار نکنید و به مدت طولانی در محل کار خود نایستید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن