درمان و مراقبت از پوستراهنماي خريد و نگهداري

سر گرما کلاه بگذارید توصیه هایی مختص حفاظت پوستتان

متخصصان پوست بر استفاده از ضدآفتاب اصرار دارند اما خیلی از آنها معتقدند ضدآفتاب به تنهایی و فقط با یک بار زدن آن به صورت در طول روز نمی تواند پوست را در مقابل اشعه های آفتاب حفظ کند و استفاده از وسایلی که جلوی برخورد مستقیم آفتاب با صورت را می گیرد…

لازم و ضروری است؛ وسایلی که بی شک یکی از آنها «کلاه» است! اما مشکل فقط خرید کلاه نیست؛ مشکل این است که بسیاری از کلاه هایی که ما استفاده می کنیم، جنبه تزئینی دارند نه کاربردی و فقط پوششی برای سر هستند و نقاط حساس پوست را از شر آفتاب در امان نگه نمی دارند.

«فراموش نکنید کلاه ها بیشتر در مواقعی که آفتاب مستقیم می تابد، موثرند؛ نه در هوای ابری که آفتاب غیرمستقیم است.» این نکته را دکتر ادیویس، سخنگوی انجمن متخصصان پوست آمریکا، می گوید و ادامه می دهد: «محافظت از پوست صورت، گوش ها و گردن در هوای ابری با کلاه سخت تر از روزهای آفتابی است.» حالا می رسیم به معرفی مدل های کلاه ضمن هشدار این نکته که «متخصصان استفاده از کلاه را در کنار ضدآفتاب توصیه می کنند و هشدار می دهند که از ساعت ۱۰ تا ۴ ۳ بعدازظهر حتی الامکان خودمان و به خصوص کودکان را در معرض نورآفتاب قرار ندهیم.»


● کلاه حصیری؛ خنک اما غیرمحافظ

استفاده از کلاه های حصیری بیشتر در مسافرت های خارج از شهر و سواحل دریا متداول است زیرا هم سبک هستند و هم امکان تهویه هوا دارند که این ویژگی ها آنها را در هوای گرم قابل تحمل می کند. داخل برخی از این کلاه ها حتی یک لایه پارچه دوخته شده که آنها را بسیار مطلوب تر می کند، اما دکتر رابین آشینوف، رییس بخش پوست و عمل های لیزری دانشگاه پزشکی نیوجرسی می گوید: «این کلاه ها پوشش لازم را برای محافظت از پوست در مقابل اشعه های آفتاب ایجاد نمی کنند، هر چند بافت حصیری شان به دلیل خنک تر و سبک تر بودن، آنها را از باقی کلاه ها متمایز می کند.»


● کلاه دنباله دار؛ محبوب متخصصان پوست

پوشش دهی این کلاه ها را با کلاه های بیسبال مقایسه کنید؛ در واقع این کلاه ها غیرقابل مقایسه با یکدیگر هستند. سایه بان کلاه تا کنار گوش ها می آید بنابراین نه تنها قسمت زیادی از صورت را پوشش می دهد، بلکه گوش ها و گونه ها را هم می پوشاند. دنباله کلاه هم گردن را می گیرد و نمی گذارد در آفتاب بسوزد. این کلاه مورد تایید متخصصان پوست بسیاری هم است.


● کلاه بیسبال؛ زیبا اما غیرمحافظ

کلاه های لبه پهن یک از موردتاییدترین کلاه هایی هستند که می توانند از شما در مقابل نورآفتاب محافظت کنند. متخصصان پوست می گویند به ازای هر ۵/۲ سانت لبه کلاه، ۱۰ درصد از خطر سرطان دور می شوید بنابراین کلاهی که ۴ سانتی متر لبه دارد، می تواند شما را تا حدود ۴۰ درصد از ابتلا به سرطان پوست دور کند. دکتر دیویس می گوید: «یک کلاه حداقل باید ۷ سانتی متر لبه داشته باشد.»


 

● کلاه گاوبازی؛ نسبتا خوب

همیشه گذر به گذشته ها و رواج دوباره لباس نسل های قبلی وجود داشته و دارد و در هر دوره زمانی لباس هایی از نسل های قبلی در بین جوانان مد و همه گیر می شود؛ مثلا همین کلاه گاوبازی! اگر در فکر خرید این کلاه هستید یا آن را خریده اید، باید بدانید انتخاب خیلی نامناسبی نداشته اید. این کلاه ها به علت بزرگی و مدلشان می توانند از پوست شما نه به طور کامل اما به طور متوسط محافظت کنند. دکتر آشینوف می گوید: «کلاه گاوبازی هم جزو کلاه های خوب است چون تا حدی گوش، پیشانی و گردن را می پوشاند.»

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن