خانه > مو > رنگ کردن مو > آشنایی با جدول شماره های رنگ مو

آشنایی با جدول شماره های رنگ مواگر اهل رنگ کردن موهاي‌تان باشيد حتما با اين عبارات آشنا هستيد: N2،A3 و …
ولي آيا تا به حال فکر کرده‌ايد که اين اسامي به چه معنا هستند و از کجا آمده‌اند؟ در واقع N،A،C،G،M ،….حروف اول کلماتي هستند که رنگ مو را مشخص مي‌کنند و اعدادي که در کنار آنها نوشته مي‌شود، نشان‌دهنده پايه رنگ مو هستند…

پايه رنگ را عمق رنگ نيز مي‌گويند و در واقع همان تن سايه‌اي است که روي مو مي‌افتد.

رنگ‌ها 10 پايه دارند که به ترتيب عبارت‌اند از:

1) مشکي پرکلاغي ،

2) مشکي طبيعي،

3) قهوه اي سوخته ،

4) قهوه اي متوسط،

5) قهوه اي روشن،

6) بلوند تيره،

7) بلوند متوسط،

8) بلوند روشن،

9) بلوند خيلي روشن،

10) بلوند خيلي خيلي روشن يا پلاتينه.

بنابراين رنگ‌ها در پايه‌هاي 1 تا 10 مي‌توانند وجود داشته باشند. اما بعضي از رنگ‌ها فقط در چند پايه روشن وجود دارند. اين موارد بر حسب سليقه کارخانه توليدکننده متفاوت است. جدول زير به شما نشان مي‌دهد که هر يک از حروف نماينده کدام رنگ مو است

سري جديد رنگ‌ها

N6 و A6 هر دو يک پايه هستند ولي تن N6 بلوند تيره و تن A6 بلوند تيره خاکستري است. معمولا رديف اول هر کاتالوگي سري رنگ‌هاي طبيعي است که با N شروع مي‌شود که مي‌تواند به صورت عدد خالص و مميز نيز ذکر شود (يا يک عدد خالص و مميز و صفر بعد از مميز ) به عنوان مثال 0/2 که پايه رنگ مشکي طبيعي است.  در بعضي از کاتالوگ‌ها رنگ مشکي پر کلاغي، از سري طبيعي حذف شده و به گروه دودي اضافه شده است. در اين صورت يک شماره از شماره رنگ‌هاي طبيعي کاسته مي‌شود.

نکته مهم اين است که هنگام انتخاب رنگ مو، پايه موي خود فرد نيز بسيار مهم است. رنگ‌هايي که روي کاتالوگ‌ها مي‌بينيد همه روي موهاي دکلره شده امتحان شده است. بنابراين يک فرد آسيايي با پايه رنگ تيره، هرگز نبايد توقع داشته باشد که رنگ انتخابي روي موهايش دقيقا همان تن را ايجاد کند. موهاي اروپايي‌ها به علت اينکه پايه روشن دارند تقريبا از پايه پنج به بالا رنگ مو همان تن را ايجاد مي‌کند. اگر دقت کرده باشيد در خانم‌هايي که موهاي سفيد بيشتري دارند نسبت به خانمي که رنگ موي مشکي يا قهوه‌اي سير دارد تن رنگ انتخابي بسيار نزديک‌تر به رنگ کاتالوگ مو است.

رنگ‌هايي که تن قرمز، نارنجي، مسي، طلايي دارند رنگ‌هاي گرم و رنگ‌هايي که تن بنفش، آبي، سبز داشته باشند رنگ‌هاي سرد محسوب مي‌شوند.

رنگ‌هاي گرم با رنگ‌هاي سرد و بالعکس هرگز ترکيب نمي‌شوند و ما نمي‌توانيم آنها را با هم به کار ببريم زيرا از ترکيب آنها رنگي نازيبا ايجاد مي‌شود.

چگونه از اکسيدان در پايه‌هاي متفاوت استفاده کنيم:

براي پايه مو از 1 تا 4 از اکسيدان 6 درصد يا همان اکسيدان شماره 1 و براي پايه مو از 5 تا 10 اکسيدان 9 درصد يا اکسيدان شماره 2 استفاده مي‌کنيم.
اکسيدان شماره 3 يا 12 درصد مخصوص دکلره است. ولي در رنگ‌هاي بالا يعني پايه 9 و 10 هم مي‌توانيم استفاده کنيم. (البته در رنگ مو زياد توصيه نمي‌شود)چند نکته مهم:

• هيچ‌گاه رنگ‌ها با تن‌هاي متفاوت را با هم ترکيب نکنيد زيرا ايجاد بي‌نظمي مي‌کند.

• هيچ‌گاه بيشتر از دو يا سه رنگ را با هم مخلوط نکنيد زيرا رنگ ثبات لازم را پيدا نمي‌کند.

• هيچ‌گاه رنگ‌هاي کارخانه‌هاي متفاوت را با هم ترکيب نکنيد چون هر کارخانه‌اي فرمول مخصوص به خود را دارد.

• اگر به استفاده از رنگ‌هاي ترکيبي علاقه‌مند هستيد رنگ‌هايي را که اختلاف تن و پايه آنها زياد نباشد (و توليد يک کارخانه باشد) را مي‌توان در شرايط خاص زير با هم ترکيب کرد:

– سري سرد در يک پايه مثلا C8 + A8 + N8

– سري گرم در يک پايه R7 + V7

– سري N با هر رنگي ولي با يک پايه ترکيب مي‌شود. N9 + C9

نمايندگي رنگ‌ها نام فارسي
RFE قرمز آتشين خالص-قرمز مسي
S ماسه‌اي
PL روشن با تن آفتابي
PS روشن با تن ماسه‌اي
PG روشن با تن طلايي
PB روشن رو به بژ
نمايندگي رنگ‌ها نام لاتين نام فارسي
N NATURAL طبيعي
A ASH خاکستري
C SILVER نقره‌اي
G GOLD طلايي
M MATT زيتوني
B BEIGE بژ- قهوه‌اي مايل به زرد و خاکستري
R RED قرمز – بلوطي

 

 RF RED FIRE قرمز آتشين
V VIOLET بنفش يا شرابي
W WARM گرم برزيلي يا موکا
K CUPPER مسي
BL BLOND LIGHT بلوند روشن ويژه
RL RED LIGHT قرمز روشن – مسي طلايي
 rf RED مسي بنفش ياماهاگوني
NF NATURAL FULL فوق طبيعي

 

همچنین ببینید

تابستان امسال با رنگ موهای خاص

+- [fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” …

31 دیدگاه

  1. سلام . خسته نباشید. من حدود 3 هفته پیش مو هامو دکلره کردم و الان مو هام زیتونیه ولی از نیمه به پایین کلالا زرده و در کل هم خیلی برق و زردی داره و قشنگ نیست. رنگ پوستم گندمیه و چشام قهوه ایی و مو های خودم مشکی. میخوام موهام از زردی در بیاد یه کوچولو تیره تر شه و راستش دوست دارم توش رگه های مشکی در بیارم . الان ریشه مو هام تقریبا به اندازه ی نیم سانت در اومده . ممنون میشم اگه کمکم کنید.

  2. سلام
    من رنگ موهام نسکافه ای بود البته رنگ ترکیبی آرایشگر درست کرده بود که در نهایت نسکافه ای شد .دیروز رفتم رنگ موی شماره 4.1 قهوهای خیلی تیره که به مشکی میزنه شد حالا باز میخوام قهوهای یه درجه روشنتش کنم یه رنگ موی مارک gap دارم روش زده 5.1 به نظرتون بزنم جواب میده روش؟؟؟؟؟؟؟/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *