توصیه های پزشکی

با زانو درد مقابله کنید

سلامت نیوز: حالا كه از پله‌ها بالا می‌رود علاوه بر این‌كه نفس‌نفس می‌زند زانوهایش نیز درد می‌گیرد.سنش زیاد نیست اما وزنش چرا.

خودش هم می‌داند كه این وزن زیاد دلیلی برای ایجاد این مشكلات است، اما هركسی چیزی می‌گوید؛ از قرص‌های لاغركننده گرفته تا پیاده‌روی و دویدن، ولی هنوز پاسخی برای این سوالات پیدا نكرده است كه آیا زانو دردش علاجی دارد یا نه؟ آیا كاهش وزن برای بهبود زانو درد موثر است؟

با توجه به این‌كه زانو درد مشكل بسیاری از افراد جامعه است و به علل مختلفی نیز ایجاد می‌شود، بهتر است نسبت به عوامل موثر در تشدید درد آگاه باشیم تا با اقدامات موثر، وضعیت را بهبود بخشیم.

دكتر مسعود مهدوی، فوق‌تخصص روماتولوژی در گفت‌وگو با «جام‌جم» درباره دردهای زانو و روش‌های پیشگیری از آن توضیح می‌دهد: دردهایی كه در ناحیه زانو احساس می‌شود یا مربوط به مفصل و ناشی از اختلالات و مشكلات داخل مفصل است یا دردهای مربوط به بافت‌های نرم اطراف مفصل.

به گفته وی، بیماری كه با درد زانو روبه‌روست، باید به پزشك مراجعه كند تا پس از معاینات مشخص شود كه درد و مشكل او مربوط به خود مفصل است یا بافت‌های اطراف آن.

آرتروز زانو، شایع‌ترین علت درد

دكتر مهدوی با بیان این‌كه آتروز، شایع‌ترین علت درد مفصلی به‌ویژه میان افراد مسن است، می‌گوید: آرتروز زانو مشكلی شایع است كه اغلب مردم از آن به عنوان درد زانو یاد می‌كنند. بروز آرتروز میان خانم‌ها شایع‌تر است و افراد مسن را بیشتر درگیر می‌كند؛ به طوری كه افراد بالای 50 سال بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند.

به گفته وی، آرتروز زانو همراه با تورم، گاهی با درد یا خشكی مفصل نمایان می‌شود.

دكتر مهدوی می‌افزاید: آرتروز به زبان ساده به معنای ساییدگی غضروف مفصل است كه به علل مختلفی ایجاد می‌شود؛ تا كنون علت اصلی بیماری شناخته نشده، اما عوامل مستعدكننده بیماری مشخص است.

به گفته این فوق تخصص روماتولوژی، سن، وزن و جنسیت از جمله عوامل موثر در بروز آرتروز است؛ به طوری كه با افزایش سن و وزن احتمال روبه‌رو شدن با این بیماری نیز بیشتر می‌شود. همچنین همان‌طور كه گفته شد، بیماری میان خانم‌ها نیز شیوع بیشتری دارد.

وی می‌افزاید: بیماری‌هایی مانند دیابت یا مشكلاتی كه زمینه‌ساز ابتلا به آرتروز است و ضربات مكرری كه طی سال‌ها به زانو یا مفصل وارد می‌شود نیز می‌تواند موجب بروز آرتروز شود. به عنوان مثال افرادی كه به دلیل نوع شغل‌شان، بیشتر از مفاصل و زانوها استفاده می‌كنند، بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند.

توصیه‌هایی برای بهبود درد

اگر بیمار با درد و مشكلات ناحیه زانو روبه‌رو باشد، حتما در پی یافتن راهی برای كاهش این عوارض خواهد بود، اما به چه شیوه‌هایی می‌توان درد و ناراحتی زانوها را كاهش داد؟

دكتر مهدوی با بیان این‌كه درد یكی از مهم‌ترین علائم بیماری است، توضیح می‌دهد: وقتی نشانه‌ها بروز می‌كند، بیمار به پزشك مراجعه كرده و از او می‌خواهد به شیوه‌ای دردش را كاهش دهد، ولی باید بدانید كاهش درد به ضرر بیمار است چون در صورتی كه درد از بین برود، بیمار متوجه شرایط نیست و فشار بیشتری به زانو و مفصل وارد می‌كند. غافل از این‌كه این فشار باعث افزایش آسیب‌دیدگی مفصل می‌شود.

وی برای بهبود درد و كاهش علائم بیماری توصیه می‌كند: اولین اقدام برای بهبود، كاهش وزن است. همچنین باید حركاتی را كه موجب ایجاد فشار بر مفصل می‌شود، كمتر انجام دهید؛ به عنوان مثال كمتر از پله‌ها بالا و پایین بروید، كمتر پیاده‌روی كنید و بلندكردن اجسام سنگین را نیز كاهش دهید. همچنین باید به جای استفاده از توالت معمولی از توالت فرنگی استفاده كنید. تقویت عضلات اطراف مفصل نیز می‌تواند برای كاهش فشار وارد بر مفصل موثر باشد.

دكتر مهدوی با تاكید بر اهمیت كاهش وزن می‌گوید: ثابت شده است كه به ازای هر یك كیلوگرم كاهش وزن، حدود 10 برابر فشار وارد بر مفصل كاسته می‌شود. استفاده از مسكن‌ها و داروهای كاهش دهنده درد نیز فقط در مواردی توصیه می‌شود كه درد بیمار به صورت ناگهانی، همراه با تجمع مایع در مفصل و به صورت یك واكنش التهابی ایجاد شده باشد. در غیر این صورت استفاده از این نوع داروها اصلا توصیه نمی‌شود.

زانو درد پیر و جوان نمی‌شناسد

دكتر مهدوی درباره زانو دردهایی كه برای جوانان ایجاد می‌شود، می‌گوید: درد مفصل زانو میان جوانان ممكن است به علل متفاوت دیگری ایجاد شود؛ از جمله این مسائل می‌توان به دردی كه مربوط به كشكک زانوست اشاره كرد یا آسیب‌هایی كه طی ورزش‌ها اتفاق می‌افتد.

وی می‌افزاید: ورزش‌ها باید در حدی باشد كه از آسیب دیدن فرد جلوگیری كند و علاوه بر این نكات ایمنی هنگام ورزش نیز رعایت شود. همچنین گرم‌كردن و كسب آمادگی جسمانی لازم قبل از انجام ورزش نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

به گفته این فوق تخصص روماتولوژی، مهم‌ترین نكته برای جلوگیری از آسیب مفصلی میان جوانان نیز كاهش وزن است و هرگونه افزایش وزن به مفصل فشار وارد می‌كند.

وی با اشاره به افرادی كه برای كاهش وزن پیاده‌روی می‌كنند، توضیح می‌دهد: توصیه می‌شود در شرایطی پیاده‌روی كنید كه ابتدا با استفاده از یك رژیم غذایی مناسب حداقل چند كیلوگرم وزن‌تان كاهش یافته باشد؛ البته این پیاده‌روی هم باید در شرایط و مكان مناسب و با استفاده از كفش ورزشی انجام شود. بنابراین پیاده‌روی برای شروع برنامه كاهش وزن اشتباه است و باعث آسیب‌دیدن مفصل و ایجاد دردهای مفصلی می‌شود.

دكتر مهدوی درباره شیوه‌های صحیح نشستن و راه رفتن برای كاهش درد زانو توضیح می‌دهد: از كفش‌های پاشنه بلند نباید استفاده كنید. همچنین برای پیاده‌روی نیز باید مكانی مناسب انتخاب كنید؛ سطحی كه شیب نداشته و شن، ریگ و خاك نیز روی آن نباشد. چهارزانو نشستن، چمباتمه زدن و نشستن روی زمین نیز آسیب بیشتری به مفاصل وارد می‌كند و به همین دلیل بهتر است همیشه روی مبل یا صندلی بنشینید.

به گفته دكتر مهدوی، شناسایی و تشخیص علت اصلی درد زانو وظیفه پزشك است و به همین دلیل توصیه می‌شود حتما در صورت روبه‌رو شدن با هرگونه علامت و دردی ابتدا به پزشك متخصص مراجعه و توصیه‌های وی را نیز رعایت كنید البته همیشه این نكته را در نظر داشته باشید كه پیشگیری بهتر از درمان است و از سنین جوانی باید به فكر محافظت از زانوها باشید.

 

مقالات مرتبط

25 دیدگاه

 1. باسلام 22سالمه 5ساله كه ورزش ميكنم وزنم 40 كيلو از همون اول هم مشكل چاقي نداشتم اماوقتي هوا سرد ميشه دچار زانودرد ميشم وميدونم كه مفصل زانوم دردميگيره نه بافتهاي اطراف زانو البته گاهي اوقات آرنجم هم به اين دليل دردميگيره /توآزمايشم هم اثري از رماتيسم مفصلي نيود /اگه ممكنه راهنماييم كنيد خيلي ممنون

 2. سلام سردبیرعزیز! نمیدونم به حرف کدوم دکتر گوش بدم خسته شدم خیلی!سه ماه پیش یه دکتر ارتوپدرفتم گفت زانوهات التهاب داره کلی دارو بهم داد زانو بندوگفت زانوتو تقویت کن خوب میشه اما خوب نشد که نشد!دیگه نمیخوام پیگرش بشم شاید اگه بی خیال باشم بهتر بشه از طرفی واریس هم دارم وزنمم شده78 کیلو که باید کمش کنم اخه این همه مشکل واسه یه نفر شما به من بگید چی کار کنم؟؟؟؟؟

  1. ميناي عزيز
   شما بهتره در جلسات آب درماني شركت كنيد و در آب وزنتون پايين بياريد تا پاهاتون بهبود پيدا كند.

 3. سلام
  من 20 سالمه چاق هم نیستم
  ی ماهه زانو درد دارم توی محل کارم از پله زیاد استفاده می کنم جایی هم که میشینم سرده
  داروهایی که دکتر داده کرم ماساژ ویشکا و ژلوفن و ی قرص تقویتی زانو (به شکل ی گوی زرد ) ی هفته اس استفاده می کنم
  بیماری خاصی یا نه؟

  1. نازی عزیز
   به دلیل همان پله ها می باشد روی زانو فشار زیادی وارد می شود اگر به صورت مداوم تکرار بشه منجر به آرتروز زانو می شود.

 4. سلام اول اینکه خیلی تشکر میکنم ازشما وکسانی که سایت به این خوبی رو ثبت کردین! دوم اینکه بازم میخواستم از مشکلاتم بگم وازتون راهنمای بخوام!!یه هفته پیش رفتم پیش دکترارتوپد بعداز معاینه زانو بهم گفت دچار نرمی غضروف شد ی واگه باورزش تقویت کنی تا دو ماه دیگه خوب میشه!1. علت نرمی غضروف جیه ؟ خوب میشه ؟

  1. مینای عزیز

   گاه به خاطر افزایش وزن، فشار ناگهانی روی زانو و ….این مشکل بوجود می آید که بله با ورزش کاملا برطرف می شود.
   علاوه بر حرکات ورزشی مخصوص که پزشک متخصصتون راهنمایی می کنند حتما شنا هم انجام بدید.
   و مقاله زیر هم مطالعه کنید.

   http://www.iranorthoped.ir/newsdetail-1571-fa.html

 5. میدونم سوالم ربطی به این موضوع نداره! اگه اطلاعی دارین راهنمایم کنین!وقتی دراز میکشم پاهامو جمع میکنم یا میخوام بلند شم مهرهای پشت کمرم یه صداهای خفیفی میده که فقط خودم حسش میکنم! انگار داره ساییده میشه به نظرتون علتش چیه؟ خواهش میکنم اگه اطلاعی ذارین جواب بدین چون سایتی بهتر از این پیدانمیکنم

  1. مینای عزیز
   این مشکل خیلی عادی هست چون خودم هم دقیقا همین مشکلووداشتم گاه در زانو و کلا در قسمت مفصل ها این صدا شنیده می شود.
   با ورزش و تحرک هم از بین می رود مشکل خاصی نیست نگران نباشید.

 6. سلام بعداز درمان اگه اززانو بیش از اندازه کار بکشم مثلا زیاد بالا ورفتن از پله یا چهار زانو نشستن و…ممکنه که دوباره دچار ارتروز شوم؟؟

  1. مینای عزیز

   اگر در مراحل اولیه باشه متوقف می شه ولی اگر مزمن باشد پس از درمان با انجام فیزیوتراپی و برخی ورزش ها و کلا با رعایت یکسری کارها زانو بهبود پیدا می کنه ولی امکان بازگشت وجود دارد اگر رعایت نکنید.

 7. ایا بیماری واریس باعث ارتروز میشه؟اصلا ربطی بهم داره؟ مگه روش پی ار پی این نیست که ابتدا خون خودطرف رومیگیرن وبعد به مدت 10 دقیقه درون دستگاهی چرخانده میشه تا اجزای خون از هم جداشه وبعد به زانو تزریق میکنن؟؟؟ پس وقتی خون برای خود طرفه چرا بهبودی ارتروز به واکنش سلولی بدن بستگی داره؟؟

  1. واريس در اثر تجمع خون و ايجاد اسيدلاکتيک در عروق خوني به وجود مي‌­آيد و باعث گشاد شدن رگ‌هاي اندام تحتاني، افزايش حجم خون در اين رگ‌ها و ايجاد پادرد مي‌شود.

   آرتروز چيست؟

   تعريف خيلي ساده آرتروز مي‌شود از بين رفتن سطح طبيعي غضروف مفصلي. در فاصله بين يك استخوان تا استخوان بعدي مفصل قرار گرفته است. مفصل‌ها مثل لولا عمل مي‌كنند و استخوان‌ها روي مفصل‌ها مي‌چرخند و حركت در يك عضو ميسر ‌مي‌شود.

   سطح مفصل‌ كه با استخوان در ارتباط است با لايه‌ لغزنده‌اي از جنس غضروف پوشيده شده است و لغزندگي سطح غضروف چرخش استخوان روي مفصل را ممكن مي‌كند.

   با گذشت زمان و سپري شدن عمر، در اثر تصادفات يا به دليل اختلالات مادرزادي، بيماري‌هاي سيستميک مثل روماتيسم، اسيد اوريک يا چربي خون بالا و … يا زانوهاي پرانتزي كه مخصوصا در فوتباليست‌ها مشكل ايجاد مي‌كند، سطح مفاصل يا همان غضروف دچار سائيدگي و از بين‌رفتگي مي‌شود. در اين حالت، با كم شدن لغزندگي، حركت يا چرخش استخوان‌ها روي مفاصل با درد همراه شده و بيماري آرتروز به وجود مي آيد. در اين موارد، درد با شروع حركت آغاز مي‌شود و با استراحت بهبود مي‌يابد.

   پی آر پی درمانی

   در PRPدرمانی ، سلولهای فعالی که در روند ترمیم ضایعه ی بافتی شرکت می کنند را از خون جدا نموده و با غلظت بالا و کنترل شده و متناسب با ضایعه، در مفصل تزریق می کنند. اثرات درمانی ،بعد از گذشت زمان 4-3 روز از تزریق، شروع شده و نمود بارز آن حدود 4-3 هفته بعد می باشد.5-3 تزریق زانو و هر کدام با فاصله ی 4-3 هفته، می تواند به درمان مناسب آرتروز زانو منجر شود.

   فوائد درمان آرتروز زانو با روش PRP درمانی:

   1-باعث “درمان” آرتروز زانو می شود نه اینکه تسکین موقت درد ایجاد کند.

   2-بجای استفاده از داروهای شیمیایی ، از فراورده های بدن خود بیمار برای درمان استفاده می شود. لذا اثرات مضر درمان با داروهای شیمیایی در این روش وجود ندارد.

   3- با توجه به اینکه، PRP محصولی تولید شده از بدن خود بیمار است، هیچ گونه عارضه یا مشکل در درمان برای بیمار ایجاد نمی شود.

   4-در روش تهیه کردن PRP ، نیازی به مراحل زمان بر کشت سلولی مورد نیازدر درمان با سلول بنیادین،وجود ندارد.
   چه افرادی به PRPنیاز دارند؟

   PRP ، باعث رشد غضروف و درمان آرتروز زانو می شود. لذا کلیه ی افرادی که مبتلا به آرتروز زانو هستند، می توانند از فوائد PRP سود ببرند. آرتروز زانو، هرچه در مراحل ابتدایی تری باشد، پاسخ مناسب تری به PRP می دهد. موارد شدیدتر، به تعداد دفعات PRP بیشتری نیاز دارد. به همراه این درمان، استفاده از روشهای جلوگیری از پیشرفت آرتروز زانو الزامی است.

   از PRPدرمانی برای درمان چه بیماریهایی می توان استفاده کرد؟

   از PRP اولین بار در جراحی قلب و به منظور بهبود سریعتررگ کرونری جراحی شده، استفاده شد. بدنبال مشاهده ی اثرات مثبت آن، در موارد دیگر نیز استفاده و مورد تأیید قرار گرفت. موارد زیر از این جمله است:

   1- ترمیم آسیب دیدگی های رباط صلیبی(به شرط پارگی نسبی) و آسیب منیسک زانو.

   2-مک به ترمیم ارگی ناقص و آسیب دیدگی های مزمن تاندونهای شانه و آشیل.

   3- التهاب عضلات آرنج که اصطلاحا” به آن آرنج تنیس بازان یاTennis Elbow می گویند.

   4- طاسی و ریزش مو(تزریق PRP به پوست سر)

   5-جوان سازی وست صورت و از بین بردن چین وچروکهای پوست.

   آنچه در بالا ذکر شد، موارد ثابت شده و تأیید شده ی استفاده از PRP است. در موارد دیگر مانند خار پاشنه و … نیز به انجام PRP (در صورت عدم پاسخ به سایر درمانها) توصیه شده است.
   در این روش، سلولهای خون بیمار گرفته و جدا می شود و پلاکتهای خون که توانایی تولید مواد شیمیایی محرک ترمیم و باز سازی سلول آسیب دیده را دارا است، جدا شده و با غلظت مناسب به داخل مفصل درگیر آرتروز تزریق می شود.

   این سلولها در محل آسیب غضروف، مواد شیمیایی خود را آزاد کرده و سلولهای مضروب و آسیب دیده شروع به ترمیم و ساخت وساز نموده ، باعث درمان آسیب موجود و در نهایت درمان آرتروز مفصلی می گردد.

   مراحل انجام تزریق PRP :

   1- بسته به تعداد مفصل درگیر(1 یا 2 زانو) ، 30 cc تا 60 cc از خون وریدی بیمار گرفته می شود.

   2- بمنظور جلوگیری از لخته شدن خون به آن مواد ضد انعقاد افزوده می شود

   3- خون بیمار را بعد از اضافه کردن ماده ضد انعقادی، داخل کیت جداسازی PRP ریخته و داخل سانتریفوژ قرار داده و PRP را جدا می نماییم.

   4- با اضاف یا کم کردن پلاسما، غلظت PRP را متناسب می نماییم.

   5- پوست محل مفصل ، استرل و با مواد بی حسی آماده تزریق می شود.

   6- PRP با محلول activator (بمنظور فعال سازی پلاکت) مخلوط و در داخل مفصل تزریق می شود.

   drfereidooni.com

  1. مینای عزیز
   پاسخ درمان بستگی به واکنش های سلولی شما دارد.
   بعد از 3-4 مرتبه تزریق با فاصله چند هفته آرتروز درمان خواهد شد .تعداد تزریق بستگی به آرتروز شما و پیشرفتش دارد.
   و این روش درمان سرپایی و کم هزینه می باشد.
   برای افراد مسن ، مبتلا به دیابت و بیماری های خونی مناسب نیست.

 8. سلام اگه درمورد دارو ها ی که دکتر بهم داده اطلاعی دارین برام توضیح بدین!درضمن من دکتر متخصص نرفتم!دکتری که رفتم عمومی بوده اونم برای سه ماه قبل. چون از پله زیاد بالا وپایین میرم وهمین طور اضافه وزن هم دارم ا لان درد زانوم بیشتر شده ایا لازمه دکتربرم؟راستی تقریبا دو هفته میشه باشگاه تناسب اندام میرم ایا ورزش ارتروز را تشدید میکنه؟چه ورزشی رانباید انجام بدم؟

  1. اگر پزشک متخصص برید به طور کامل داروهای شما را بررسی می کنه و دارویی که واقعا نیاز هست براتون تجویز می کنه .

   قرص هایی که براتون تجویز کردن بیشترشون تقویتی و ویتامین هستند .
   وزن زیاد و همچنین پله های یکی از دلایل زانو درد می باشد . وزنتون حتما کم کنید . در باشگاه بدنسازی ورزش های سنگین را نباید انجام بدید حرکات ورزشی که شما در آنجا انجام بدید باید متفاوت باشه (به دلیل آرتروز) حتما جلسه بعد که رفتید به مربی درباره ارتروز که دارید بگید و ورزش های مخصوص به آن انجام بدید .از مربی بخواهید ورزش ایزومتریک را به شما آموزش دهد.
   اما پیشنهاد می کنم به جای بدنسازی شنا و ورزش در آب را انجام دهید تاثیر بهتری داره هم روی وزن و هم بهبود ارتروز (البته انجام این ورزش ها برای هر شخص و هرنوع ارتروز متفاوت می باشد )
   چون مفصل ها تون ملتهب هستند نباید زیاد روش فشار بیارید. اگر مجبورید از پله ها بالا و پایین برید حتما با پایی که آرتروز نداره اول قدم بردارید.
   مواردی که در بهبود آرتروز به شما کمک می کند توصیه می کنم انجام دهید:
   – در خانه از صندلی های بلند استفاده کنید تا کف پا با زمین فاصله داشته باشد.
   – از سرویس های بهداشتی فرنگی استفاده کنید.
   – کفش های نرم استفاده کنید و حدالامکان از پله ها کمتر بالا پایین بروید.
   – ورزش بهترین گزینه برای شما می باشد باعث تقویت عضلات،افزایش گردش خون، استحکام استخوان ها و کاهش وزن می باشد و در درمان آرتروز موثر می باشد.
   – 4 زانو نشینید.
   -هنگام بلند شدن از صندلی از دسته های آن کمک بگیرید و بلند شوید یکباره رو زانوها فشار نیارید.

 9. باسلام وتشکر از مطالب مفیدتان!19 سال سن دارم وتقریبا 4 ماهه که علایم ارتروز زانو رادارم دکتر رفتم تشخیص ارتروز بودوچندتا کپسول .فارماکون. گلوکز. کلسیم منیزیم زینک بهم داد سوالم اینکه که ایا احتمال حساسیت غذای میشه؟ واینکه دیگه داروی نباید مصرف کنم؟

  1. مینای عزیز

   با توجه به اینکه سوال شما نیاز به بررسی تخصصی دارد بهتر است به پزشک تجویز کننده داروهایتان و یا پزشک تغذیه مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن