بارداریسلامت در دوران قبل و بعد از بارداری

معرفی 9 بهترین و ساده ترین روش های خانگی برای تست بارداری

تشخیص بارداری با روش های مختلفی انجام می شود که محدود به تست خون و آزمایش ادرار یا سایر روش های متعارف نیست و می توان برخی از این روش ها را در خانه انجام داد. برای آگاهی بیشتر از این روش ها با ما همراه باشید.

برای این که بتوانید بارداری خود را تشخیص دهید، می توانید از روش های زیادی استفاده کنید که محدود به تست خون و یا آزمایش ادرار نیست. البته باید گفت که آزمایش خون، از معتبرترین روش های تشخیص و تست بارداری به شمار می رود. برای این که آزمایش خون جواب صحیح را به شما ارائه دهد به طور معمول باید حدودا یازده تا دوازده روز از زمان لقاح شما گذشته باشد.

تا به این ترتیب، مقدار بتا در خون شما به اندازه ای باشد تا بارداری قابل تشخیص باشد. اما گاهی اوقات برخی از زنان دوست دارند زودتر بدانند که آیا باردار هستند یا خیر و این زمان برای آن ها کمی زیاد است.

به همین دلیل انواع روش های دیگر هم در دسترس هستند تا از طریق آن بتوان بارداری را تشخیص داد. روش هایی مانند استفاده از بی بی چک و یا حتی حالت های فرد که ممکن است نشان دهنده بارداری باشد. مثلا حالت تهوع، لکه بینی و غیره که می تواند علامت هایی از بارداری باشد.

اما این موارد زیاد دقیق نیستند و به طور قطع ،دلیل بر بارداری نیستند و به این ترتیب ، زنان باید مدت زمان دیگری را صبر کنند تا به نتیجه برسند.

البته شما می توانید قبل از آن که به پزشک مراجعه کنید ، از روش های خانگی برای تشخیص حاملگی استفاده کنید که روش های تقریبا ساده ای هستند.


جمع‌آوری ادرار برای انجام آزمایش حاملگی

این یکی، ساده‌ترین راه برای تشخیص حاملگی است به این ترتیب که فقط با جمع‌آوری ادرارتان شک و شبهه‌تان به راحتی برطرف می‌شود. بله، جمع کردن ادرار‌تان نیز می‌تواند تعیین کند که باردار هستید یا نه، ضمن این‌که انجام این آزمایش در خانه بسیار ساده است.

ادرار شما چیزهای مختلفی در مورد جنبه‌های مختلف سلامتی شما بیان می‌کند، بنابراین خیلی ساده می‌توانید شک و تردید خود را در مورد این‌که باردار هستید یا نه برطرف کنید و با استفاده از این آزمایش به راحتی نتیجه بگیرید.

روش انجام این آزمایش:

پس از بیدار شدن از خواب یا در هر زمانی از روز، می‌توانید این آزمایش را در خانه‌تان انجام دهید. ادرار خود را در یک ظرف، شیشه یا بطری جمع‌آوری کنید و آن را روی یک سطح صاف قرار دهید. اصلا به ظرف دست نزنید و آن را کنار بگذارید و اجازه بدهید به مدت ۲۴ ساعت بماند.

 

پس از گذشت این مدت، ظرفی را که برای جمع‌آوری ادرار استفاده کرده‌اید (به عنوان مثال بطری یا شیشه) بررسی کنید، اگر یک لایه ماده‌ی سفید روی سطح ادرارتان مشاهده کردید، به این معنی است که نتیجه‌ی آزمایش بارداری شما مثبت است و اگر رنگ آن تغییر نکند، پاسخ آزمایش بارداری شما منفی است.


تست بارداری با عسل

یکی از این روش های خانگی برای تشخیص بارداری، استفاده از عسل است. اگر نمی توانید تا زمان آزمایش خون و یا ادرار صبر کنید، می توانید از این طریق تست بگیرید.

برای این کار شما می توانید هنگام شب و زمان خواب، یک تا دو قاشق عسل را با کمی آب سرد مخلوط کنید و بخورید. در صورتی که بعد از خوردن مخلوط عسل و آب، دچار دل پیچه ، دل درد و یا درد در ناحیه ناف شدید،به احتمال زیاد باردار هستید.


آزمایش بارداری با استفاده از پراکسید و تیلنول

این مورد یک روش ساده برای تشخیص حاملگی زنان است. اگر فکر می‌کنید دوره‌های‌تان را از دست داده‌اید یا دوره‌تان به تاخیر افتاده‌است، می‌توانید شک و تردید خود را با استفاده از این روش برطرف کنید زیرا برای آشکار کردن حقیقت بسیار موثر است.

این احتمال نیز وجود دارد که دوره‌ها بنا به اختلالات دیگری به تاخیر افتاده باشند، اما اگر در ذهن شما شک و شبهه‌ای وجود دارد، می‌تونید از این روش استفاده کنید.

روش انجام این متد:

در این روشِ تشخیص حاملگی فقط باید اولین ادرار صبح را در یک ظرف جمع‌آوری کنید و آن را روی سطح صافی قرار دهید. سپس پراکسید و تیلنول را به مقدار برابر در ظرف دیگری بریزید و این ترکیب را به ظرف حاوی ادرار اضافه کنید و چند ثانیه صبر کنید. اگر کل ترکیب ادرار، پراکسید و تیلنول به رنگ آبی درآمد، نتیجه‌ی آزمایش بارداری شما مثبت است.


تست بارداری با خمیردندان

یکی دیگر از روش های تست تشخیص بارداری، استفاده از خمیر دندان است.برای این تست، شما باید از خمیر دندان سفید استفاده کنید.دقت کنید که حتما از خمیر دندان سفید استفاده کنید و خمیر دندان ژله ای و خمیر دندان حاوی نوارها یا دانه های رنگی، نتایج مؤثری نخواهند داشت.

برای این کار، مقدار کمی خمیر دندان سفید را در یک کاسه بریزید. سپس، کمی از نمونه ادرار خود را به خمیردندان اضافه کنید. اگر خمیر دندان ، به رنگ آبی در آمده و یا حالت خمیری بیشتری بگیرد، این بدین معناست که نتیجه آزمایش شما مثبت است.اما اگر هیچ تغییر رنگی ایجاد نشود، به احتمال زیاد نتیجه تست بارداری شما منفی است.


آزمایش حاملگی با استفاده از کلم قرمز

آزمایش بارداری کلم قرمز فقط یک آزمایش بارداری نیست بلکه برای تشخیص جنسیت جنین نیز کاربرد دارد. اگر زنان این آزمایش را انجام دهند، نه تنها در مورد باردار بودن یا نبودن‌شان مطمئن می‌شوند، بلکه جنسبت نوزادشان را نیز خواهند دانست.

شیوه ی استفاده از کلم قرمز برای انجام آزمایش بارداری:

انجام این آزمایش بارداری بسیار ساده است و نتیجه‌ی آن هم باروری و هم جنسیت نوزاد را تعیین می‌کند. ابتدا یک ظرف بر روی اجاق گاز قرار بدهید و نصف یک کلم قرمز را خرده کرده، در آن بریزید. سپس مقداری آب داخل ظرف بریزید به طوری که کلم خرد شده کاملا در آن فرو برود.

اجازه دهيد آب به مدت ۱۰ دقيقه بجوشد و پس از گذشت این مدت صبر کنید تا ترکیب در دمای اتاق خنک شود. از سوی دیگر، یک ظرف بردارید و نمونه ادرار خود را در آن جمع‌آوری کنید. بعد از این‌که آب کلم خنک شد، آن را به ظرف دیگری بریزید. حالا نمونه ادرار خود را نیز در ظرف حاوی آب کلم خالی کنید و منتظر واکنش و تغییری که رخ می‌دهد، بمانید.

مهم نیست که چه تغییری رخ می‌دهد، تغییر در رنگ یا هرگونه تغییر دیگری به این معنا است که شما باردار هستید. اما اگر رنگ ترکیب آب کلم و ادرار به حالت صورتی- قرمز تبدیل شود، یعنی احتمالا جنین شما یک پسر است و اگر رنگ به همان صورت بنفش باقی بماند، این احتمال وجود دارد که جنین یک دختر باشد.

همه‌ی این روش‌ها به عنوان آزمایش بارداری بسیار کاربردی هستند و همه می‌توانند خیلی راحت آن‌ها را در خانه انجام دهند، فقط یادتان باشد بهتر است که همیشه نمونه‌ی ادرار صبح را برای انجام آزمایش بارداری مورد استفاده قرار بدهید زیرا ادرار در این زمان غلیظ‌تر است.


تست بارداری با جوش شیرین

در تست بارداری جوش شیرین، می تواند تقریبا 70% نتیجه صحیح به شما دهد. شما می توانید قبل از مراجعه به پزشک و با استفاده از جوش شیرین این آزمایش خانگی را انجام دهید.

برای استفاده از این تست، 2 قاشق غذاخوری جوش شیرین را در یک کاسه بریزید و سپس، کمی از نمونه ادرار خود را به جوش شیرین اضافه کنید و چند دقیقه صبر کنید. اگر جوش شیرین واکنش نشان داده و شروع به فاسد شدن کند، نتیجه تست شما، مثبت است. اما اگر جوش شیرین به ادرار واکنش نشان ندهد، یعنی نتیجه منفی است.


آزمایش بارداری با استفاده از پیاز

قرار دادن پیاز در واژن یک روش موثر محسوب می‌شود که به عنوان روش یونانی برای تشخیص حاملگی نیز شناخته شده‌است. این روش ممکن است برای زنان امروزی عجیب و غریب باشد، اما زنان یونان باستان با این روش مشخص می‌کردند که باردار هستند یا نه.

پزشکان یونانی در آن دوران معتقد بودند که در دوره‌ی بارداری بخش واژن زنان بسیار جاذب می‌شود و تمام عناصر پیاز را مصرف می‌کند و آن را در جریان خون زن قرار می‌دهد.

روش استفاده از پیاز برای تشخیص بارداری:

پزشکان در دوران یونان باستان، پیاز را در واژن زنان قرار می‌دادند و اجازه می‌دادند که به مدت یک شب تا صبح بماند و بعد نتیجه را اعلام می‌کردند. آن‌ها معتقد بودند که اگر دهان زنان بعد از انجام آزمایش و صبح روز بعد بوی پیاز بدهد، نتیجه‌ی آزمایش بارداری مثبت است.


تست بارداری با بزاق دهان

امروزه یکی از روش های تست بارداری پیش از آزمایش خون، استفاده از بزاق دهان است که شامل نوعی کیت است که به تازگی توسط دانشمندان معرفی شده است. این کیت ها معمولا در داروخانه ها در دسترس هستند که برای تشخیص بارداری مورد استفاده قرار می گیرند.

البته آزمایش از طریق بزاق دهان به شکل دیگری هم وجود دارد که تقریبا چیزی شبیه رژ لب بوده و با استفاده از آن می توان میزان استروژن و نمک را در بزاق دهان زنان ، اندازه گیری کرد.

میزان استروژن و نمک معمولا در دوران بارداری زیادتر می شود و در نتیجه به سادگی می توان بارداری را از این طریق تشخیص داد. البته افرادی که این ابزار را ساخته اند بر این نکته تاکید دارند که اعتبار این تست، تا 98 درصد است و حتی می توان از آن به جای تست ادرار هم استفاده کرد.

بر طبق این روش باید گفت که زمانی که استروژن روی بزاق خشک شده قرار می گیرد، به شکل واضحی در آمده و به راحتی می توان آن را با استفاده از میکروسکوپ بررسی کرد.

با دستگاه های جدید زنان می توانند با بزاق دهان و پس از گذشت زمانی در حدود پانزده دقیقه، می تواند دکمه فعال سازی نور را در آن روشن کنند.

در صورتی که شکل استروژن مانند برگ های پهن سرخس باشد، زن باردار است اما اگر هیچ نقشی مشاهده نشود، آزمایش بارداری منفی است.

البته باید اضافه کرد که انجام این تست هر چقدر از زمان نزدیک تخمک‌گذاری فاصله داشته باشد، نتیجه آن دقیق تر است. و همچنین در صورتی که قصد بارداری دارید ، هرچه به زمان تخمک گذاری نزدیک تر باشید، احتمال باردار شدن شما بیشتر است. زنان می توانند زمان و دوره های خود را یادداشت کرده و بر طبق آن برای بارداری اقدام کنند.


آزمایش بارداری با استفاده از کیسه گندم و جو

این آزمایش یکی از قدیمی‌ترین آزمایش‌های کشف‌شده توسط مصریان باستان است. روش انجام این آزمایش به این ترتیب است که زنان کیسه‌ای از گندم کامل را برمی‌دارند و روی آن ادرار می‌کنند. اگر دانه‌ها جوانه بزنند، زن باردار است. جنبه‌ی علمی پشت این روش بسیار ساده است.

ادرار زنان حاوی سطوح بالایی از هورمون استروژن است، که می‌تواند رشد دانه‌ها را تحریک کند. در زمان باستان فرض بر این بود که اگر دانه‌ی جو جوانه می‌زد، جنین یک دختر است و اگر گندم جوانه بزند جنین یک پسر است. میزان درستی نتیجه‌ی این آزمایش بارداری تا ۷۰ درصد است.


تست بارداری با نمک

یکی دیگر از روش های تست بارداری به صورت خانگی و سنتی، استفاده از نمک است که در گذشته هم توسط زنان استفاده می شد. برای این کار، تقریبا پس از پنج روز تاخیر از زمان عادت ماهانه، کمی نمک و کمی نمونه ادرار را به میزان مساوی مخلوط کرده و در ظرفی بریزید.

پس از چند دقیقه، چنانچه این مخلوط ، شکل پنیری به خود بگیرد، تست بارداری شما مثبت خواهد بود. شما همیشه می توانید پیش از آزمایش خون و یا ادرار، یکی از این روش های خانگی را برای تشخیص بارداری به کار ببرید اما ممکن است تمام این روش ها دقت بالایی نداشته باشند و بهتر است تا هنگام آزمایش خون و ادرار صبر کنید.

برچسب

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن

بلاک کننده تبلیغ

لطفا جهت حمایت از ما برنامه بلاک کننده تبلیغات را غیرفعال نمایید.