اصول پوشيدن لباس

قدم به قدم با شما برای برنامه ریزی تدارکات عروسی

این روزها تقویم پر از مناسبت های خوب است و بازار جشن های عروسی دوباره داغ شده. البته حق با قدیمی هاست «عروسی به چشم تماشاگر آسان است». وقتی خودتان داخل گود باشید دیگر به این راحتی ها نیست.

هزار و یک کار ریزودرشت است که باید به موقع و درست انجام شود تا بتوانید یک جشن ایده آل بگیرید و همه چیز همان طور که دوست دارید، پیش برود. بالاخره در زندگی هرکس این یک شب، خیلی اهمیت دارد و همه می خواهند جشنی بگیرند که خاطره اش برای همیشه ماندگار شود. البته لازم نیست بترسید یا نگران شوید. کافی است یک برنامه ریزی کامل داشته باشید و پیش از آن که دست به کار شوید، حساب وکتاب همه چیز را بکنید. قرار عقد و وقت گرفتن از محضرخانه، اجاره سالن، خرید حلقه، انتخاب آینه و شمعدان، سفارش لباس عروس و کت وشلوار داماد، انتخاب آرایشگاه، گل فروشی و آتلیه عکاسی فقط بعضی از کارهایی است که باید در فهرست تان قرار دهید.

برای این که چیزی از قلم نیفتد و در روزهایی که سرتان حسابی شلوغ خواهد بود، چیزی را فراموش نکنید، راهنمایی ای را برای تان آماده کرده ایم که می تواند گام به گام برای برگزاری یک جشن باشکوه همراه تان باشد. حدود قیمت محضرخانه های مختلف چقدر است؟ بورس لباس عروس یا کت وشلوار کجاست؟ برای انتخاب سالن مناسب به چه نکاتی باید توجه کرد؟ حلقه ازدواج را چطور انتخاب کنیم؟

پاسخ این سوال ها و خیلی سوال های دیگر را می توانید در صفحه های ویژه این شماره پیدا کنید و –ان شاءالله جشنی ایده آل بگیرید.

● این جا، جایی است که عروسی شما ثبت می شود

برای رفتن به محضر خانه، باید نکاتی را در نظر بگیرید که دانستن هر کدام از آن ها می تواند مراسمی بی دردسر و مناسب شأن خانواده ها را به دنبال داشته باشد.

● از یک ماه قبل به فکر باشید

گام اول را که همه می دانند: انتخاب تاریخی برای روز عقد. اگر تاریخ پیشنهادی مقارن با اعیاد مذهبی یا اتفاقات مهمی باشد، شک نکنید که باید حداقل یک ماه زودتر از محضرخانه وقت بگیرید. مطمئن باشید یک روز مانده به ۱۳ رجب که روز ولادت امیرالمومنین (ع) است یا روز قبل از نیمه شعبان نمی توانید محضر خالی پیدا کنید.

● فقط بزرگ ترها

تعداد مهمانانی که قرار است برای این اتفاق مهم دعوت شوند را یادداشت کنید و به دفترخانه اطلاع دهید. در نظر داشته باشید حضور بزرگان ۲ خانواده کافی است؛ پس لازم نیست همه را با فرزندان در نظر بگیرید. ساعت دقیق برگزاری مراسم را از محضر خانه بپرسید و براساس همین زمان مهمانان تان را دعوت کنید. ممکن است قبل یا بعد از شما خانواده دیگری آنجا مراسم داشته باشند و دیر یا زود رفتن شما ازدحام و بی نظمی ایجاد کند.

● گل فراموش نشود

هرچند در این روز، همه گل هستند ولی یادتان باشد زیبایی عکس ها در کنار یک سبد گل چند برابر می شود. اگر به گل فروشی بگویید گل را برای چه مراسمی می خواهید برای بهترین انتخاب راهنمایی تان می کند.

● هرچقدر پول بدهید آش می خورید

دفترخانه یا به تعبیر عموم محضرخانه ها برای امر مقدسی مثل ازدواج معمولا هزینه تعریف شده ای دریافت می کنند. این هزینه که از طرف سازمان ثبت برای آن ها تعریف می شود مبلغ ثابتی است و تا این تاریخ که مجله در اختیار شماست حدود ۷۰ هزار تومان است. البته در دفاتر مختلف و بر اساس خدماتی که به شما ارائه می دهند هزینه های متفاوتی از شما مطالبه می کنند. برای مثال وجود اتاق عقد مجزا، سفره عقدی مفصل یا جزئی، نیروی خدماتی پذیرایی کننده از مهمانان شما، عکاسی و فیلمبرداری و… از جمله خدمات اضافه ای است که در بعضی دفاتر ارائه می شود. با پرس وجو از بعضی دفترخانه ها نرخ های متفاوتی بابت ارائه این خدمات به دست آوردیم، برای مثال یک محضرخانه در خیابان لواسانی برای اتاق عقد مجزا و همچنین سفره عقد چیده شده مبلغ ۱۵۰ هزار تومان درخواست کردند. در محضرخانه ای که در واقع طبقه زیرین محل سکونت آقای محضردار است برای سالن عقدی وجود دارد که گنجایش آن ۴۰ نفر را دارد و از مهمانان تان هم پذیرایی می شود ۲۵۰ هزار تومان مبلغ تعیین شده است ولی در کنار این نمونه ها سالن محضری در حوالی میدان ولیعصر اعلام کرد ما بابت سفره عقد مبلغی دریافت نمی کنیم و جدا از هزینه ثبت عقد، در اختیار خانواده عروس و داماد است که شیرینی برای ما در نظر بگیرند.

● آینه ای مخصوص شما

آینه و شمعدان و البته در کنار آن قرآن، اصلی ترین و اولین مورد از خرید عروس و داماد به حساب می آید که خیلی از بزرگ ترها پیشنهاد می کنند برای هر عروس و داماد اختصاصی باشد یعنی عروس خانم و آقای داماد حین عقد خودشان را در آینه اختصاصی خودشان ببینند. ما هم اساس این اعتقاد را نمی دانیم، فقط توصیه بزرگ ترهاست.

● کلید های طلایی یک مراسم عقد موفق

۱ یادتان نرود که روز محضر جواب آزمایش های قبل از ازدواج تان را همراه داشته باشید. در ضمن یادتان نرود که اینجا به هیچ عنوان نمی توانید کپی شناسنامه یا شناسنامه پدرتان را ارائه بدهید. اینجا فقط و فقط به اصل شناسنامه نیاز است. یک راه حل ساده برای اینکه دچار مشکل نشوید این است که مدارک مهمی مثل شناسنامه یا جواب آزمایش ها را به خانواده تان بسپارید تا فراموش نشود. معمولا مادرها حواس جمعی دارند.

۲ اگر دوست یا فامیلی دارید که به تازگی ازدواج کرده از او بخواهید عقدنامه اش را به شما امانت بدهد تا با مطالعه دقیق و سر صبر تمام موارد مورد شک و تردید را بخوانید و با مشورت یک کارشناس یا ریش سفیدان آن را درک کنید.

۳ مدرک رسمی عقدتان که همان عقد نامه رسمی است چند روز بعد از عقد آماده می شود پس عجله نکنید و انتظار نداشته باشید همان لحظه آن را تحویل بگیرید.

۴ اگر شرط ویژه ای دارید از قبل به محضردار اعلام کنید تا مورد قانونی نداشته باشد و اگر موردی داشته باشد بتوان آن را رفع و رجوع کرد مثلا اگر مهریه عروس خانم ملک مسکونی است باید مشخصات ثبتی ملک در زمان عقد به محضردار ارائه شود.

۵ بهتر است محضرخانه نزدیک محل سکونت تان را در نظر داشته باشید و از همین مکان برگه معرفی نامه بگیرید.

● نشان عشق روی دستان شما

این حلقه ها را شما با هزاران امید و آرزو در دست هم می کنید، پس در انتخاب این حلقه ها دقت کنید که دیگر جایی برای پشیمانی وجود ندارد. قدیم ها که هنوز حلقه فلزی ساخته نشده بود هنگام مراسم ازدواج حلــقه هایی از گل بین عروس و داماد ردوبدل می شد و بعدها برای ماندگار شدن این رسم، این حلقه ها از فلز استفاده شد و بعد از کشف طلا یعنی گران بها ترین فلز، آن ها طلایی شدند.

● حلقه هایی با یک ردیف جواهر

اگر دوست دارید، حلقه تان ساده باشد اما در طراحی آن از سنگ ها و جواهرات استفاده شده باشد، می توانید از این نمونه ها دیدن کنید، این حلقه ها در نهایت سادگی بسیار زیبا هستند و در انگشت دستان شما می درخشند اما حواس تان باشد این سنگ ها به خوبی به حلقه تان چسبیده یا به اصطلاح سوار کار شده باشند تا به راحتی از حلقه جدا نشوند چون کم شدن هر کدام از این سنگ ها علاوه بر کم کردن زیبایی حلقه از قیمت آن هم کم می کند.

● هر گرانی زیبا نیست

حتما حلقه گران قیمت، زیبا نیست، تجربه ثابت کرده، زیبایی حلقه بستگی به طراحی آن دارد؛ گاهی یک حلقه ساده بسیار زیباتر از یک حلقه گرانقیمت و پر از جواهری است که در بازار وجود دارد.

● زیبایی در سادگی است

خیلی ها علاقه به سادگی دارند، چون سادگی هیچ وقت قدیمی نمی شود. حلقه ها می توانند در عین سادگی طراحی های مختلفی داشته باشند. در ضمن بسیاری از این حلقه ها به یک تغییر کوچک، طراحی شان برای خانم ها و آقایان فرق می کند و می توان آن ها را به صورت یک جفت مشابه خریداری کرد.

چشم ها را خیره می کند

در بعضی حلقه ها چند ردیف جواهر استفاده شده یا یک سنگ درشت وسط آن قرار گرفته، تنوع این مدل حلقه ها بسیار زیاد است و شما می توانید برای خود و همسرتان از شکل های مشابه استفاده کنید. در کنار این سنگ ها می توانید از سنگ های رنگی هم مطابق با سلیقه تان استفاده کنید.

● حلقه های ماندگار

این حلقه ها سال های سال همراه شما هستند و در انگشتی قرار می گیرند که براساس افسانه ها ارتباط مستقیمی با قلب و عواطف انسان دارد، پس باز هم تاکید می کنیم که در انتخاب دقت کرده و زمانی را برای دیدن نمونه های مختلف حلقه صرف کنید. اگر دوست دارید، در حلقه تان از سنگ های گران قیمت استفاده شود حتما دقت کنید که سنگ ها اصل باشند چون تشخیص اصل بودن این جواهرات کار مشکلی است و نیاز به تخصص دارد. بهتر است اگر از این نوع حلقه ها می خرید برای راحتی خیال تان یک جفت حلقه ساده هم بخرید و فقط در مهمانی ها و مکان های خاص آن را به دست کنید. هر نوع حلقه ای که انتخاب می کنید هنگام سفارش می توانید بخواهید که نام و تاریخ ازدواج تان را درون آن بتراشند. این یادگاری می تواند همیشه این روز را به شما یادآوری کند.

● خیابان های طلایی را بشناسید

در میان تمام کالاهایی که برای مراسم عروسی خریداری می شوند این حلقه های شما هستند که به احتمال خیلی زیاد سال های سال باقی می مانند پس برای خرید از مراکز و مغازه های معتبر و نام آشنایی خرید کنید که در این زمینه نام درخشانی دارند. در تهران بعضی از خیابان ها بورس فروش طلا و جواهر هستند و شما می توانید با صرف چند ساعت از وقت تان طلا و جواهر موردنظرتان را پیدا کنید از این خیابان ها می توان به خیابان کریم خان زند، گاندی، میدان مادر و پاساژ ۱۲ فروردین واقع در بازار بزرگ فروردین اشاره کرد.

در مورد قیمت طلا به هیچ عنوان نمی توان قیمت پایه یا حتی حدودی نظر داد چون درکل در این زمینه با بازار پر نوسانی روبه رو هستیم. حواس تان باشد که طلای سفید را به عنوان پلاتین خریداری نکنید.چون که قیمت پلاتین ، ۲برابر طلای سفید است و گاهی همین طلای سفید، آب طلاست و جنس آن طلا نیست. برای داماد معمولا حلقه های پلاتین انتخاب می شود. در مورد نگین های روی حلقه یا در اصطلاح همان جواهری که روی حلقه کار می شود هم دقت داشته باشید تعداد مهم نیست بلکه کیفیت آن و در واقع ابعاد و اندازه مهم تر است.معمولا برلیان های درجه یک را خیلی خرد و ریز کار نمی کنند، هرچه کیفیت پایین تر باشد ریز تر و خرد ترکار می شود. باگت، مارکیز، یخی و…عنوان هایی است که براساس کیفیت، قیمت و ابعاد به جواهرات داده می شود و با همین عنوان هم فروخته می شوند.

● قابی برای ۲ نفر

با هر بودجه ای می توانید یک آینه و یک جفت شمعدان زیبا را مهمان سفره عقد و بعد خانه تان کنید. به این نکته توجه داشته باشید که جدای از علاقه تان به انواع نقره ای، کنسولی و… فضای زندگی تان خرید آینه و شمعدان را تحت تاثیر قرار می دهد.

● بسته به سلیقه شما

آینه و شمعدان از آن اقلامی است که در سفره عقد به چشم می آید بنابراین چشم و هم چشمی در خرید آن زیاد است اما اگر اهل چشم و هم چشمی نیستید، می توانید آینه و شمعدان های مدرنی را که حداکثر ۱۰۰هزار تومان قیمت دارند، انتخاب کنید. البته آینه و شمعدان انواع مختلفی داشته و در حال حاضر نقره آن طرفدار بیشتری دارد چون علاوه بر زیبایی، قیمتی هم هست و وجود این اشیای قیمتی به فضای خانه زیبایی خاصی می دهد.

● تناسب را رعایت کنید

اگر خانه تان به اندازه کافی جا دارد بد نیست به فکر آینه و شمعدان کنسولی باشید چون حتما به اندازه کافی جا دارید که از آن یک دکور زیبا بسازید و آینه آن را به شکل قدی استفاده کنید اما اگر از نظر فضا در مضیغه هستید بهتر است به فکر انواع کوچک تر و رومیزی باشید.

● نقره ای های محبوب

قیمت انواع نقره در سایز معمولی از ۳۰۰هزار تومان شروع می شود و با بزرگ تر شدن ابعاد آن و مقدار نقره ای که در آن به کار رفته، افزایش می یابد.

البته انواع آینه و شمعدان که فقط روکش نقره (سیلور) دارد نیز در بازار موجود است که قیمت آن پایین تر و به صرفه تر است.

اگر نمی خواهید اصلا سمت نقره بروید، انتخاب های دیگری هم دارید؛ انواع برنز، فلزی و کریستال می توانند انتخاب های مناسبی باشند.

● آینه های بزرگ

مزیت آینه و شمعدان کنسولی این است که می توانید آینه اش را به صورت قدی روی دیوار نصب کرده و به این ترتیب کارکردش را زیاد کنید. اگر فکر می کنید بهتر است سراغ آینه شمعدان سیلور بروید، بد نیست سری به فروشگاه سلوین بزنید. این فروشگاه در میدان شوش، پاساژ الغدیر، طبقه همکف واقع شده است. به این ترتیب با یک تیر چند نشان می زنید، هم لوازم خانگی تان را می خرید، هم به آینه و شمعدان دلخواه تان می رسید.

● لاله های زیبا

لازم نیست حتما آینه و شمعدان نقره، استیل و برنز بخرید. با کمی سلیقه، می شود آینه و شمدان هایی پیدا کرد که چوبی یا شیشه ای باشند و با سلیقه بودن تان را مهر تایید بزنند؛ درضمن پول کمتری برای خریدن این جور آینه و شمعدان ها صرف خواهد شد. ابتکار دیگر این است که به جای شمعدان از لاله های زیبا که قدمتی طولانی در خانه های ما دارند استفاده کنید. به این ترتیب لاله ها می توانند روی میز ناهارخوری شما جلوه ای زیبا داشته باشند.

● بهتر است سفارش ندهید

حواس تان باشد همان چیزی را که آماده است بخرید، نه این که سفارش دهید تا برای تان بسازند. تجربه نشان داده، سفارش ها معمولا باب طبع مشتری ساخته نمی شوند و بیشتر سلیقه سازنده است تا مشتری. اگر آینه و شمعدان را سفارش بدهید، از آنجا که مبلغ را تمام و کمال پرداخته اید مغبون می شوید و باید قید پولی را که از جیب تان رفته بزنید و تا همیشه آینه و شمعدانی که به سلیقه سازنده ساخته شده، آینه دق تان شود.

● به کجاها سر بزنید؟

برای خرید آینه و شمعدان، خیابان مخبرالدوله تهران به شما حق انتخاب بیشتری می دهد. در این مرکز خرید، آینه و شمعدان از ۲۰هزار تومان به بالا، در طرح ها و جنس های گوناگون در دسترس هستند.

بازار تهران یکی دیگر از جاهایی است که می توانید به راحتی در آن آینه و شمعدان مورد نظرتان را با قیمتی که درنظر گرفته اید، پیدا کنید.

عتیقه فروشی های بالای شهر هم آینه و شمعدان هایی دارند که طرح ها و قیمت های شان، هوش از سر آدم می پراند. اگر وسع مالی دارید گاه باید تا ۲۰میلیون تومان برای خرید از این آنتیک فروشی ها کنار بگذارید؛ نمونه این آنتیک فروشی ها در راسته خیابان شریعتی زیاد است و کافی است سری به این خیابان بزنید تا انواع آینه و شمعدان را در آن ببینید. اگر با یکدیگر به این نتیجه رسیدید که آینه و شمعدان نقره بخرید بهتر است سری به گالری نقره کامران بزنید؛ این گالری که در خیابان شریعتی مرکز تجاری نگین قلهک است ویژگی اش ارائه بی واسطه نقره است. این گالری می تواند با وزن سبک و در نتیجه قیمت مناسب یک آینه و شمعدان زیبا در اختیار شما قرار دهد. قیمت آینه و شمعدان های این گالری از ۳۷۰ هزار تومان شروع و بسته به بودجه شما گران تر می شود.

● سفره عشق، سفره نان و بادام و گردو

اگر نسبت به مراسم عقد، کلی تر نگاه می کنید و نمی خواهید به تنهایی فقط برای سفره عقد هزینه کنید، زمانی که برای بستن عقد قرارداد با سالن و… می روید کار چیدمان و میوه آرایی و گل آرایی سفره عقد تان را هم به همان مجموعه بسپارید.

● ۸ نماد، ۸نشانه

سفره عقد ۸ جزء اصلی و همیشگی داشته و بنا به سلیقه شما و مجری طرح چند جزء فرعی نیز دارد که هر کدام از این اجزا معانی و نمادهای خاص خودش را دارد. گردو، بادام، فندق، نان سنگک، نقل، اسپند، تخم مرغ و البته کلام الله مجید این ها یک سفره عقد به یاد ماندنی را شامل می شود. درخت گردو به دلیل عمر طولانی که دارد نماد افزایش طول عمر عروس و داماد است. بادام و فندق هر کدام میوه های بهشتی هستند که نماد تداوم نسل و نوه دار شدن است. نان سنگک نشانه برکت و رزق و روزی است. اسپند برای دورشدن چشم بد از این پیوند است تا عروس و داماد از آسیب ها در امان باشند، نقل و شاخه نبات، شیرینی برای شروع پیوند زناشویی است، تخم مرغ نماد تولید و به اصطلاح بچه دار شدن است و قرآن کریم نشانه ای از تاکید وصلت از سوی خداوند و برای محکم شدن پایه های ازدواج است.

● مدرن ترها

این اواخر بیشتر عروس خانم ها سبک چیدن سفره عقد های مدرن را می پسندند. این نوع سفره عقد به ۲ روش چیده می شود. اگر برای چیدن سفره عقد مدرن هزینه کرده اید، قسمت پایه کار را با آب و آینه انتخاب کنید. در این روش هیچ ظرفی برای چیدن ۸ جزء اصلی نیست و طراحی اصلی سفره براساس شمع و گل است. اما اگر برای سفره عقد هزینه کمتری را کنار گذاشته اید، معمولا پارچه حریر و سفید رنگ به جای آینه برای اساس کارتان انتخاب می شود. اما تزئینات داخل سفره با گل و شمع است.

● درست انتخاب کنید

اگر برای انتخاب سفره عقدتان به مراکز مربوطه مراجعه می کنید، حتما قبل از هر چیزی نمونه کارهای شان را ببیند و دقیقا همان چیزی که مدنظر دارید را انتخاب کنید، اصلا خجالت نکشید، بهتر آن است که قبل از روز برگزاری مراسم آن کاری که مدنظر دارید را انجام دهید تا در روز برگزاری مراسم تان، خدایی نکرده توی ذوق تان نخورد!

● سنتی می خواهید یا کلاسیک یا مدرن؟

حالا که با اجزای اصل و فرعی این سفره پربرکت آشنا شدید، نوبت به انتخاب و نشان دادن سلیقه برای گزینش این سفره رنگین است. اگر سری به مراکز چیدن سفره عقد زده باشید با انواع چیدمان ها و… شاید سرگردان شده یا ممکن است قدرت انتخاب تان پایین بیاید. ولی لازم است بدانید هر چقدر هم با تنوع نوع چیدن روبه رو شوید باز هم مدل های مختلف وجود دارد. به تازگی ۳ نوع سفره عقد چیده می شود: سنتی، کلاسیک و مدرن.

● یک سفره باشکوه

اگر هم پول بیشتری می دهید و هم دوست دارید سفره عقدتان خاص تر و متفاوت تر از بقیه چیده شود، نمونه کار افرادی که تخصص چیدن سفره عقد و گل آرایی دارند را ببینید و نسبت به سلیقه و هزینه ای که برای سفره عقد درنظر گرفته اید، گزینه مربوط را انتخاب کنید.

● شمع و گل و آینه

در بالای سفره عقد و روبه روی عروس و داماد آینه و شمعدان می گذارند تا در زمان جاری شدن خطبه عقد، عروس و داماد به هم نگاه کنند و دل های آنها نسبت به هم صاف و درخشنده شود. شمع و شمعدان سمبل روشنایی و گرمی در پیوند است. کله قند نماد باریدن شادی و خوشی بر سر عروس و داماد بوده که در زمان جاری شدن خطبه عقد معمولا خانم های خوشبخت پارچه ای سفید و حریری بر سر عروس و داماد می گیرند و بر سر آن ها قند می سایند. عسل، نماد شیرین کامی است که بعد از خواندن خطبه عقد عروس و داماد در دهان هم می گذارند و قول می دهند تا در زندگی تلخی ها را پشت سر بگذارند و شیرینی ها را با هم تقسیم کنند.

● گندم و برنج برای سنتی ها

برای تزئین و چیدن سفره عقد سنتی معمولا از گندم، برنج، ظروف نقره و سفال و گاهی حنا و ترمه برای تزئینات استفاده می شود اما نوع گل آرایی سفره بنا به سلیقه و هزینه ای که حاضر هستید پرداخت کنید، تزئین می شود.

● سفره را پرگل کنید

انتخاب گل آرایی و نوع گل سفره عقد هم باز به سلیقه و هزینه ای که کنار گذاشته اید برمی گردد. قراردادی که با مجری طرح می بندید شامل هزینه اجاره حمل ونقل برای یک روز، میوه آرایی، گل آرایی و شیرینی سفره عقد است که شامل توت مارسیپان و باقلواست. اگر نمی خواهید برای سفره عقد هزینه زیادی بکنید قسمت گل آرایی را از سفره فاکتور نگیرید، بهتر است گل های ارزان تر انتخاب کنید تا طراوت سفره عقد تان از بین نرود، آن وقت می بینید که هزینه اجاره سفره عقد معقولانه می شود.

● سفره های کلاسیک با مجسمه آنتیک

اگر دوست دارید سفره عقدتان به سبک کلاسیک چیده شود و رنگارنگ باشد دقت کنید که ۸ جزء اصلی را در ظروف مجسمه ای، برنز یا ظروف آنتیک و کریستال های رنگی می چینند و بیشتر شبیه سبک های عربی با پارچه های رنگین است.

● با قیمت ها آشنا شوید

اگر تمایلی ندارید که همراه دوستان یا آشنایانی که کمی سلیقه و البته آشنایی هم به اصول سفره آرایی دارند، سفره عقدتان را آماده کنید باید حداقل ۱۰۰ هزار تومان برای این کار کنار بگذارید. این مبلغ در واقع برای ساده ترین سفره ای است که می توانید سفارش دهید و در واقع شما فقط بابت کرایه ظروف خالی این سفره هزینه می کنید و باید با هزینه ای بیشتر و البته سلیقه خودتان ظروف را پر کنید، مثل تهیه میوه، شیرینی، اسپند، بادام و…. در بازار نباید خارجی ها را نادیده گرفت. برای مثال خانم های ژاپنی هستند که در یکی از سالن های معروف، بابت هر سفره عقدی که تزئین می کنند ۵ میلیون تومان دستمزد می گیرند و ویژگی و نقطه تمایز کار آن ها این است که تمام ظروف مورد نظر نقره بوده و همه لوازم داخل سفره هم از شمع های دست ساز درست شده است. البته این خانم ها منو های دیگری هم برای سفره آرایی عقد دارند برای مثال سفره میوه، سفره تمام طلا، سفره ایرانی تمام فیروزه و نقره و سفره مدرن تماما از ظروفی که با سنگ شوارتزکف ساخته شده اند.در این میان مزون ها و گالری هایی هستند که با حدود قیمت ۴۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان سفره ای زیبا، شکیل و مناسب به شما ارائه می دهند. این هزینه شامل نقل و انتقال سفره و لوازم قبل از شروع مراسم و پس از اتمام آن است، پر کردن ظروف با میوه، شیرینی، اسپند و…گل آرایی مناسب کنار و داخل سفره است و همچنین ارائه هدیه عقد برای مهمانان و سرو نان، پنیر و سبزی که یکی از سنت های سفره عقد ایرانی است.

● شاید این مهم ترین بخش باشد

معنای کترینگ به زبان عامه یعنی موسسه و شرکتی که برگزاری مجالس و مهمانی های شما را بر عهده دارد. چنین مجموعه هایی از ابتدایی ترین کار های مجالس را بر عهده می گیرند تا اجرای آخرین مرحله یعنی پذیرایی و بدرقه نهایی مهمانان. اگر قصد انتخاب یک کترینگ مناسب برای برگزاری یک مجلس عروسی را دارید، نکات ریز برگزاری این مراسم را فراموش نکنید. در این جا فهرست مواردی که باید بدانید و به موسسه انتخابی تان اعلام کنید برای تان می شماریم.

● کجا عروسی بگیریم؟

مکان برگزاری مراسم را خودتان تعیین کنید. یعنی مشخص کنید، می خواهید این مهمانی را در ساختمان اصلی برگزار کنید یا در حیاط مجتمع یا هر مکان دیگر. این نکته به این دلیل اهمیت دارد که اجرا کنندگان مراسم باید محیط را برای برگزاری به بهترین شکل تزئین و آماده کنند.

● فهرست ذخیره مهمانان

تعداد مهمانان تان را قبل از سفارش غذا، میز و صندلی و… تعیین کنید. فراموش نکنید، همیشه تعدادی مهمان رزروی هم داشته باشید. منظور این است که همیشه روی تعداد ثابتی مهمان حساب نکنید. این احتمال را بدهید که تعدادی از دعوت شده ها به دلایل مختلفی نتوانند در مراسم شما شرکت کنند، به همین دلیل در کنار فهرست اصلی مهمانان، فهرست جایگزینی تهیه کنید تا درصورت بروز هر مشکل برای مهمانان اصلی بتوانید بدون کمترین اتلاف زمانی، مهمانان رزرو را جایگزین کنید.

● شورای مزه برگزار کنید

غذا های شام عروسی را تعیین کنید. یعنی قبل از این که سفارش غذا بدهید منو غذایی موسسه برگزار کننده را به دقت مطالعه کنید. بهتر از مطالعه این است که این غذاها را امتحان کنید. یعنی یک بار بدون آن که مسئولان این موسسه متوجه شوند و به صورت کاملا نامحسوس از انواع غذاهایی که می خواهید یک پرس سفارش دهید. با افراد با تجربه و کسانی که در این امر صاحب نظر هستند، شورای مزه برگزار کنید تا خوب و بد هر نوع غذا را بتوانید تشخیص دهید. براساس همین نظر سنجی می توانید بهترین ها را انتخاب کنید.

● هرچه شما بخواهید

یکی از ویژگی های این موسسات این است که از فرش قرمز جلو پای مهمانان تا چراغانی و تزئین سقف و دیوار همه را به عهده می گیرند. پس بهتر است شما در آلبوم نمونه کار های آن ها دنبال چیزی بگردید که باب میل تان باشد. اگر هم ایده جدیدی دارید به مجریان برنامه اعلام کنید شاید آن ها هم استقبال کنند.

● کمیت، کیفیت و قیمت

اگر مراسم تان را در یک سالن برگزار می کنید مطمئنا یکی از ملاک های انتخاب مکان برگزاری، کیفیت و قیمت سرویس هایی است که به مهمانان تان ارائه می دهد.

توجه داشته باشید این قیمت ها شامل ورودی سالن به تعداد مهمانان، پذیرایی بدو ورود، پذیرایی در طول زمان مراسم، شام و دسر می شود.

در بین سالن های مناسب و پر مشتری کمترین منویی که شامل همه موارد می شود البته به غیر از میوه و شیرینی که جداگانه باید تهیه شود و در اختیار سالن قرار بگیرد، منوی ۴۵ هزار تومانی سالن پذیرایی حوالی خیابان سهروردی است که شامل چای هنگام ورود، جوجه کباب با برنج و باقالی پلو، سالاد، نوشابه و ژله برای شام است.

شما باید این هزینه را برای هر نفر در نظر بگیرید و سرو غذا با این تعداد هم به صورت نفری و روی میز است.

در نمونه های دیگر از سالن های معروف تر و شناخته شده تر باید گفت، تعداد مهمان در این سالن ها باید سقف مشخصی داشته باشد برای مثال کمتر از ۳۰۰ نفر را قبول نمی کنند. منوی شماره یک که شامل ۴ نوع غذا، ۲نوع دسر، ۲ نوع سالاد و نوشیدنی می شود با نفری ۸۰هزار تومان آغاز می شود و با افزایش غذاهای منو، دسر ها و سالادها همچنین تفکیک غذا ها به ایرانی، فرنگی، دریایی و….تا ۳۵۰ هزار تومان بابت هر نفر نیز می رسد. اگر مراسم شما خارج از سالن و در باغ هایی برگزار می شود که مجری مراسم عروسی هستند این خدمات کمی متفاوت می شود مثل سفره خانه سنتی، پخت شیرینی در طول مراسم، چای و قلیان که با احتساب هزینه شام و میوه برای هر نفر مهمان از ۶۰هزار تومان شروع می شود و در نمونه هایی تا ۳۰۰ هزار تومان هم افزایش پیدا می کند. در ضمن در این نوع برگزاری هزینه محل برگزاری جداگانه دریافت می شود.

● پذیرایی کنندگان

انتظار نمی رود شما به عنوان میزبان با سینی شربت و چای از تک تک مهمانان تان پذیرایی کنید. برای این کار بهتر است، نیروی خدمات را از این موسسات درخواست کنید. خانم ها و آقایان جوان خوش پوش و حرفه ای شاغل در این موسسات از مهمانان شما به بهترین شکل پذیرایی می کنند تا شبی رویایی را تجربه کنید.

● ارتباط برقرار است

مجریان برگزاری مراسم از ۲ یا ۳ روز قبل، هرازگاهی مهمان شما خواهند بود. این افراد با بازدید های کارشناسی خود از مکان برگزاری مراسم، تمامی لوازم مورد نیاز را در فهرستی به شما اعلام می کنند تا درصورت موافقت شما برای اجاره، سفارش یا خرید با نظر شما هماهنگ باشند.

● عقد یا عروسی؟

دلیل اصلی برگزاری مراسم باید به موسسه اعلام شود یعنی آن ها باید بدانند برای مجلس عقد و عروسی آماده باشند یا نامزدی و بله برون. این موضوع مهم است چون هر کدام از این مراسم ها غیر از دامنه مشترکی که موجود است ریزه کاری هایی دارند که افراد با تجربه می توانند در اختیار شما قرار دهند.

● اهمیت تمیز بودن

به دلیل برگزاری مراسم های متعدد گاهی پیش می آید ظروف خیلی خوب شسته نشده باشند. پس، از اجرا کنندگان مراسم بخواهید همه ظروف و لوازمی که برای پذیرایی مورد استفاده قرار می گیرد را در مکان برگزاری مراسم بشویند تا حین برگزاری به مشکلی برنخورید که موجب ناراحتی یا رنجش خاطر شما شود.

● شیرینی با خودتان

تهیه میوه و شیرینی نیز می تواند بر عهده موسسه برگزارکننده باشد ولی پیشنهاد می کنیم زحمت این کار را خودتان بکشید چون شما ذائقه مهمانان تان را و سلیقه خوراکی آن ها را بهتر می دانید. در ضمن با به اندازه تهیه کردن شیرینی و میوه می توان در هزینه ها کمی تعادل ایجاد کرد. شست و شوی میوه هم می تواند با نظارت شما صورت بگیرد.

● کلید های طلایی یک مراسم موفق

۱ فراموش نکنید موسسات برگزار کننده مجالس، خدمات متفرقه زیادی ارائه می دهند از بادکنک آرایی گرفته تا اجاره کردن هلی کوپتر و کالسکه طلایی و لیموزین. شما اندازه جیب و موجودی حساب بانکی تان را می دانید نه آن ها. پس با حساب و کتاب جلو بروید.

۲ باور کنید خدمه و مجریان اصلی مراسم از رسم و رسوم خانوادگی و قومی شما بی خبرند. پس دلیلی ندارد آن ها همانطور رفتار کنند که شما عادت دارید یا می خواهید. اگر رسم ویژه ای دارید و می خواهید اجرا کنید، بهتر است قبل از برگزاری و طی یک جلسه توجیهی آن ها را آگاه کنید.

۳ درنظر داشته باشید هر آنچه شما بخواهید و سفارش داده باشید، برای مهمانان تان سرو می شود پس وسط مراسم بی مقدمه نخواهید برای تان قلیان سرو کنند یا بستنی و فالوده سنتی بیاورند. قبل از آمدن مهمانان فکر همه چیز را بکنید.

۴ غیر از داخل سالن، فکری هم برای خارج از محل برگزاری مراسم داشته باشید. مهمانان تان با ماشین می آیند نه پای پیاده، پس فکر جای پارک را هم بکنید. می توانید برای این موضوع با همسایه ها و دیگر اهالی کوچه و محله صحبتی داشته باشید و از قدیم گفته اند «جنگ اول به از صلح آخر.» اگر همسایه ها در جریان مراسم شما باشند شک نکنید با شما همکاری می کنند. شما هم می توانید روز بعد با کمی شیرینی یا چند شاخه گل محبت شان را جبران کنید.

● قدیمی های شناخته شده

در امر برگزاری مجالس، موسسات و برند های قدیمی وجود دارند که گاهی چند نسل از یک خانواده را به خانه بخت فرستاده اند. شاید بد نباشد از موسسات تازه تاسیسی که فقط رنگ و لعاب دارند، بگذرید. قریشی، هانی، طریقت و چند نام دیگر تاریخ سازان و پیشکسوتان برگزاری مجالس در تهران هستند که قدیمی ها آن ها را خیلی خوب می شناسند و به نسل های بعدی معرفی می کنند.

درنظر داشته باشید شاید، نرخ پیشنهادی این موسسات معتبر کمی با دیگر مجریان مراسم تفاوت داشته باشد ولی مطمئن هستید که مراسم خوب، با شکوه و شایسته برگزار می شود و در ذهن ها خواهد ماند.

● مهم ترین لباسی که در عمرتان می پوشید

شکی نیست لباس عروس تاثیر زیادی در زیبایی و جلوه عروس می گذارد و شکی هم نیست که بیشتر لباس های عروس با زرق وبرق شان دل عروس خانم ها را می برند. آیا همین که یک لباس زیبا باشد کافی است؟ مسلما نه. شما با توجه به ظاهرتان باید دست به انتخاب بزنید. در این گزارش توصیه ها و راهنمایی های مزون داران و طراحان با تجربه لباس عروس را می خوانید تا انتخاب تان، شما را به یک عروس زیبا تبدیل کند.

● مهم ترین نکته ها

برای انتخاب لباس عروس باید چند نکته را مد نظر داشته باشید. اول از همه قدتان و بعد از آن وزن تان. بیشتر دخترها از لباس های چین دار خوش شان می آید و دوست دارند حداقل دامن لباس شان پف زیادی داشته باشد اما با این که این لباس ها بیشترشان خیلی زیبا هستند ولی برای عروس هایی که قد کوتاهی دارند مناسب نیستند. این دسته لباس ها برای عروس هایی مناسب است که قدشان بلندتر است و دوست دارند متناسب تر نشان داده شوند. از طرف دیگر، این لباس ها برای دختر خانم های چاق یکی از گزینه هایی است که در همان نگاه اول باید رد شود و برعکس مورد توجه عروس خانم های لاغر قرار بگیرد. لباس های پف دار می توانند به اندام عروس های لاغر حجم بیشتری بدهد و این حجم دهی برای عروس هایی که اضافه وزن دارند، اصلا مناسب نیست. عروس های با اضافه وزن باید سراغ لباس هایی بروند که ساده هستند، به خصوص دامن آن ها. این کار باعث می شود آن ها را کشیده تر نشان دهد و همین کشیدگی، اضافه وزن اندام شان را مخفی می کند. نکته دیگر این که سعی کنید، لباس هایی را انتخاب کنید که از زیر قفسه سینه به پایین آزاد باشد. به خصوص اگر شکم دارید. این کار باعث می شود. شکم تان را مخفی می کند.

● گردن تان کوتاه است یا کشیده؟

نکته دیگری که باید درنظر گرفته شود کشیده بودن یا کوتاه بودن گردن است. ۹۰ درصد لباس عروس هایی که در بازار هستند دکلته اند. به همین دلیل این طرح به نفع عروس هایی با گردن های نه چندان کشیده است و باعث می شود کوتاه بودن گردن شان چندان معلوم نشود. اما عروس هایی که گردن های کشیده دارند یا باید کت روی لباس شان را طوری انتخاب کنند که یقه ایستاده داشته باشد یا این که مراقب مدل موهای شان باشند. مدل هایی که تمام مو در بالای سر جمع می شوند برای آن ها اصلا زیبا نیست. آخرین گزینه، انتخاب گردن بندهایی است که چسبان هستند. این گردن بندها مانع جلب توجه کردن کشیدگی گردن می شوند.درست مثل یک دستمال گردن.

● اول شناخت خود؛ بعدا سفارش

اولین گام برای جست وجوی لباس مناسب مجلس شما این است که به شناخت خوب و مناسبی از خود و خواسته تان برسید. باید بدانید هدف از انتخاب لباسی با هر فرم چیست. شاید شما بخواهید با پوشیدن مدل خاصی بعضی از عیوب ظاهری یا جسمی تان را بپوشانید یا با کمک نوعی خاص از پوشش تلاش کنید تا به شکلی بهتر به چشم بیایید. در هر ۲ حالت ما به شما پیشنهاد می کنیم قبل از سفارش لباس ابتدا اندام خودتان را بشناسید. برای این کار بهتر است از یک فرد وارد به آناتومی بدن یا شخصی که در این زمینه اطلاعاتی دارد کمک بگیرید. قدم بعدی ، کاری است که شاید خیلی وقت شما را بگیرد ولی مطمئنا نتیجه خیلی خوبی خواهد داشت. اینکه بروید و در یک مزون لباس بشینید و تمام صفحات آلبوم ها و ژورنال های قدیم و جدید را ورق بزنید و از هرکدام که خوش تان آمد، یادداشت کنید. فراموش نکنید ممکن است شما در یک مدل از یقه و در یک مدل دیگر از مدل آستینش خوش تان بیاید.

● با کفش تان راحت باشید

نکته ای که درباره کفش آقایان گفته می شود، درباره خانم ها هم صدق می کند. شما هم حواس تان باشد کفش تنگ انتخاب نکنید. کفش ها ابتدا کمی سخت هستند و ممکن است نو بودن شان کاملا احساس شود اما معمولا بعد از مدتی پوشیده شدن کمی جا باز می کنند. به همین دلیل قبل از عروسی چند بار کفش تان را در منزل بپوشید تا پای تان در آن جا بیفتد. اگر جا باز کرد و در آن راحت بودید که چه بهتر اما اگر پای تان در آن احساس راحتی نکرد حتما تا قبل از روز جشن به سراغ گزینه دیگری بروید. از طرف دیگر مراقب باشید که پاشنه کفش تان شما را خیلی بلندتر از شوهرتان نکند. چون احتمالا آرایش موهای شما نیز به قدتان اضافه خواهد کرد. هر کدام را که بلند انتخاب کردید، از بلندی دیگری کم کنید. پس کفشی را انتخاب کنید که هم مناسب باشد و هم راحت. شما قرار است تمام شب لبخند به لب داشته باشید و با پایی که اذیت شده این کار امکان پذپر نیست! حالا که به خوشی لباس تان را سفارش دادید باید دنبال کفشی متناسب با همان لباس باشید که هم راحت باشد هم از زیبایی و جلوه لباس تان کم نکند. در این مورد راهنمایی های مزون لباسی که برای لباس درنظر گرفته اید هم می تواند کمک تان کند. معمولا برای کفش عروس که اختصاصا سفید است قیمتی حدود ۵۰ تا ۱۵۰ هزارتومان درنظر می گیرند، البته این در مواردی است که کفشی معمولی باشد و به قول معروف مارک یا برند خاصی نباشد. حالا با کمی بد بینی و البته نوسان قیمت ها با ۲۰۰ هزار تومان هم می توانید کفشی شکیل و زیبا داشته باشید. در مراکز خرید شناخته شده ای که انواع برندها حضور دارند قیمت تا ۲ میلیون تومان هم بابت کفش عروس می دهند و این فقط به دلیل برند کفش است و ویژگی دیگری ندارد، کفش همان کفش است.

● از کجا بخریم؟

حالا که نکات اساسی انتخاب لباس عروس را دانستید، بد نیست مراکزی را به شما معرفی کنیم که این لباس ها را ارائه می دهند. بورس لباس عروس در ۲بخش تهران متمرکز شده: چهار راه امیر اکرم و میرداماد. حدود قیمت لباس عروس ها از ۳۰۰ هزار تومان شروع می شود تا ۹میلیون تومان. نترسید! ۹میلیون تومان قیمت خرید لباس عروس های مارک دار است و لزومی ندارد که حتما لباس مارک دار انتخاب کنید. در خیابان میرداماد معمولا لباس عروس از ۷۰۰ هزار تومان تا حدود دو میلیون پیدا می شود. خیلی از لباس ها کار کشور چین هستند و بعضی های شان هم کار ترکیه. از این ۲ مدل کارهای ترکیه معمولا مدل های بهتری دارند و کیفیت شان هم خیلی بهتر است. آمریکا هم در بین تولید کنندگان لباس های عروس، مدل های بسیار زیبا دارد.

برندهایی مثل دیوید براید و دیمیتریوس جزو برندهای در این زمینه هستند. برند کارلو پینیاتلی ایتالیایی و سارا بلا در ترکیه نیز جزو دیگر برندهای محبوب هستند که عروس ها می توانند برای خریدشان سری به مزون های میرداماد بزنند و البته برند پرونوویا اسپانیایی هم این روزها بسیار محبوب است. از طرف دیگر می توانید لباس عروس تان را کرایه کنید. قیمت کرایه لباس ها با توجه به قیمت فروش لباس تعیین می شود. برای یک شب کرایه لباس عروس، مبلغی از حدود ۳۰۰ هزار تومان به بالا تعیین شده است که باز هم بستگی به مارک دار بودن و نبودن شان دارد.شیوه دیگری در مورد اجاره لباس هم هست که در خیلی از مزون ها به عروس خانم پیشنهاد می شود و آن این که لباسی را با سایز و مدلی که شما می پسندید را برای تان می دوزند با قیمتی در حد فروش، مثلا بین قیمت دوخت معمولی ۸۰۰ تا یک میلیون تومان و همان لباس را به خود شما اجاره می دهند، یعنی همان شیوه کرایه است ولی با سلیقه و سایز شما.اگر تصمیم گرفته اید لباس عروسی تان را خریداری کنید و برای تان مهم است که آن را یادگاری نگه دارید، با درنظر گرفتن دوخت، جنس پارچه، میزان کار دستی که روی آن انجام می شود و همچنین نوع سنگ یا دیگر موادی که به عنوان کار لباس روی آن به کار می رود، چیزی حدود یک و نیم تا ۳میلیون تومان ، کنار بگذارید.بد نیست بدانید این هزینه به دلیل کار ویژه ای است که روی لباس شما انجام می شود؛ شامل برش توسط بهترین برشکاران، دوخت سنگ های زینتی گران قیمت، پارچه های تمام ابریشم و…

البته در این مورد هستند مزون هایی که می توانید با پرو نمونه های ژورنالی از کشورهای دیگر، لباس تان را از بهترین مزون های اروپایی سفارش دهید و البته به قیمت روز .

● ستاره ای به نام آقای داماد

گذشته از فامیل عروس و داماد که آن ها را ندیده هم می شناسند، از روی لباس شان برای این که متمایز و زیبا باشید، برای تان توصیه هایی داریم، هم برای انتخاب لباس و هم انتخاب مراکز خرید مناسب لباس عروس و داماد.

● محبوب ها را انتخاب کنیم یا خاص ها؟

همیشه توصیه هایی هستند که فوت کوزه گری محسوب می شوند. اگر می بینید بعضی ها خیلی زیبا هستند یا خیلی خوش لباس، این توصیه ها را می دانند و به کار می برند. این توصیه ها به خصوص برای عروس و دامادها خیلی مهم هستند. آن ها باید حواس شان باشد که لباس شان در شب جشن یکی از خاطره انگیزترین لباس های زندگی شان خواهد بود.معمولا دامادها در انتخاب لباس جشن، خیلی راحت تر از عروس ها دست به انتخاب می زنند. اما این آسان گیری نباید باعث بی دقتی شود. همان طور که عروس ها باید نکاتی را در رابطه با لباس شان رعایت کنند، دامادها هم باید بعضی چیزها را مد نظر داشته باشند. معمولا برای زیباتر شدن عروس خانم ها به جز لباس، آرایش نقش اساسی دارد. با آرایش، رنگ پوست آن ها به پایه دلخواه می رسد ولی وضع دامادها متفاوت است. درست است که گریم می تواند در تغییر چهره شان تاثیر داشته باشد اما فقط کمی! آن ها در مورد رنگ پوست شان باید به رنگ لباس شان توجه داشته باشند. خیلی ها هم چنان روی رنگ مشکی به عنوان رنگ مناسب برای لباس دامادی تاکید دارند. درست است که مشکی رنگی است که برای اغلب رنگ پوست ها مناسب است و خیلی هم رسمی است اما قطعا رنگ هایی هستند که به چهره شما زیبایی بیشتری می بخشند. پس لزومی ندارد زیبایی را فدای روال معمول بکنید! از مشاوران حاضر در فروشگاه های لباس مردانه بخواهید تا به شما در زمینه انتخاب لباس مناسب کمک کنند. در ایران ۳ رنگ نباتی، مشکی و سفید جزو رنگ های محبوبی هستند که دامادها به سراغ شان می روند. افراد باید با توجه به فرهنگ و خانواده شان دست به انتخاب کت و شلوار بزنند.

● ساده ها بهترند

کت ها در ایران معمولا ساده هستند اما کسانی هم دوست دارند متفاوت باشند. این افراد به سراغ تاکسیدو و پاپیون می روند. درست است که ترکیب این ۲ با هم زیباست اما چیزی نیست که در فرهنگ ما به اندازه فرهنگ غربی محبوبیت داشته باشد. بهتر است برای مراسم ازدواج تان یک کت تک دکمه ساده را با یک کراوات زیبا ترکیب کنید. اگر هم دوست داشته باشید، می توانید از ژیله فلور استفاده کنید. ژیله هایی که طرح یک نوار روی شان است و خیلی هم زیبا و مناسب هستند.

● لاغر هستید؟ مشکی نپوشید

نکته دیگر سایز لباس است. آقایانی که دارند داماد می شوند و اضافه وزن دارند به هیچ وجه سراغ کت و شلوارهایی با رنگ های روشن نروند. برای مثال، دور رنگ معمول سفید را خط قرمز بکشند! با کت و شلوار سفید آن ها ۲ برابر نشان داده می شوند. بر عکس کت و شلوار مشکی درست برای آن ها دوخته شده است. این رنگ دامادهای چاق را جمع و جورتر نشان می دهد. بر عکس این مسئله هم صادق است. اگر خیلی لاغر هستید سراغ مشکی نروید. بلکه می توانید به سراغ رنگ سفید بروید که شما را چاق تر نشان می دهد. به خصوص اگر عروس خانم چاق است.

● این کفش را زیاد بپوشید

در رابطه با کفش دامادی باید به یک نکته خیلی مهم توجه کنید. اول این که بعد از این که کفش خود را خریداری کردید آن را توی کمدتان قرار ندهید که در روز عروسی بپوشید. حد اقل ۲ یا ۳ بار این کفش را پا کنید، حتی در خانه. با این کار کفش با فرم پای تان هماهنگی بیشتری پیدا می کند و اگر ایرادی داشته باشد خودش را نشان می دهد. نکته دیگر این است، اگر کفش تان نیم شماره از پای تان بزرگ تر بود ناراحت نباشید. تا آخر شب مسلما پای شما ورم خواهد کرد و اگر کفشی را انتخاب کرده باشید که حتی کمی برای تان تنگ باشد تا آخر شب برای تان خیلی تنگ می شود!

● باید راحت باشید

بعضی از دامادها دوست دارند از پیراهن ها و کت های تنگ استفاده کنند. به خصوص آن هایی که اندام های ورزشکارانه دارند اما پوشیدن لباس تنگ به معنای این نیست که خودتان را در لباس گیر بیندازید. فراموش نکنید، در روز ازدواج تان شما کلی کار دارید که باید انجام بدهید: باید به آرایشگاه، گلفروشی و از همه مهم تر دنبال عروس بروید! پس لباس تان را طوری انتخاب کنید که در آن راحت باشید و مانع تحرک تان نشود.

● بورس کت و شلوار

شاید خوشایند ترین کار برای داماد، خرید همین یک قلم جنس باشد و چه بهتر است که پول زیادی هم پرداخت نکند و خیلی راحت مدلی که می خواهد را پیدا و خرید را تمام کند. در بین برند های داخلی که کت و شلوار مردانه ارائه می دهند مثل ایکات، هاکوپیان، گراد و…به راحتی می توانید با حدود قیمت ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان یک ست دامادی زیبا و مناسب پیدا کنید. البته در این میان برندهای خارجی هم هستند که قیمت های فضایی دارند و این هم به دلیل نام برند یا احیانا جنس پارچه و برشی است که اختصاصی آن شرکت تولیدی کرده است.

اگر هم در مراسمی مثل بله بران یا نامزدی، پارچه ای به آقای داماد هدیه داده اند می توانید همان پارچه را به خیاط بدهید تا لباس دامادی دلخواه تان را آماده کند. مزد دوخت یک دست کت وشلوار مردانه از ۱۵۰ هزار تومان شروع می شود و معمولا تا حدود ۴۰۰ هزار تومان نوسان دارد. از ایستگاه مترو امام خمینی (ره) که پیاده شوید، حدود ۱۰۰ متر آن طرف تر، راسته کت وشلوار فروشی ها شروع می شود. دست تان برای انتخاب حسابی باز است. در آن سوی تهران هم میرداماد پر از فروشگاه های مختلف است. پیر کاردین،گراد و هاکوپیان جزو معروف ترین برندهای کت و شلوار مردانه هستند و ال سی من در پاسداران نیز به راحتی در مسیر گشت و گذار شما قرار می گیرد. فروشگاه ماتادور هم ارائه دهنده برندهای مختلف معتبری مثل «چنلی» و «کارلو پینیاتلی» است.اگر هم برند خاصی را مد نظر دارید و نمی خواهید به سراغ بقیه برندها بروید می توانید سری به سایت برند محبوب تان بزنید و نزدیک ترین فروشگاه به محل زندگی تان را انتخاب کنید.

قیمت کت وشلوار مردانه معمولا از حدود ۵۰۰ هزار تومان شروع می شود تا ۷۰۰ هزار تومان اما در میرداماد کت و شلوارهای زیبایی با قیمت حدود ۳۰۰ هزار تومان هم پیدا می شود. البته تنوع قیمت در باب همایون بیشتر است. برندهای ایتالیایی ارائه دهنده کت و شلوار که قیمت های شان از حدود ۲ الی ۵ میلیون تومان شروع می شود. برند معتبر «زنیا» جزو بهترین برندهای ارائه دهنده این لباس هاست که به خصوص برای افرادی که بسیار خوش پوش هستند مناسب است.

● برای آن که بهترین «خودتان» باشید

این مورد به دلیل تاثیر گذاری بر تمام فعالیت های عروس خانم توجه و دقت نظر بیشتری را می طلبد.برای مجلسی که ده ها مهمان در آن حضور دارند و برای ثبت لحظات این شب باشکوه عکاس و فیلمبردار حرفه ای نیز دعوت شده اند، خیلی زیبا نیست که چهره عروس خانم بدون درنظر گرفتن زیبایی های طبیعی آن و بدون کمک از هیچ ماده آرایشی و زیبایی، در برابر لنز دوربینی قرار بگیرد که قرار است عکس هایش یادگاری زیباترین شب زندگی اش باشد.

● یک اسم و هزار فن

عنوان آرایشگاه یعنی مکانی که در آن به زیبایی و آرایش چهره می پردازند؛ پس نباید از این مکان توقع داشت تا در فاصله زمانی کوتاه از شما یک فرد با ایده آل ترین چهره ، اندام، مو، پوست و ناخن بسازد. نهایت هنر و توان یک سالن زیبایی این است که بتواند زیبایی های خدادادی شما را برای ارائه بهتر و مشخص تر آشکار کند. پس با این فرض نخستین قدم را بردارید و دنبال مکانی باشید که بتواند شما را در رسیدن به هدف نهایی تان کمک کند. هر خانم در طول سال برای انجام امور زیبایی و پیرایشی حتما هرچند وقت یکبار به آرایشگاه مراجعه می کند پس با یک سالن زیبایی آشنایی اولیه ای دارد.

● فهرست داشته باشید

قبل از حضور در آرایشگاه لیست کارهایی که تمایل دارید در این مکان برای شما انجام شود را تهیه کنید و راجع به آن با مدیریت یا شخصی که قرار است این کارها را برای شما انجام دهد به صورت مفصل صحبت کنید.

● همان آرایشگر قدیمی

می توانید این بار که به همان آرایشگاه همیشگی تان می روید، نگاهی به آلبوم های عروس های قبلی آن جا داشته باشید و راجع به میزان تغییرات و کارهای صورت گرفته روی هرکدام از آنها پرس و جو کنید.

این نخستین و ابتدایی ترین شیوه ای ا ست که ممکن است به نظر ساده و پیش پا افتاده بیاید ولی نکته مهمی دارد که کمتر به چشم می آید اینکه آرایشگر همیشگی شما، فرم چهره، رنگ پوست، مو، میمیک صورت و دیگر ویژگی های بارز چهره شما را بارها و بارها دیده است و به خوبی می تواند حالات مختلف چهره شما را تجسم کند. این امتیاز ویژه فقط مختص بانویی است که بارها موهای شما را کوتاه یا رنگ کرده است و ابروهای شما را آراسته و به شما انواع مختلف رنگ سایه را پیشنهاد داده پس از کنار این پیشنهاد بی تفاوت نگذرید.

● مشورت با دوستان

دومین راه پیشنهادی این است که از دوستان و آشنایان تان که به تازگی خودشان یا یکی از اقوام شان این مرحله را (جشن عروسی)پشت سر گذاشته اند کمک بگیرید و از آنها بخواهید سالن زیبایی شان را به شما هم معرفی کنند.

● نمونه ها را یک به یک ببینید

یک راه مناسب دیگر هم وجوددارد که کمی زمان بر است. یعنی شما باید زمان زیادی را برای رسیدن به هدف تان صرف کنید. مجلات تخصصی تبلیغی مثل پیک برتر می تواند مجموعه ای از بهترین ها را در هر منطقه که سکونت دارید به شما معرفی کند. تنها نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که شما برای دیدن نمونه کارهای آنها باید به تک تک سالن ها سربزنید، پس این کار را خیلی جلوتر از زمان جشن تان شروع کنید. توجه داشته باشید رنگ و لعاب تبلیغات و دکوراسیون خاص بعضی آرایشگاه ها فقط جنبه تبلیغی دارد و ممکن است شما را از هدف اصلی تان دور کند.

● متخصص یا متخصص؟

بعضی از سالن ها و مراکز زیبایی به شما پیشنهاد می کنند برای پاکسازی پوست، درمان جوش های احتمالی و…یکی، دو روز قبل از مراسم به آنجا مراجعه کنید. پیشنهاد ما این است که قبل از این کار، خوب فکر کنید. درمان توسط یک متخصص پوست معقول تر است یا شخصی که فقط تجربه کاری دارد و پشتوانه علمی مطمئنی ندارد؟ در هر صورت تصمیم با خودتان است. اگر احساس می کنید و دوست دارید کار ویژه ای روی صورت تان انجام شود بهتر است به متخصص مراجعه کنید. هنگام مراجعه به آرایشگاه توجه کنید وسایلی که استفاده می کنند چگونه نگهداری می شوند و مطمئن باشید برای شما از چه وسایلی استفاده می کنند.

● خودتان باشید

هر سالن آرایش شیوه خاصی در پیرایش و تزئین عروس دارد، این شیوه ممکن است روی صورت یک نفر زیبا و برازنده باشد ولی با پوست و چهره شما تناسب نداشته باشد پس با یک عکس اینترنتی سراغ آرایشگر نروید تا شما را کاملا شبیه به آن عکس پیرایش کند.

● آرامش

روز برگزاری مراسم ممکن است چند عروس دیگر هم همراه شما در سالن منتظر باشند تا به موقع به مراسم برسند پس بهتر است عصبی نشوید و آرامش خود را حفظ کنید. شما می توانید با یک نفر به عنوان همراه به آرایشگاه بروید ولی قبل از این کار با مسئولان آرایشگاه هماهنگ کنید تا شلوغی باعث نشود همراه عزیزتان نتواند به موقع به سالن برسد.

● ترافیک را فراموش نکنید

در انتخاب آرایشگاه به فاصله آن تا آتلیه عکاسی، گلفروشی و سالن عروسی توجه داشته باشید چون دوری این مکان ها از هم باعث می شود مدت زمان زیادی را در ترافیک بمانید و آرایش صورت یا موی تان به هم بریزد. شب قبل از مراسم یا چند روز جلوتر همراه آقا داماد یک بار تا آرایشگاه بروید تا ایشان محل آرایشگاه را بشناسد. خیلی مواقع پیش می آید که آدرس اشتباه به داماد می دهند و همین باعث استرس و نگرانی هر ۲ نفر شما خواهد شد.

● وسایلی که باید همراه داشته باشید

از آرایشگرتان بپرسید روز مراسم چه لوازمی باید با خود به آرایشگاه ببرید و چه ساعتی باید در آنجا حضور داشته باشید. بعضی از وسایل هستند که کاملا اختصاصی اند و شاید شما دوست نداشته باشید به صورت مشترک با دیگران استفاده کنید مثل محصولات ضد عرق، خوشبو کننده بدن یا حتی عطر. پس فراموش نکنید که این لوازم را نیز با خودتان ببرید.

● مراقب دست ها باشید

چند روز مانده به مراسم عروسی قطعا خیلی کار دارید تا انجام دهید ولی این باعث نمی شود مواظب دستان و انگشتان تان نباشید چون زخم دست و انگشت ر ا با هیچ چیز نمی توان پوشاند. سعی کنید چند روز مانده تا مراسم از دستکش استفاده کنید تا آسیبی به دستان تان وارد نشود.

● با قیمت ها آشنا شوید

انتخاب سالن زیبایی که بتواند نظر و خواسته شما را تامین کند و در عین حال مناسب ترین قیمت را داشته باشد کار سختی نیست ولی کمی حوصله و زمان می خواهد. نرخی که سالن ها ارائه می دهند باید بر اساس نرخ مصوب اتحادیه باشد ولی متاسفانه کمتر پیش می آید که کاملا بر همان اساس جلو بروند. کمترین مبلغی که در منطقه شمالی تهران برای آرایش عروس مطالبه می شود ۴۵۰ هزار تومان از یک سالن زیبایی حوالی سعادت آباد است و بالاترین قیمت هم نزدیک ۳ میلیون تومان برای سالن زیبایی حوالی خیابان الهیه است.خدماتی که در این پکیج به عروس خانم ارائه می شود شامل خدمات پوستی و زیبایی قبل از مراسم است تا پایان مراسم پاتختی؛ پاکسازی پوست، تقویت و ویتامینه مو و پوست، زیبایی ناخن ها، تغییر رنگ و حالت مو، آرایش و گریم روز مراسم و…

● سوپراستاری به نام آقای داماد

چند سالی می شود که آرایشگاه رفتن آقایان در شب عروسی ، تبدیل به عادت شده ؛ آقایان معتقدند آن ها نیز حق دارند در شب عروسی شان مانند عروس خانم، ظاهری زیبا و متفاوت داشته باشند تا وقتی فیلم و عکس های شان را دیدند، لذت ببرند! البته آقایان برخلاف خانم ها زمان زیادی را صرف آرایشگاه نمی کنند چون حداکثر کاری که می توانند انجام دهند، آرایش مو و یک گریم خیلی معمولی روی صورت شان است.

● گریم برای آقای داماد

این موضوع بستگی به نظر آقا داماد دارد؛ این که بخواهد گریم روی صورتش انجام شود یا نه. اگر بخواهد گریم کند، آیا زیاد باشد یا کم. یکسری آرایشگاه های مردانه بالای شهر، قبل از شروع کارشان، روی پوست آقاداماد ماسک COLD استفاده می کنند که تمام حرارت صورت و بدن را جذب خود می کند و عمل آرامش بخشی را به بهترین نحو انجام می دهد تا اضطراب آقا داماد در شب عروسی پایین بیاید! بعد از این مرحله، آقا داماد برای انجام گریم تخصصی روی صورتش به گریمور آرایشگاه ارجاع داده می شود و آنجاست که باید منتظر چهره ای جدید از او باشیم! اکثر سالن های آرایش مردانه برای این که هیچ کس متوجه گریم آقا داماد نشود، از روش گریم متعادل سازی محو استفاده می کنند که حتی عروس خانم هم با وجود دیدن تغییرات روی صورت آقا داماد، نمی تواند متوجه شود آیا گریم روی صورت او انجام شده یا نه! البته نکته ای که اکثر آرایشگاه ها به آن توجه می کنند، یکدست شدن رنگ صورت، از بین بردن خط اصلاح ، جای ریش تراشیده شده و زیر چشمان است، به صورتی که بیننده اصلا متوجه گریم نمی شود و فقط در عکاسی، صورت عروس و داماد یکدست خواهد بود.

● گردش در شهر به دنبال…

دیگر آن زمان گذشت که آقاداماد برای مراسم عروسی اش هم به آرایشگاه سر کوچه شان مراجعه می کرد و آرایشگر هم هر مدلی دلش می خواست موهایش را می زد! این روزها از ۲ ماه قبل آقاداماد و عروس خانم راه می افتند تا علاوه بر پیدا کردن یک سالن زیبایی برای عروس خانم، سالن های آرایشی مردانه را هم ببینند و با دیدن آلبوم های دیجیتال و نمونه کارهای سالن، سعی در بهترین انتخاب دارند. البته در بیشتر این آلبوم ها، سعی شده برای جلب نظر آقاداماد، از فتوشاپ و نرم افزارهای دیگر استفاده شود تا بهترین حالت ممکن از تصویر به آقا دامادها نشان داده شود.

داماد بودن خرج دارد

بحثی که این جا وجود دارد، این است که بسیاری از آقادامادها هنگامی که به آرایشگاه مردانه می روند، به آرایشگرشان نمی گویند مراسم ازدواج شان است، زیرا در این صورت مجبورند، اگر در حالت معمول مثلا ۱۰ هزارتومان به عنوان اجرت به آرایشگر می دادند، این بار با پرداخت ۸۰ ۷۰ هزارتومان حسابی نقره داغ شوند! بالاخره هزینه شیرینی بچه ها و عیدی و شاباش و… در این دوره و زمانه سرسام آور است! اما بهتر است این کار را نکنید و راست بگویید.

● آقای داماد دست در جیب کن!

حداقل نرخ موجود بین آرایشگاه های مردانه برای آرایش آقاداماد؛ ۲۰ هزارتومان است. البته اگر اجرت و شیرینی بچه ها را نیز با آن درنظر بگیرید، بیشتر هم می شود. اما یکسری آقایان دوست دارند، در شب عروسی شان جلوی فامیل، دوستان و حتی عروس خانم، با ظاهری جدید و البته خاص ظاهر شوند؛ برای این کار نیز حاضرند حتی تا ۳۰۰ ۲۰۰ هزارتومان نیز پرداخت کنند.

● داماد متفاوت

اگر تصور می کنید، آقایان چهره شان در شب عروسی برای شان اهمیتی ندارد، سخت در اشتباهید! برای اثبات این مدعا، همین بس بدانید این روزها اکثر آقادامادها از یک هفته قبل تحت نظر پرسنل سالن آرایشی موردنظرشان قرار می گیرند؛ به این ترتیب که درست یک هفته قبل از مراسم، باید هیرکات (کوتاهی مو) آقاداماد انجام شود، بعد از آن اگر پرسنل سالن متوجه شوند صورت و پوست آقاداماد به پاکسازی و ترمیم احتیاج دارد، این کار با استفاده از متدهای جدید و روز دنیا صورت می گیرد. در اکثر سالن های مشهور شهر، دستگاهی وجود دارد به نام «سنسور» که برای موهای آقا داماد ماسک مو می گذارد تا موها هم طراوت شان را حفظ کنند، هم خوش حالتی شان را.

● همراهان داماد گردن او

انگار از رسم و رسومات قدیمی برای آقادامادها، فقط یک رسم، آن هم دست وپا شکسته باقی مانده؛ این که آقاداماد مجبور است در روزی که برای آرایش و پیرایش به آرایشگاه می رود، درصورتی که همراهی داشته باشد، هزینه او را نیز پرداخت کند! البته در قدیم رسم بوده پدر داماد تمام هزینه های پسرش و همراهان و شیرینی آرایشگاه را پرداخت کند. اصلا بردن داماد به آرایشگاه و حمام، یک رسم تمام عیار در ازدواج های قدیمی بود که با حضور جمعی از بزرگان فامیل و جوانان صورت می گرفت و آداب ویژه ای هم داشت.

● به همان قدیمی اعتماد کنید

آرایش مو در شب عروسی، یکی از مهم ترین کارها برای آقاداماد است. داماد ۲ راه برای انتخاب دارد تا به نتیجه ای ایده آل برسد؛ اول این که آرایشگاهی را انتخاب کند که برای نخستین بار است به آن مراجعه کرده (در این صورت احتمال شوکه شدن آقاداماد بسیار زیاد است چون اگر آرایشگر اشتباهی مرتکب شود، دیگر راه برگشتی نیست!) دومین راه هم این است که پیش آرایشگر قدیمی و مخصوص خودش برود و با خیال راحت کارش را انجام دهد، زیرا این کار حداقل مزیتی که دارد، این است که آرایشگر مخصوص شما، ویژگی های چهر ه تان را می شناسد و برای موی تان مدل های عجیب و غریب درست نمی کند.

● با قیمت ها آشنا شوید

آقا داماد اگر لو ندهد که برای عروسی خودش را آماده می کند می تواند با پرداخت هزینه معمولی آرایشگاه خودش را برای یک شب رویایی آماده کند؛ نرخ معمول آرایشگاه مردانه برای اصلاح سر همراه با شست وشو ۱۲ تا ۱۵ هزار تومان و اگر اصلاح صورت هم باشد تا ۲۰ یا ۳۰ هزار تومان افزایش پیدا می کند ولی اگر شما هم مثل عروس خانم برنامه خاصی برای این شب باشکوه دارید باید ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان برای این مورد در نظر بگیرید. آرایشگاهی حوالی پاسداران از داماد می خواهد ابتدای صبح در سالن حاضر باشد تا کارهای آماده سازی پوست و مو را آغاز کند و حدود ۳ ساعت برای هر نفر زمان می گذارد، هزینه هم حدود ۲۰۰ هزار تومان است. سالن آرایشگاه مردانه ای در ونک هم برای مراسم عروسی ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان دریافت می کند.

● آنچه برای شما به یادگار می ماند

چند سال که می گذرد دیگر کسی یادش نمی آید شب عروسی شما شام چه خورده یا پذیرایی و ارکستر چقدر خوب بوده. تنها چیزی که از مهم ترین شب زندگی تان به یادگار می ماند و می توانید آن را به بچه ها و حتی نوه و نتیجه های تان هم نشان دهید، عکس و فیلم مراسم است.

● روتوش بی روتوش

وقتی دارید آلبوم می بینید توجه کنید عکس ها روتوش زیادی نداشته باشد. خیلی از عکاس ها اشکالات عکاسی شان را با روتوش زیاد می پوشانند اما روتوش، چهره شما را مصنوعی و از حالت طبیعی خارج می کند و توی ذوق تان می خورد. علاوه بر این سعی کنید مکان عکاسی نزدیک محل جشن یا آرایشگاه باشد تا وقت کمتری را در مسیر رفت وآمد از دست بدهید.

● مثل فیلم های سینمایی

برای فیلمبرداری هم خدمات خاصی مد شده. مثلا برای فیلمبرداری کرین می آوردند یا با چنددوربین فیلمبرداری می کنند. حتما تعداد دوربین ها را بپرسید. بعضی های دیگر کلیپ های خاص برای عروسی آماده می کنند و همان شب در آخر مراسم آن را پخش می کنند. معمولا کلیپ مربوط به روز قبل از عروسی و زمانی است که داماد می رود آرایشگاه و دنبال عروس می رود و آهنگ روی کلیپ ها معمولا از آهنگ های پاپی است که بارها شنیده شده. اما بعضی از آتلیه های خاص برای ساخت کلیپ شان هم سفر می روند و حتی ترانه و شعر را براساس اسم عروس و داماد به آهنگسازها سفارش می دهند. برای این خدمات هم باید هزینه زیادی پرداخت کنید اگرچه این خدمات جالب به نظر می رسد اما لزوما نشان دهنده کار خوب آتلیه نیستند.

● مواظب بدقولی باشید

بعضی از آتلیه ها عکس بزرگ عروس و داماد را به عنوان هدیه شب عروسی به آن ها می دهندحتما موقع قرارداد از آتلیه بپرسید چندتا عکس هدیه به شما می دهند، عکس عروس و داماد را کی به دست تان می رسانند و کلیپش را شب عروسی پخش می کنند یا نه. حتما قبل از قرارداد بستن بپرسید هزینه چاپ عکس یا درست کردن آلبوم روی هزینه ای که پرداخت می کنید اعمال می شود یا نه. بعضی از آتلیه ها فایل عکس های گرفته شده را به شما نمی دهند تا صرفا عکس چاپ شده را از خودشان بخرید و عکس را خیلی گران تر با شما حساب می کنند. تا جایی که ممکن است با آن ها قرارداد نبندید. تاریخ تحویل آلبوم و چگونگی آن را هم حتما با آتلیه چک کنید.

● امنیت عکس ها

بهتر است آتلیه ای که کار شما را انجام می دهد، آشنا باشد. هم از آن جهت که کارشان و چگونگی تحویل آن را دیده اید و مطمئن هستید، هم از آن جهت که امنیت عکس های شما تامین شود. در مورد امنیت عکس ها حتما با مسئول آتلیه صحبت کنید.

● آنچه شما خواسته اید

بعضی از آتلیه ها خدمات خاصی ارائه می کنند؛ مثلا عروس و داماد را چند روز قبل از عروسی به مکان های مختلف حتی شمال یا خارج از کشور می برند تا از آن ها عکاسی کنند. خدمات عکاسی خارج از کشور بیشتر از ۱۵ میلیون تومان برای تان خرج برمی دارد. تازگی ها مد شده عروس و داماد می خواهند در ۴ فصل سال عکس داشته باشند. برای این عکس ها باید خیلی زودتر با آتلیه قرارداد ببندید تا روند عکاسی شما را زودتر شروع کنند. اما بیشتر آتلیه ها علاوه بر عکس عروسی، عکس هایی هم با لباس اسپرت یا لباس های خاص دیگر از شما می گیرند تا به آلبوم تان اضافه کنید.

● با قیمت ها آشنا شوید

یکی از بخش های مهم و البته دوست داشتنی و هزینه بر مراسم ازدواج، ثبت تصویری این واقعه شیرین است. در منوی های معرفی شده از طرف آتلیه ها و مراکز عکاسی البته مجاز، پایه قیمتی که برای منوی شماره یک ارائه می دهند ۵۰۰ تا ۶۵۰ هزار تومان است. این منو شامل فیلمبرداری ۲ دوربینه توسط فیلمبردار خانم و آقا، یک تخته شاسی ۱۰۰ در ۷۰ دو نفره عروس و داماد و ۴۰ عکس آلبومی است.

این ساده ترین منوی عکاسی و فیلمبرداری را می توانید با اضافه کردن مواردی دیگر تکمیل کنید و چیزهایی که می خواهید را هم تهیه کنید.

عکاسی در باغ و آتلیه، عکاسی مدلینگ و اسپرت، فیلمبرداری در طبیعت، سفر به شمال، کویر، کشورهای خارجی و…عکاسی در اصطبل، محیط روستایی، ساخت کلیپ آشنایی با ژانر سینمایی و…همه و همه مواردی است که با اضافه شدن به منوی اول، لیستی بلند بالا به شما ارائه می دهند و البته هزینه زیادی نیز برای شما در بر خواهد داشت. بالاترین هزینه ای که برای این منو گفته می شود، ۶ میلیون تومان است. منوی کامل شامل عکاسی اسپرت یکی دو ماه قبل از مراسم عروسی است به همراه عکاسی روز عروسی در باغ، آتلیه، سالن و منزل مسکونی شان.

فیلمبرداری کل مراسم از ابتدای روز تا پایان جشن، عکس یادگاری با والدین، مراسم روز پاتختی و…

سفر به یکی از مناطق زیبای طبیعی به عنوان هدیه ازدواج به هزینه آتلیه همچنین عکاسی از آن فضا و ساخت کلیپ از آن فضا هم یکی از امکانات در دسترس است.ارائه دی وی دی و سی دی فیلم ها و عکس ها همراه با چاپ ژورنالی عکس و….

● شیرین ترین قسمت ماجرا

هر فرد در طول زندگی اش بارها کیک و شیرینی خریده و خورده ولی این بارکیک و شیرینی با بقیه فرق دارد. نکات مهمی در این مورد وجود دارد.

یکی از ویژگی هایی که کیک عروسی را از دیگر کیک ها متمایز می کند تعداد طبقات آن است. این تعداد، عدد یا فرمول خاصی ندارد ولی چیزی که در این تصمیم گیری تاثیر دارد تعداد مهمانان است.

قنادان بهترین افرادی هستند که می توانند شما را راهنمایی کنند با چه تعداد مهمان چند کیلو کیک یا شیرینی نیازدارید. در تهیه کیک معمولا مواد مختلفی به عنوان مخلفات اضافه می شود که طعم و مزه خاصی به کیک می دهد؛ این مواد می تواند موز، آناناس، گردو یا شکلات باشد. توجه کنید میوه هایی مثل موز و آناناس ممکن است به دلیل برش خوردن و فاصله زمانی تهیه تا مصرف تغییر رنگ دهند پس بهتر است از قید آن ها بگذرید و انواع مغزها یا شکلات ها را انتخاب کنید. در آلبوم مدل کیک گاهی نمونه هایی را می بینید که با گل طبیعی تزئین می شوند؛ شما می توانید برای این کار گلی هماهنگ با گل دست تان به شیرینی فروشی سفارش دهید تا هارمونی زیبایی داشته باشد. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که برگ های گردی جزو این گل ها نباشد، چون با هر حرکتی میزان زیادی از آن روی سطح کیک پخش می شود و آن را غیرقابل خوردن می کند. توجه داشته باشید که کیفیت کیک را فدای زیبایی اش نکنید.

اگر میزان کیک شما زیاد باشد، می توانید از آن به عنوان دسر بعد از غذا استفاده کنید. یعنی دسر را از منوی غذایی تان حذف کنید و بخواهید که مهمانداران کیک را بین مهمانان تقسیم کنند.

● شیرین کام باشید

غیر از کیک عروسی، شیرینی هم جزو جدایی ناپذیر میزهای پذیرایی است ولی این که این شیرینی تر باشد یا خشک به سلیقه و تمایل میزبان بستگی دارد. هرکدام از این ۲ نوع شیرینی مزایا و معایبی دارد که با یادآوری آن می توانیم به شما کمک کنیم.

● شیرینی تر: استقبال کم

شیرینی تازه یا تر تنوع زیادی دارد وسرو آن می تواند در کنار چای یا بدون آن لذت بخش باشد که براساس فصل و نوع میوه ها، می تواند تزئین متفاوتی داشته باشد. این نوع شیرینی ها سبک تر است ولی نقل و انتقال و نگهداری آن بسیار سخت و دردسر آفرین است و وجود یخچال برای حفظ تازگی آن لازم است. اگر برای روز بعد از عروسی برنامه خاصی دارید، نمی توانید صد در صد روی باقی مانده آن حساب کنید. معمولا در مجلس عروسی به دلیل وجود کیک در کنار آن، استقبال کمی از شیرینی تر می شود.

● شیرینی خشک: برای چند روز

شیرینی خشک تنوع بیشتری دارد و می تواند هر نوع سلیقه ای را راضی کند. شاید به دلیل استفاده همگانی این نوع شیرینی خیلی به چشم نیاید و کمی بی اهمیت جلوه کند. یک حسن بزرگ این نوع شیرینی این است که حمل ونقل آن خیلی آسان است و نیازی به نگهداری در یخچال ندارد. البته کمی سنگین است و ممکن است با توجه به وزن، تعداد کمتری را شامل شود که این مورد هم با مشورت با قنادان کاملا قابل حل است. شما برای برنامه های روز آینده نیازی به سفارش مجدد ندارید و می توانید از باقی مانده آن برای پذیرایی مجدد استفاده کنید.

● یک شیرینی سنتی

باقلوا یک شیرینی سنتی است که در مراسم عروسی اهالی بعضی از مناطق ایران به تک تک مهمانان تعارف می شود. باقلوا گل یا باقلوا لوز دونوع معروف است که به تازگی به لیست پذیرایی خیلی از مهمانی ها اضافه شده و این را هم بدانید که این نوع شیرینی سنتی را باید سفارش بدهید تا به موقع به مراسم شما برسد. شیرینی کدبانو در شهر قزوین یکی از معروف ترین باقلواهارا برای جشن ها تهیه می کند.

● با قیمت ها آشنا شوید

پذیرایی از مهمانان در طول مراسم چه در سالن و چه در خانه معمولا با میوه و شیرینی است البته بسته به سلیقه، تعداد مهمانان و البته هزینه ای که برای این مورد در نظر گرفته اید، متفاوت است.

قیمت شیرینی در یکی از معروف ترین شیرینی فروشی های تهران و البته براساس نرخ مصوب به این شرح است:

شیرینی تر: هر کیلو ۹هزار تومان

شیرینی خشک عادی: از ۵ هزار تومان به بالا

شیرینی خشک خانگی: ۱۰هزار تومان

شیرینی دانمارکی: ۴هزارتومان

قیمت انواع کیک خامه ای: ۱۲هزار تومان

مارسیپان: ۱۴هزار تومان

توجه داشته باشید که بزرگ ترین کیک یک طبقه ای که شکل و حجمی زیبا داشته باشد بیشتر از ۶ کیلو نمی شود و معمولا برای مراسمی مثل ازدواج مرسوم نیست که کیک یک طبقه باشد بلکه کیکی چند طبقه هم زیباست، هم متناسب و با تعداد مهمانان می تواند یکی از انواع دسر هایی باشد که همراه شام سرو می شود.

● از دستان عروس خانم تا کت آقای داماد

نقشه کشیدن برای زیباتر شدن مراسم عروسی یکی از هیجان انگیزترین بخش های این مراسم است. درکنار این هیجان شیرین ممکن است اضطراب هایی نیز برای شما به وجود بیاید و به دغدغه های شما اضافه شود. گل خود به تنهایی سمبل هزاران معنی و مفهوم خاص است و می تواند به تمام این دوران یک حس زیبا بدهد و این ساعات را برای شما خاطره انگیز کند.

● هدیه با گل

ما ایرانی ها رسم و رسوم زیبایی داریم که در طول تاریخ طولانی کشورمان نسل به نسل چرخیده و به ما رسیده، یکی از این مراسم ردوبدل شدن کادوها و هدایا برای رساندن عشق و محبت بین دوطرف است، شما می توانید هدیه ای که با علاقه خریده اید را با گل های زیبا تزئین کنید تا نشان دهید، همسرتان را بسیار دوست دارید و شاد کردن او برای تان اهمیت زیادی دارد.

● دسته گل استراتژیک

دسته گلی که در دستان عروس خانم قرار می گیرد اهمیت ویژه ای دارد، زیرا از اولین ساعات روز عروسی تا آخرین لحظات همراه اوست و همه به زیبایی این دسته گل نگاه می کنند و آن را نشانه ای از سلیقه و هنر عروس می دانند؛ این دسته گل بهتر است با آرایش و لباس عروس همخوانی داشته باشد تا در زیباتر شدن او کمک کند. دسته گل ها به شکل های مختلفی تزئین می شوند، پس بهتر است از قبل با شکل های مختلف این دسته گل ها آشنا شوید تا هنگام انتخاب مجبور نشوید یک تصمیم بگیرید.

● اولین جلوه مراسم

گل هایی که در جشن و سالن عروسی دیده می شوند، نه تنها در داشتن یک حس خوب به مهمان ها کمک می کنند بلکه در همه عکس ها و فیلم ها جلوه کرده و برای همیشه ثبت می شوند، وقتی که مهمان ها وارد سالن می شوند، اولین چیزی که نظرشان را جلب می کند زیبایی گل هایی است که سالن با آن ها تزئین شده. این اولین چیزی است که برای همیشه در ذهن آن ها و شما ثبت می شود، شما می توانید با توجه به فصل، گل های متفاوتی داشته باشید.

● دسته گلی برای یک زندگی

دسته گل مراسم خواستگاری یکی از معروف ترین دسته گل هایی است که آقایان داماد برای انتخاب آن باید زمان بگذارند. شما می توانید با توجه به سلیقه خانمی که قصد دارید به خواستگاری اش بروید، گل ها را انتخاب کنید و اگر از سلیقه او اطلاع ندارید بهتر است گل هایی را انتخاب کنید که معنا و مفهوم عشق و علاقه را می دهند، مثل گل رز قرمز یا گل مریم، به هرحال شما باید این دسته گل را به آب بدهید.

● ساده و زیبا

این روزها دیگر خبری از آن اسب سفید که قرار بود بیاید و عروس خانم را با خود ببرد نیست، الان همه دوست دارند یک ماشین زیبا سوار شوند و با آن به خانه آرزوهای شان بروند، این ماشین می تواند قدیمی باشد. حتی می تواند از ماشین های گران و مطابق روز باشد یا می تواند یک ماشین ساده و معمولی باشد اما هرچه که باشد گل آرایی آن اهمیت بسیار زیادی دارد و می تواند آن ماشین را به آن اسب سفید تبدیل کند. برخی موسسات برای شب و روز عروسی ماشین مناسب را به خانواده [ا کرایه می دهند

● گل برای داماد

زمان های قبل گذاشتن گل در جیب بغل کت داماد آداب خاصی نداشته ولی این روزها برای این گل هم برنامه خاصی وجود دارد. این گل نباید هم رنگ دسته گل عروس باشد بلکه باید این ۲ در کنار هم تکمیل کننده هم باشند و البته هماهنگی گل با لباس داماد هم مهم است. حدود قیمتی که برای این کار مطرح می شود ۱۵ تا ۳۰ هزار تومان است.

● ساقدوش هایی از جنس گل

ساقدوش ها می توانند بهترین دوست های شما باشند، دوستانی که قشنگ ترین خاطرات دوران مجردی تان را با آن ها دارید، اگر هم بخواهید، می توانید از بچه های خردسال خویشاوندان تان درخواست کنید که شما را در این مراسم همراهی کنند. این همراهان معمولا لباس های یک شکل می پوشند و حتی بهتر است دسته گل های یک شکل هم دردست داشته باشند. این همدستی و همشکلی همه و همه نشان می دهد، شما برای لحظه لحظه مراسم تان نقشه کشیده اید تا بهترین باشید.

● با قیمت ها آشنا شوید

بخش اصلی زیبایی سالن عروسی یا ماشین عروس روی دوش گل آرایی زیبا و مناسب است. این بخش مهم که خیلی هم ماندگار نیست، هزینه زیادی را در بر می گیرد البته با کمی سلیقه و حوصله می توانید با تهیه گل از مراکز اصلی توزیع و پرورش گل آن را با هزینه کمتری تهیه کنید ولی زحمت تزئین و سبد کردن آن برعهده خودتان خواهد بود.در بین گلفروشی های متعدد نرخ های متفاوتی ارائه می شود که بیشتر به عنوان قیمت معمول برای گل آرایی ماشین عروس و دسته گل عروس است. این قیمت از ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان آغاز می شود و سقفی هم ندارد.پکیج ۸۰ هزار تومانی شامل تزئین ماشین عروس با ۲سبد در جلو و عقب ماشین و یک دسته گل با ۲۰ شاخه گل فصل است. دقت کنید که با گرانی گل در ایام سرد سال این قیمت هم زیاد می شود.تزئین ماشین هم به سلیقه شما، مدل ماشین و البته رنگ ماشین بستگی دارد. شاید شما هم دیده باشید که بعضی ها با میوه و بادکنک و… ماشین عروس را تزئین می کنند.دسته گل های ویژه ای هم برای عروس طراحی شده است که طراحی ویژه ای دارند مثل سنگ های تزئینی، پوشش شاخه های دسته گل هماهنگ با رنگ لباس عروس و…


منبع

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن

بلاک کننده تبلیغ

لطفا جهت حمایت از ما برنامه بلاک کننده تبلیغات را غیرفعال نمایید.