ازدواج و خانواده

چه موضوعاتی پیش از ازدواج می‌تواند به انتخاب درست‌ شماکمک کند؟

ازدواج به ویژه در کشور ما یکی از مهم‌ترین تصمیم‌های زندگی هر فردی به حساب می‌اید و بخش بزرگی از رضایت یا عدم رضایت از زندگی برای ما را درستی همین تصمیم و انتخاب تعیین می‌کند. همین سطح اهمیت است که باعث می‌شود بسیاری از افرادِ در شرف ازدواج بارها و بارها انتخابشان را زیر سوال ببرند و حتی تا لحظات آخر هم به اطمینانی که لازمه چنین تصمیمی است نرسند.

پذیرفته شدن توسط خانواده همسر

“البته به نظر من توجه به این مورد برای افرادی که در شرف ازدواج قرار دارند ضروری‌تر است و هرچه همسرِ آینده شما رابطه بیشتر و صمیمانه‌تری با خانواده‌اش دارد، پذیرفته شدن یا نشدنِ شما توسط خانواده او اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.”

“از ازدواج من و همسرم 18 سال می‌گذرد و در تمام این سال‌ها من برای خانواده همسرم یک غریبه بودم. هیچ‌گاه حس نکردم عضوی از خانواده آن‌ها هستم و ازدواج ما هیچ‌گاه از طرف آن‌ها حمایت نشد. حتما پیش از ازدواج به این مسئله فکر کنید تا دست کم آگاه باشید قرار است چه شرایطی داشته باشید.”

همسرِ آینده‌تان هیچ‌وقت از شما معذرت خواهی کرده

“حتما پیش از ازدواج این سوال را از خود بپرسید و ببینید همسر آینده‌تان جرات پذیرفتن اشتباه و بلوغِ کافی برای عذرخواهی را دارد یا از آن دست افرادی است که باید در تمام بحث‌ها برنده باشد؟ فراموش نکنید حتی بی‌نقص‌ترین افراد هم دچار اشتباه می‌شوند و اگر شریک زندگیتان توانایی به رسمیت شناختن اشتباهاتش و معذرت‌خواهی صادقانه را ندارد، شما قطعا در طول زندگی مشترکتان با مشکلاتی روبرو خواهید شد.”

رابطه همسر آینده‌تان با پول، پس‌انداز و مسائل مالی چگونه است؟

“بسیاری از افراد نسبت به مسائل مالی بیش از اندازه بیخیال هستند و این موضوع به ویژه اگر نگاهِ شما به این‌گونه مسائل با او متفاوت باشد، برایتان مشکل ایجاد خواهد کرد. پس اگر از جمله انسان‌هایی هستید که به صرفه‌جویی و پس‌انداز عادت دارد و گذران زندگی در شرایطِ نامناسب یا نامعلوم مالی برایتان اضطراب ایجاد می‌کند حتما پیش از ازدواج تکلیف این قضیه را مشخص کنید.”

همسر آینده‌تان چه واکنشی نسبت به حضور شما نشان می‌دهد؟

“منظور من واکنش‌های کاملا عادی در موقعیت‌های معمولی و روزانه است. برای مثال وقتی وارد اتاقی می‌شوید به شما نگاه می‌کند؟ آیا لبخند می‌زند یا کاملا بی‌تفاوت است؟ شاید حالا و در مرحله آشنایی موضوع کوچکی به نظرتان بیاید اما حرف من را بپذیرید، تحملِ 10 سال بی‌تفاوتی و نادیده گرفته شدن، از شما یک انسان افسرده و ناامید خواهد ساخت.”

وقت گذرانی و تفریح‌هایتان هیچ تناسبی با هم دارد؟

“به این موضوع توجه کنید که هر کدامتان دوست دارید اوقات بیکاری را چگونه بگذراند. لزومی ندارد حتما سلیقه‌تان در این زمینه مانند هم باشد اما در صورت تفاوت عمده بین تفریح‌هایتان باید ببینید توانایی کنار آمدن با هم و زندگی صلح‌آمیز در کنار هم را دارید یا نه؟ اگر این تفاوت باعث شده یکی از شما کاملا سلیقه خودش را نادیده بگیرد به شما هشدار می‌دهم تحمل این شرایط پس از ازدواج بسیار سخت‌تر از حالا خواهد بود.”

هیچ‌گاه همسر آینده‌ات را در شرایط پر اضطراب دیده‌ای؟

“این نظر من است و ممکن است برخی با آن مخالف باشند. تا زمانی‌که همسر آینده‌ات را در شرایطی پر استرس و ناخوشایند ندیده‌ای یا نمی‌دانی به مشکلاتِ جدی در رابطه‌تان چگونه واکنش نشان خواهد داد، حتی به ازدواج با او فکر هم نکن.”

“اهمیت این موضوع را با یک مثال درباره همسر قبلی و همسر فعلیم برایتان توضیح می‌دهم. تصور کنید ما در حال رانندگی هستیم و به دلیل هوای طوفانی و بارش برف، خودرویمان در میان برف‌ها گیر می‌کند. من و همسر فعلیم در چنین شرایطی پس از 2 دقیقه مشورت و تقسیمِ کار، در کنار هم تلاش می‌کنیم مشکل را حل کنیم و ممکن است او برای برطرف کردن ناراحتی من، چند شوخی هم با من بکند. من و همسر قبلیم در همین شرایط حدود نیم ساعت را صرف بحث و دعوا می‌کردیم و در نهایت این نتیجه به دست می‌آمد که همه مشکل تقصیر من بوده و من انسانِ بی مسئولیت یا احمقی هستم. می‌بینید؟ تفاوت از زمین تا آسمان است پس لطفا جدی‌اش بگیرید.”

با هم به سفر بروید

“حتما اگر شرایط و فرهنگ و خانواده به شما اجازه می‌دهد پیش از ازدواج با هم به سفر بروید. در سفر حتی اگر سفری بسیار کوتاه باشد، شما فرصت آشنا شدن با عادات و اخلاق‌های ریز و درشت او را خواهید داشت وعلاوه بر این خواهید فهمید ایا او واقعا همان آدمی است که فکر می‌کنید یا در تمام این مدت با یک بازیگر درجه یک وقت می‌گذرانده‌اید؟ به نظر من مسافرت و با هم بودن در اوقات بیکاری به دلیل دور شدنِ هر دوی شما از برنامه عادی روزانه‌تان، باعث خواهد شد که نقاب‌ها کنار بروند.”

از نظر میزان ِمیلِ جنسی هیچ شباهتی به هم دارید؟

“شاید مساله‌ای بدیهی باشد و انتظار داشته باشید هر زوجی پیش از ازدواج به آن فکر کرده باشند اما اگر این مسئله برای شما و همسر اینده‌تان مهم نیست، خواهش می‌کنم بیشتر به آن فکر کنید یا دست کم با یک متخصص مشورت کنید. تفاوت فراوان در میزان میل و انتظار جنسی یکی از دلایل عمده طلاق زوج‌هاییست که گاه جز در این مسئله در همه موارد دیگر در تفاهم کامل به سر می‌برده‌اند.”

آیا درباره بچه‌دار شدن یا نشدن و تعداد دلخواه فرزند به تفاهم رسیده‌اید؟

“به عنوان یک مشاور رابطه لازم است هشدار دهم که تعداد زوج‌هایی که پس از ازدواج به دلیل عدم تفاهم درباره این موضوع به مشکل می‌خورند بسیار بیشتر از چیزی است که فکر می‌کنید. بسیاری از زوج‌ها پیش از ازدواج درباره هر موضوع بی‌اهمیتی صحبت می‌کنند و این موضوع مهم را جا می‌اندازند. به این تعداد باید زوج‌هایی که با وجود صحبت درباره این موضوع و آگاهی از عدم تفاهمشان، با فرضِ اشتباهِ تغییر کردن نظر همسرشان تن به ازدواج می‌دهند را هم اضافه کرد.”

آیا شبیه به هم منظم/شلخته اید یا در این زمینه با هم فرق دارید؟

“به نظر من به ویژه اگر همسر آینده‌تان پیش از ازدواج تنها و مستقل زندگی می‌کند، حتما به محل زندگیش سری بزنید. اگر با دیدن خانه یا اتاق خوابش میل شدیدی به جارو کردن و جمع کردن آشغال‌ها پیدا می‌کنید لازم است از خودتان بپرسید آیا حاضرید تمام عمرتان را صرف نظم دادن به شلختگی‌های او کنید؟”

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن

بلاک کننده تبلیغ

لطفا جهت حمایت از ما برنامه بلاک کننده تبلیغات را غیرفعال نمایید.