آشپزخونه من

طرز تهیه چند نوع مربا با میوهای فصلی به سبک جدید

shutterstock_112619291-1024x731 مربای توت فرنگی
توت فرنگی ۱ کیلوگرم . شکر ۱ کیلوگرم . ابلیمو ۱ قاشق غذاخوری
طرز تهیه : دم توت فرنگی ها را بگیرید ، سپس آنها را شسته و از وسط نصف کنید ؛ شکر را لابلای توت فرنگی ها بریزید و بگذارید ۲۴ ساعت در یخچال بمانند تا توت فرنگی ها آب بیندازند سپس درون قابلمه بریزید و روی حرارت زیاد قرار دهید.
هنگام جوشیدن کفی روی سطح مربا ایجاد میشود که بهتر است آن را یکی دو بار بگیرید ، وقتی که شربت مربا قوام آمد قابلمه را از روی اجاق گاز بردارید.
برای آماده شدن مربای توت‌فرنگی به حدود ۲۰ تا نیم‌ساعت زمان نیاز است و هر چه این مدت طولانی‌تر باشد مربا تیره تر میشود ؛ در پایان کار ابلیمو را برای جلوگیری از شکرک زدن اضافه کنید و این کار را حتما در انتهای پخت انجام دهید تا مربا تیره نشود ، در قابلمه را در زمان پخت باز بگذارید تا مربای توت فرنگی سیاه و تیره نشود.

مربای البالوmarin-vihnya
آلبالو ۱ کیلوگرم . شکر ۱ کیلوگرم . ابلیمو ۱ قاشق غذاخوری
طرز تهیه : دم آلبالوها را بگیرید ، سپس آنها را شسته و هسته آنها را طوری جدا کنید که آلبالوها له نشوند.
شکر را لای آلبالوها بریزید و بگذارید البالوها یک روز در یخچال بمانند تا به آب بیفتند ، روز بعد مواد را روی حرارت متوسط قرار دهید و پس از ۱۰ دقیقه آلبالوها را از آب انها جدا کرده و بگذارید تا شربت قوام بیاید ، سپس آلبالوها را به شربت قوام آمده اضافه کنید.
اگر آلبالو زیاد بجوشد رنگ خود را از دست داده و له میشود ، به این دلیل آلبالوها را از شربت ان جدا کنید ، اگر آب آلبالو زیاد بود میتوانید بعنوان شیره شربت از آن استفاده کنید.

مربای زردآلوPerfect-Pear-Jam-SQ1
مواد لازم برای مقدار دو و نیم پیمانه:
زردالو دو نیم شده: حدود ۳ پیمانه، هسته آن‌ها جدا شود.(بسته به سلیقه میتوانید آنها را خرد کنید)
شکر: یک پیمانه
آب لیمو: ۱ قاشق غذاخوری
طرز تهیه:
ابتدا کاسه‌ای را روی کاسه بزرگتری که حاوی آب یخ است قرار داده و کنار بگذارید.
در ظرفی زردالوها، میوه و شکر را روی حرارت زیاد جوش آورید، سپس حرارت را روی متوسط قرار داده و مرتب مربا را هم بزنید و کف‌های ایجاد شده روی ظرف را جدا کرده،‌ دور بریزید.
وقتی مربا کمی غلیظ شد ( حدود ۵ دقیقه پس از جوشاندن) آن را از روی حرارت برداشته و به اندازه نصف قاشق مرباخوری از آن را درون کاسه‌ای که روی ظرف آب یخ قرار داده‌اید بریزید و۳۰ ثانیه صبر کنید سپس کاسه را کمی مایل کنید و اگر مربا خیلی راحت روان شد دوباره ظرف مربا را روی حرارت قرار دهید و به مدت یک تا دو دقیقه دیگر آن را حرارت دهید ولی اگر در مرحله تست، مربا کمی سخت حرکت کرد، مربا آماده است و می‌توانید آن را از روی حرارت بردارید.
مقدار مربای مورد نیاز را برداشته و دمای آن را به دمای اتاق برسانید، سپس بقیه آن را درون ظرف مخصوص مربا که از قبل با آب جوش استریلیزه شده، بریزید و درب آن را محکم ببندید و درون یخچال قرار دهید.
زیباشو

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن