درمان و مراقبت از پوستماسک های زیبایی صورت

کاربرد عملی عسل درمانی در بهداشت پوست ومو و رویال ژل

– ماسك عسل : 
عسل خالص را روی صورت‌تان بمالید و اجازه دهید كه مدتي روی پوست‌تان باشد تا زمانیكه خشك شود. تقریبا پانزده دقیقه برای خشك شدن عسل برروی پوستتان كافی است. وقتی كه خشك شد صورتتان را با آب گرم بشویید.

2- پوستی روشن با حمام عسل :
برای رطوبت ، نرمی و داشتن پوستی روشن ، در حمام بعدی‌تان از یك شیشه عسل استفاده كنید. عسل را به پوستتان بمالید و برای مطمئن شدن از خشك شدن عسل برروی پوست از دست‌تان كمك بگیرید ، در اين حالت با اينكه عسل پوست شما را چسبناك كرده است اما به نرمی و راحتی دست شما روی پوست‌تان حركت مي‌كند. سپس بدنتان را با آب بشویید. نتیجه این كار گردش خون عالی ، زیبایی و روشنی پوست خواهد بود.

3- وان عسل :
برای خوش بویی و نرمی پوست‌تان ، یك چهارم تا یك دوم فنجان عسل به آب وان اضافه كنید.

4- ماساژعسل :
یك قاشق چای خوری عسل به همراه كمی پودر بادام را در كف دستان مخلوط كنید و به آرامی روی صورت‌تان بمالید. سپس این معجون عسل و بادام را با آب گرم بشویید.

5- تمیز‌كننده روزانه صورت :
مخلوطی از یك قاشق چای خوری عسل با پودر شیر تهیه كنید ، از این محلول به عنوان تمیزكننده مواد آرایش و زدودن كثیفی پوست صورت مي‌توانید استفاده كنید و بعد با آب گرم صورت‌تان را بشویید.

6- موهای درخشان :
برای براق كردن موهایتان مي‌توانید مخلوطی از یك قاشق چای خوری عسل به همراه آبلیموی تازه فشرده شده و یك لیتر آب گرم تهیه كنید. طبق معمول با شامپوی همیشگی موهایتان را بشوید و بعد از مخلوط عسل برروی موهایتان بریزید. اجازه دهید موهایتان به صورت نرمال خشك شود ، نیازی به شستن مخلوط عسل از روی موهایتان نیست.

7- نرم‌كننده مو :
برای داشتن موها و پوست سری سالم مي‌توانید از مخلوط یك دوم فنجان عسل و دو قاشق سوپخوری روغن زیتون استفاده كنید. موهایتان را با مخلوط عسل آغشته كنید ، سپس پوششی روی سرتان بگذارید و اجازه دهید برای سی دقیقه روی سرتان بماند. بعد از سی دقیقه شامپو بزنید و طبق معمول موهایتان را بشویید.

8- جوهر پوست :
برای سفتی ، نرمی و مرطوب بودن پوست‌تان مي‌توانید مخلوطی از هسته پوست گرفته شده یك سیب و یك قاشق سوپخوری عسل كه در ماشین مخلوط كن تهیه كرده‌اید استفاده كنید.

9- درمان زخم های پوستی باعسل
در مورد مکانیسم های مختلف ترمیم زخم با عسل درمانی توضیحات کامل در صفحه اول داده شد در مورد نحوه پانسمان زخم متد های مختلفی وجود دارد
الف / یک قسمت عسل را با دوقسمت اب گرم حل کنید سپس یک قاشق چایخوری دارچین به ان اضافه کنید به صورت یک خمیر خواهد شد سپس خمیر را روی زخم پوست بگذارید حتی برای زخم معده میتوان پودر دارچین را به عسل اضافه کرد و قبل از هر وعده غذا میل کرد

ب / میتوان به جای پودر دارچین ارد گندم را به عسل حل شده در اب اضافه کرد و روی زخم پوست مالید

ج/ راه دیگر ترکیب عسل با اب انار یا رب انار است

د / در متد دیگر موم عسل را ابتدا گرم کرده و سپس یک پارچه تمییز را به ان اغشته کرده و روی زخم گذاشته شود نکته مهم اینست که موم عسل یک ماده خنثی است و قابل ترکیب با بسیاری از مواد دارویی دیگر است لذا در بسیاری از موارد موم عسل به عنوان یکی از داروههای ترکیبی به کار میرود

با توجا به اینکه عسل خاصیت ضد میکروبی بسیار قوی دارد حتی مالیدن عسل برروی زخم هی چرکی ا و دمل های چرکی هم نه تنها مانعی ندارد بلکه مفید است البته در این موارد حتما باید تحت نظر پزشک این درمان ها صورت بگیرد

ژل رويال
غذای زنبور ملکه است و باعث می گردد تا زنبور ملکه ، 50 برابر زنبور های عادی زندگی کند . علت اینکه ملکه زنبور عسل در 24 ساعت می تواند در حدود 2000 تخم بگذارد و مدت 3 تا 5 سال زندگی کند (در حالی که عمر زنبورهای دیگر 45 تا 60 روز است)این است که ملکه غذای مخصوصی تغذیه می کند که سایر زنبوران به جز سه روز اول مرحله رشد به آن دسترسی ندارند این غذای مخصوص ژله رویال نام دارد و اهمیت آن در زندگی زنبور عسل همانند نقش شیر مادر در زندگی نوزادان است.

به طور سنتی از ژل رويال برای جوان ماندن و بهبود زيبايی پوست استفاده می شده است ، زيرا ژلاتين موجود در آن مانع از پير شدن پوست شده ، طراوت ، شادابی و جوانی آن را حفظ می کند .

ژل رويال منبع غنى ازپروتئين (حاوى 8 اسيد آمينه ضرورى) ، انواع ويتامين ها (به جزء ويتامين K) ، مواد معدنى مختلف ، اسيدهاى چرب ، قندها ، استيل كولين ( كمبود اين ماده فرد را براى ابتلا به آلزايمر مستعد می کند) و گاماگلبولين (تقويت كننده سيستم ايمنى) می باشد
بررسی های اخير نشان میدهد که اين ماده همچنين در افزايش انرژی ، کاهش اضطراب ، بیخوابي و افسردگی ، حفظ و تقويت حافظه و ايمنی بدن نيز موثر است.

علائم ناشی از يائسگی ( منوپوز ) ، بيماری های عروق قلبی ، آتريت ( التهاب مفاصل ) ، بالا بودن کلسترول ، کاهش حافظه ( به دليل دارا بودن استيل کولين که باعث انتقال پيام های عصبی در مغز می گردد ) و محرک سيستم ايمنی.
هم اکنون کپسول ژل رویال که از خارج وارد میشود در داروخانه ها موجود است بطوریکه مقدار بسیار کمی از ژل رویال را داخل کپسول های کوچک میکنند و به علت خواص درمانی بسیار ان به قیمت نسبتا گرا ن به فروش می رسد البته اگر بتوان ژل رویال خالص و تازه را از زنبورداران و تولید کنندگان حرفه ای عسل تهیه و استفاده کرد بسیار بهتر است

ژله رويال توسط غدد بزاقي حلقي كارگران جوان ترشح شده كه به واسطه آن ديگر لارو هاي كندو را تغذيه كرده اين در حالي است كه تغذيه لاروهاي كارگر توسط ژله رويال از روز سوم رشد ، متوقف شده در حالي كه لارو هاي انتخابي بجهت ملكه شدن همچنان از ژله رويال تغذيه ميكنند . آنجا كه تولد ملكه جوان در يك كندو در فصول خواص و تحت شرايط خواص كندو امكان پذير ميباشد . توليد ژله رويال يك كاراساسي بوده و توسط زنبورداران متخصص تحت شرايط آزمايشگاهي خاص صورت پذير است و نیاز به آموزش دارد .

ژله رويال ماده ي است که به وسيله يک جفت غده مغزي زنبوران کارگر پرستاز در سنين 3 تا 12 روزگي ترشح و مورد استفاده ملکه در تمام طول عمر و نوزادان زنبور کارگر در مراحل اوليه رشد لارو به مدت سه روز قرار مي گيرد. ژله رويال هميشه به طور مستقيم به ملکه يا لارو کارگر داده شده و در کندو ذخيره نمي شود.

دکتر مرتضی رضیعی

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن

بلاک کننده تبلیغ

لطفا جهت حمایت از ما برنامه بلاک کننده تبلیغات را غیرفعال نمایید.