نگهداری گیاهان آپارتمانی

پرورش و نگهداری گیاهان زینتی آپارتمانی – آرالیای دروغی

آرالیای دروغی  –  False Aralia
نام علمی : Schefflera elegantissima
(پیشتر: Dizygotheca elegantissima)
خانواده :  پیچک – Araliaceae
بومی منطقه : کالدونیای جدید
نام های دیگر: دیزیگتکا، آرالیای زیبا، گیاه نازک، آرالیای عنکبوتی، برگ نخی
Finer plant, Spider Aralia, Threadleaf
نور محیط آبیاری و رطوبت دمای ایده آل محیط خاک و تغذیه
زیاد و غیر مستقیم کمی خشک ۱۸-۲۹ درجه سانتیگراد خاک باغچه با کمی خاک برگ و کود ورمی

 

خصوصیات

درختی کوچک است با برگ های نازک به رنگ قرمز مسی و سبز تیره با لبه های دندانه دار که می تواند به شش تا هفت متر ارتفاع برسد.

 

این جنس را که قبلا” در جنس Dizygotheca قرار داده بودند دارای تقریباً ۱۷ گونه درختان همیشه سبز و یا درختچه میباشند که زیستگاه طبیعی آن استرالیا و جزایر اقیانوس آرام است . گونه ای که تیشتر در باغبانی مورد استفاده قرار میگیرد آرالیای زیبا و یا آرالیای دروغی به نام Schefflera elegantissima است.

 

این گیاه مناسب گلخانه ، آپارتمان و منازل مسکونی و بویژه هالهای بزرگ و دفاتر کار میباشد.

 

در هنگام جوانی اندازه معمولی آن در منازل ۱۲۰تا ۱۶۰ سانتیمتر میباشد . برگهای نخلی شکل ( بادبزنی ) آن ۷ تا ۱۰ برگچه طویل بسیار زیبا که تا ۱۰ سانتیمتر درازا و ۴ سانتیمتر پهنا دارد تشکیل یافته و کناره های آن دندانه دار میباشد . برگها در ابتدا به رنگ قرمز مسی ولی بتدریج رنگ سبزتیره ای بخود میگیرند . اندازه این گیاه هنگام بزرگی به ۶ متر و یا بیشتر میرسد و شکل آن کاملا” تغییر کرده و برگهای پائینی گیاه رفته رفته می ریزند برگها بزرگ شده و طول آنها به ۳۰ و عرض آنها به ۸-۷ سانتیمتر میرسد .

 

روش نگهداری

توصیه می‌شود برای نگهداری در گلدان از گلدان‌های سنگین استفاده نمایید تا مانع از واژگونی گلدان شود.

به عمق ۲ الی ۵ سانتیمتر خاک گلدان را برداشته و کود ورمی کمپوست گیلدا را جایگزین نموده و با خاک سطحی مخلوط کنید.
در صورت جابجایی گلدان معادل ۲۰% الی ۴۰% از حجم گلدان جدید را کود ورمی کمپوست گیلدا و الباقی را با خاک باغچه و کمی خاک برگ مخلوط نمائید.
بهتر است در محلی نگهداری شود که تغیرات حرارتی زیادی نداشته باشد.
این گیاه به محیط روشن با نور غیر مستقیم بادرجه حرارت متوسط نیازمند آبیاری به طور مرتب در فصل رشد میباشد.اما اجازه ندهید خاک آن به طور مداوم خیس یا طور کامل خشک بماند. آن را هر ماه با کود  ورمی مایع تغذیه کنید.
این گیاه در خانه به روشنائی بسیار زیاد و غیر مستقیم نیاز دارد . در گلخانه ها هنگام تابستان و بهار به نور نسبتا” ملایم و در هنگام پائیز و زمستان به نور بیشتری احتیاج دارد  تا فرم دلخواه را بدست آورید.
 رطوبت و همچنین حرارت زیاد هوا برای رشد سریع و مناسب ضروری است . خاک گلدان نباید اشباع از آب و یا کاملا” خشک گردد زیرا در هردو صورت برگها می ریزند . باید رطوبت محل رشد گیاه را بوسیله اسپری و یا وسایل دیگر بویژه در فصل تابستان تامین کرد .
از گذاشتن این گیاه در کوران هوا نیز پرهیز نمایند .
برگها را ماهی یکبار با آب با آب بدون آهک شستشو دهید .
این گیاه معمولا” به هرس نیازی ندارند . در صورت ضرورت جوانه های انتهائی را پنسمان کرده و یا گیاه را بطور کامل هرس کنید

آفات مهم

کنه های گیاهی و شپشکها بویژه شپشکهای آردآلود و نرم تن از آفات مهم این گیاه میباشد.

روش ازدیاد

بوسیله بذر

بوسیله قلمه : قلمه از ساقه های انتهائی گیاه و یا از قسمتهای چوبی گیاه گرفته میشود . در صورت امکان از هورمون ریشه زا استفاده شود . تنه های محکم گیاه را نیز میتوان به قطعه های کوچکی بریده و در فروردین ماه قلمه زد . در درختان بزرگ از قلمه هوائی نیز میتوان استفاده کرد .

بوسیله پیوند : این گیاه را بروی گیاه دیگری از این خانواده به نام fatsia میتوان پیوند زد و عده ای معتقدند که بدین وسیله رشد آن افزایش می یابد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن