معرفی محصولات آرایشی و بهداشتی

هر آنچه که از کرم پودر باید بدانید !

 

كرم‌پودر معمولا اولین ماده‌ایی است كه خانم‌ها برای آرایش كردن استفاده می‌كنند و اصطلاحا به آن “زیرسازی و پایه آرایش” گفته می‌شود.

كرم‌پودر معمولا اولین ماده‌ایی است كه خانم‌ها برای آرایش كردن استفاده می‌كنند و اصطلاحا به آن “زیرسازی و پایه آرایش” گفته می‌شود. كرم‌پودر معمولا باید هماهنگ با رنگ پوست انتخاب شود و اصلا نباید رنگ پوست شما را چند درجه روشن‌تر و یا تیره‌تر كند، چون در این صورت بسیار غیرطبیعی جلوه می‌كند و رنگ پوست صورت شما با رنگ بقیه بدنتان تفاوت پیدا می‌كند. برای اینكه بتوانید رنگ هماهنگ با پوست‌تان را برگزینید، مقداری از كرم‌پودر را در امتداد خط فك و آرواره خود بمالید و رنگ آن را در نور طبیعی روز بررسی كنید.
در صورتی كه نتوانید بین رنگ پوست این قسمت از صورت و قسمت‌های دیگر چهره تفاوتی قایل شوید، شما رنگ صحیح را انتخاب كرده‌اید ولی در صورت مشاهده تغییر رنگ پوست صورت، باید انتخاب خود را تغییر دهید. كرم‌پودرهایی با رنگ پایه زرد، بسیار طبیعی‌تر از رنگ‌های دیگر به نظر می‌رسند و برای هر پوستی از معمولی گرفته تا تیره، با توجه به درجه رنگ كرم زیبا هستند. در مقابل تلاش كنید كرم پودری كه پایه رنگ آن صورتی است را كمتر استفاده كنید، چون با مالیدن این كرم‌پودرها به پوست، به نظر می‌رسد كه ماسك به صورت زده‌اید و چهره‌ای مصنوعی پیدا خواهید كرد.
● كرم‌پودر؛ خداحافظی با طراوت و شادابی
استفاده از پن‌كیك و كرم‌پودر در طولانی مدت شادابی و طراوت را از پوست شما می‌ستاند. معمولا هنگامی كه ۲۵ تا ۳۰ سال سن دارید. مقدار كافی از كلاژن در پوست‌تان تولید می‌شود و می‌توان بدون استفاده از این محصولات و فقط استفاده از كرم ضدآفتاب، پوست را در مقابل آثار زیان‌بار نور خورشید، جوان و شاداب نگاه داشت.
ولی با بالا رفتن سن، كلاژن كمتری در پوست ساخته می‌شود و در این سال‌ها استفاده از كرم‌پودر‌هایی طبی كه حاوی كلاژن و كینون است پوست را در برابر رادیكال‌های آزاد محافظت می‌كند. هر كرم‌پودر و پن‌كیك اگر به صورت چند لایه استفاده شود، منافذ پوستی و منافذ غدد چربی را نیز مسدود می‌كند كه در این صورت واكنش‌های آلرژیك پوست صورت خیلی زود نمود پیدا می‌كنند. برخی مواد رنگی و عطر دهنده موجود در پودرها موجب ایجاد حساسیت و قرمزی پوست می‌شوند و بلافاصله پس از قطع مصرف این مواد، بهبود می‌یابند.
به طور كلی استفاده از پن‌كیك‌هایی كه به صورت پودر است بهتر از استفاده از چند لایه كرم پودر است. پن‌كیك حالت براق پوست را ثابت می‌كند و پوست را در برابر تغییرات آب و هوا محافظت می‌كند، عرق را جذب كرده و حالت چربی و روغنی پوست را از بین می‌برد. پن‌كیك‌ها بیشتر به افرادی توصیه می‌شود كه پوستی چرب دارند. اگر شما پوست خشك دارید باید قبل از استفاده از پودر، پوست‌تان را با كرم مرطوب كننده چرب كنید.
● كرم‌پودر به جای كرم ضدآفتاب
شاید سوال شما این باشد كه می‌توان به جای كرم‌های ضدآفتاب از همین كرم‌‌پودرهای معمولی استفاده كرد؟ كرم‌پودر و تركیبات سفیدكننده دارای تركیبات معدنی مانند اكسید روی و تیتانیوم هستند كه منعكس كننده نورخورشید هستند.
بنابراین به عنوان ضدآفتاب به SPF پایین یعنی در حدود (۱۰-۸:)SPF عمل می‌كنند ولی بهتر است ابتدا یك لایه ضدآفتاب با SPF كه برای شرایط آب و هوایی محل زندگی‌تان مناسب است، استفاده كنید و سپس از كرم‌پودرها و سفید كننده روی آن استفاده كنید. در فصل تابستان به دلیل گرمای هوا و عرق كردن پوست تلاش كنید از پودرها و كر‌م‌های )Light(‌سبك‌تر استفاده كنید. در این صورت امكان تعریق و دفع گرمای بدنتان فراهم می‌شود. در مقابل در فصل سرما استفاده از فرآورد‌ه‌های (Heavy) كه با خشكی پوست مقابله می‌كنند، بیشتر توصیه می‌شود. در فصل تابستان از مرطوب كننده‌ها و در فصل زمستان از نرم‌كننده‌ها بیشتر استفاده كنید.
● خرید كرم‌پودر مناسب
در هنگام خرید پودر مناسب، اولین فاكتوری كه اكثر خانم‌ها به آن توجه می‌كنند رنگ پودر است و فاكتورهای دیگر بهداشتی به فراموشی سپرده می‌شود. اما باید در انتخاب لوازم آرایشی به موارد دیگری نیز توجه شود. نكته اول این است كه شما می‌خواهید آرایشی سبك یا سنگین داشته باشید. مطلب دیگر توجه به نوع پوست‌تان است.
باید قبل از خرید كرم پودر به این مطلب توجه كنید كه شما پوست خشك، چرب و یا معمولی دارید و سپس با توجه به آن محصول مناسب را انتخاب كنید. نكته دیگر توجه به شرایط آب وهوایی محل زندگی شماست.
توجه به دما و رطوبت محیط زندگی‌تان در انتخاب مناسب نقش دارند. باید به سن خود توجه كنید و اگر جوان‌تر هستید پودرها و كرم‌های سبك‌تر را انتخاب كنید تا به سلامت و شادابی پوست‌تان آسیب كمتری وارد كنند.
معمولا فقط كافی نیست مارك كرم‌پودر شما، معتبر باشد چون بسیاری از مارك‌های معتبر این روزها دارای انواع تقلبی نیز هستند. بنابراین بهترین روش این است كه این محصولات را از داروخانه‌ها و فروشگاه‌های معتبر تهیه كنید و به برچسب كنترل كیفیت كه از سوی وزارت بهداشت روی این محصولات نصب شده، توجه كنید.
● به تاریخ مصرف توجه كنید
گاهی برای شما هم پیش آمده است كه یك پودر را خریداری می‌كنید ولی چون میزان استفاده شما كم است آن را ماه‌ها و حتی سال‌ها نگهداری كرده و فقط گاه‌گاهی از‌ آن استفاده می‌كنید.
در این مدت بسیاری از مواد شیمیایی تشكیل دهنده آن ماده آرایشی دچار تغییر شیمیایی می‌شوند و دیگر از حالت ایمن برای پوست شما خارج خواهند شد. از سوی دیگر این محیط محل مناسبی برای رشد انواع میكروب‌ها، قارچ‌ها و باكتری‌ها خواهد شد. بنابراین فقط تا مدت زمان مشخصی از مواد آرایشی باید استفاده كنید و پس از آن باید آن را دور بریزید.
متخصصان توصیه می‌كنند بیش از شش ماه از یك كرم پودر و یا پن‌كیك استفاده نكنید. مداد چشم و لب نیز نباید بیش از شش ماه مورد مصرف قرار گیرند. رژ لب نیز تا وقتی در یخچال نگهداری شود می‌تواند تا یك سال مورد استفاده قرار گیرد.
در میان مواد آرایشی، رژلب كمترین سهم را در بروز آلرژی دارد گرچه آن هم نباید در برابر نور و هوای گرم قرار گیرد چون فاسد می‌شود. رژلب مناسب از ترك خوردن و خشك شدن لب‌ها جلوگیری می‌كند.
طبق قوانین اداره غذا و داروی آمریكا (FDA)‌ در آمریكا نوشتن تاریخ انقضا روی بسته ضرورتی ندارد در حالی كه در اتحادیه اروپا برای محصولاتی كه دارای قفسه‌ای كمتر از ۳۰ ماه هستند، نوشتن تاریخ انقضا را ضروری دانسته و برای باقی فرآورده‌ها الزامی وجود ندارد.

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن