کشف مقبره توتانخامون 1922 به روایت تصویر – تصاویر کمیاب رنگی

loading...

آرامگاه توت‌عنخ‌آمون در تاریخ ۴ نوامبر ۱۹۲۲ در دره پادشاهان توسط هاوارد کارترکم و بیش دست‌نخورده یافت‌شد. از محل دفن او، به عنوان یکی از مهم‌ترین یافته‌های باستان‌شناسی در سده بیستم میلادی یاد می‌شود.

توت‌عنخ‌آمون یا توتنخآمِن (‎*tuwt-ʕankh-yamān‏) (معنای نام: پنداشت زنده آمون) پادشاهی ۱۳۳۳-۱۳۲۷ (پیش از میلاد) یازدهمین فرعون مصر باستان از دودمان هجدهم یا همان پادشاهی نو شناخته می‌شود. نام آغازینش توتنخآمِن(به معنای : پنداشت زنده آتون) بود.

پیدا کردن این مقبره توسط هاوارد کارتر و لورد کارنارون در سال 1922 در تمامی دنیا پیچید.

تمامی وسایل یافت شده جهت نمایش به در کل دنیا چرخید

قد توتانخامون حدود 180 سانتی متر تقریبا تخمین زده می شود

طبق گزارش نشنال جئوگرافی وی بر اثر مالاریا به شدت ضعیف و با توجه به شکستگی ران سمت چپ این پادشاه جوان را به کام مرگ فروبرد.

همراه با وی دو جنین فرزندان وی دفن شده بودند.

توتانخامون در 9 سالگی فرعون شد و 10 سالگی به سلطنت رسید.

مقربه وی بدون هیچ دستبردی کشف شد که در تاریخ بی نظیر بود.

با توجه به شواهد موجود مرگ وی غیرقابل پیش بینی و به همین دلیل مقبره اصلی برای او طراحی نشده بوده است و پس از مومیایی شدن موقتا دفن شده است.

توتنخآمِن در ۹ سالگی با سومین دختر آخناتون و نفرتیتی، انخ‌اسن‌پاآتون (کسی که برای آتون زندگی می‌کند) ازدواج می‌کند و پس از مرگ اسمنخکاره، با نام توتنخآمِن به پادشاهی می‌رسد. همسر جوانش نیز نام انخ‌اسن‌آمون (کسی که برای آمون زندگی می‌کند) را برای خود برمی‌گزیند.

مومیایی همچنان در مقبره خود نگهداری می شود.

مرگ توتنخآمِن پایان دودمانی است که با اهمسه یکم شروع شد. این فرعون جانشینی از خود برجای نمی‌گذارد. البته مومیایی دو دختر سقط شده در مقبرهٔ او پیدا شده‌است که گمان می‌رود فرزند او و انخ‌اسن‌آمون می‌باشند. همچنین به نظر می‌رسد انخ‌اسن‌آمون از پادشاه هیتیها درخواست فرستادن پسری کرده‌است تا بر تخت مصر بنشیند، ولی این فرستاده هیچگاه به آب‌های نیل نمی‌رسد. احتمال دارد که انخ‌اسن‌آمون پس از مرگ همسرش با آیه، وزیر و جانشین توتنخآمِن ازدواج کرده باشد؛ ولی در مورد او هیچ چیز معلوم نیست، زیرا پس از مرگ همسرش هیچ اثری از او باقی نمانده‌است.

البته به نظر می‌رسد که مقبرهٔ این فرعون جوان دو بار بلافاصله پس از مرگش دچار دزدی مختصر شده‌است. اما این دزدان در مقبره بی‌نظمی از خود برجای نگذاشته‌اند و ظاهراً به دنبال وسایل کوچک فلزی و سبک بوده‌اند.

5398 آیتم در مقربه توتنخامون کشف شد.

10 سال ثبت و کاتالوگ کردن آیتم ها بطول انجامید

مرگ ناگهانی لرد کارناروون، مسئول جستجو در مقبرهٔ توتنخآمِن باعث شایعه‌ای شد که مدت‌ها در اکثر رسانه‌های سراسر جهان با حرارت دنبال شد. جملهٔ معروفی که بر روی درب ورودی مقبرهٔ فرعون نوشته شده بود («مرگ هر کسی را که خواب فرعون را به هم بزند دربر خواهد گرفت.»)، باعث شد که مردم از طلسمی حرف بزنند که تمامی افرادی را که در کشف آرامگاه توتنخآمِن دست داشتند از بین می‌برد.

لورد کارنارون

۲ thoughts on “کشف مقبره توتانخامون 1922 به روایت تصویر – تصاویر کمیاب رنگی”

  1. faezehsaghayi گفت:

    بسیار عالی حرف نداره واقعا لذت میبرم

  2. faezehsaghayi گفت:

    ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *