درمان و مراقبت از پوستمتفرقه

حلقه سیاه؛ مهمان ناخوانده چشم‌ها

خیلی ها از حلقه سیاه دور چشم شان دل خوشی ندارند و وجود این سیاهی را مانعی بر سر راه زیبایی بیشتر می دانند. البته درست هم می گویند؛ چرا که این هاله سیاه که خیلی هم توی چشم طرف مقابل است، بشدت زیبایی را تحت تاثیر قرار می دهد. افرادی که با این مشکل روبه رو هستند خوب می دانند این سیاهی به دلیل نزدیکی با چشم، براحتی هم قابل پوشش نیست. از سوی دیگر وجود این حلقه سیاه در اطراف چشم، نه تنها سدی محکم برای زیباترشدن شماست بلکه چهره تان را نیز خسته و ناراحت جلوه می دهد، اما اگر شما هم با این مشکل دست و پنجه نرم می کنید خوب است بدانید ممکن است در برخی موارد این سیاهی ها با استفاده از روش ها و راهکارهای ساده قابل رفع باشد.

● به اندازه کافی بخوابید

می دانید اگر در طول شبانه روز و بویژه هنگام شب، به اندازه کافی نخوابید، بتدریج حلقه سیاهی دور چشم هایتان می نشیند؛ حلقه ای که وقتی مهمان صورت شما شد، به این زودی ها جا را خالی نمی کند. پس یادتان باشد خواب کافی یکی از راه های بر طرف کردن این مشکل است. افرادی که نگران سیاهی دور چشم خود هستند باید دقت داشته باشند، در طول شبانه روز به اندازه کافی بخوابند. این میزان خواب با توجه به شرایط هر فرد متفاوت خواهد بود، اما بطور متوسط خواب کافی برای افراد بالغ حدود ۸ ساعت در شبانه روز است. بنابراین دقت داشته باشید با خواب مناسب می توانید این مشکل را حل یا از بروز آن پیشگیری کنید.

● آب سرد را فراموش نکنید

یکی دیگر از راه های مقابله با سیاهی دور چشم ها، شست وشوی صورت با آب سرد است. درست فکر کردید، کاری به همین سادگی. پس افرادی که درگیر مشکل سیاهی دور چشم هستند بهتر است به یاد داشته باشند که خوب است صبح ها صورت خود را با آب سرد بشویند و در طول روز هر وقت که زمان مناسبی برای این کار داشتند نیز شست وشو با آب سرد را تکرار کنند؛ به طوری که در یک روز حداقل ۲ الی ۳ بار صورت خود را با آب سرد بشویند. همین روش ساده به شما کمک می کند تا بتدریج از دست رنگ تند این حلقه ها دور چشم راحت شوید.

● سیگار دشمن زیبایی شماست

یکی دیگر از عللی که موجب بروز یا شدت حلقه سیاه دور چشم می شود مصرف سیگار یا هر نوع ماده دخانی دیگر است. افراد سیگاری باید بدانند سیگار دشمن اصلی پوستشان خواهد بود. پس دقت داشته باشید به این دشمن فرصت کافی برای نابودی زیبایی تان ندهید. از همین امروز شروع کنید؛ شروعی برای زیباتر شدن پوست با ترک سیگار، شروعی برای محو تیرگی دور چشم.

فراموش نکنید این دشمن فقط به تغییر رنگ لب ها و دور چشم بسنده نخواهد کرد و پوست صورت شما را به کلی زشت و شکننده می کند؛ در این فرصت به موارد دیگر حمله این دشمن که سلامتی شما را نشانه گرفته، نمی پردازیم.

● بیشتر ورزش کنید

از ورزش کردن هم غافل نشوید و حتما فعالیت بدنی مناسب با شرایط سنی و جسمی خود را در برنامه روزانه تان قرار دهید. بهتر است بدانید متخصصان می گویند به کمک ورزش می توانید این مشکل را تا حد زیادی برطرف کنید.

مصرف زیاد نمک هم یکی دیگر از علل ابتلا به سیاهی دور چشم هاست. بهتر است مصرف نمک را کمتر کنید تا در حد چشمگیری باعث کاهش این سیاهی ها شوید.

از مصرف سبزی ها هم غافل نشوید چرا که مصرف این مواد، بخصوص آنها که دارای رنگ سبز و سبز تند هستند، می تواند به این دسته از افراد کمک بزرگی کند تا سیاهی دور چشم شان کاهش یابد.

اگر این شیوه ها به شما کمک نکرد، حتما به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

● راه های طبیعی برای کم کردن سیاهی دور چشم

اگر دچار کبودی یا سیاهی دور چشم هستید و این موضوع شما را نگران کرده است و برای درمان آن بارها راه های مختلف را امتحان کرده اید، اما هنوز موفق نشده اید این حلقه های مزاحم زیبایی را برطرف کنید، بهتر است یک بار دیگر هم عزم تان را جزم کنید و یکی دو راه دیگر را نیز برای درمان امتحان کنید، البته این بار پیشنهاد ما راه های طبیعی و بدون ضرر است. حتما شما هم می دانید ماسک های طبیعی دور چشم یکی از راه های درمان و البته پیشگیری از این مشکل بوده و هست.

۱ ماسک سیب زمینی

استفاده از این ماسک برای درمان حلقه های سیاه دور چشم یکی از راه های بسیار موثر به شمار می رود. برای تهیه این ماسک، سیب زمینی را رنده کنید یا برش های نازکی از آن را تهیه کرده و سپس آنها را در اطراف چشم خود قرار دهید. بعد از این که با دقت سیب زمینی ها را روی حلقه های سیاه گذاشتید، ۱۰ دقیقه صبر کنید و سپس صورت خود را با آب سرد بشویید.

خیار نیز می تواند برای این دسته از افراد کمک مناسبی باشد. به این صورت که برش های نازک خیار را روی پوست خود بگذارید و ۲۰ دقیقه به آنها زمان دهید و سپس صورت خود را بشویید.

۲ چای کیسه ای و کمپرس آب سرد

همچنین اگر در خانه از چای کیسه ای استفاده می کنید، آن را دور نیندازید. اجازه دهید تا دمای آن پایین بیاید و پس از این که به اندازه ای که پوست تان را نسوزاند، روی محل کبودی های دور چشم قرار دهید. با این کار می توانید میزان سیاهی های دور چشم تان را کم کنید.

کمپرس آب سرد در ساعات اولیه روز را نیز می توان یکی دیگر از راه های رفع سیاهی دور چشم دانست. بهتر است به یاد داشته باشید اگر صبح ها حدود ۴ الی ۵ دقیقه کمپرس آب سرد روی چشم های خود قرار دهید می توانید تا حد زیادی این مشکل را کم کنید.

۳ روغن یا گلاب

برای افرادی که با مشکل کبودی دور چشم روبه رو هستند استفاده از روغن بادام می تواند یکی از راه های موثر برای برطرف کردن آن باشد. برای این منظور باید به آهستگی نواحی دور چشم را با روغن بادام ماساژ دهید. دقت داشته باشید این کار باید با صبر و حوصله انجام شود، همچنین لازم است یادآوری کنیم هنگام ماساژ دادن، زیاد به پوست اطراف چشم فشار وارد نیاورید.

گلاب یکی دیگر از راه های طبیعی برای درمان سیاهی اطراف چشم است. خوب است بدانید شست وشوی صورت با گلاب علاوه بر خواص دیگر، می تواند این مشکل را نیز تا حد قابل توجهی کم کند.

همچنین دقت داشته باشید حتما شب ها قبل از خواب آرایش صورت خود را به طور کامل پاک کنید. چون وجود آرایش از شب تا صبح روی صورت، مانع رسیدن اکسیژن کافی به پوست شده و باعث شدت سیاهی حلقه های دور چشم خواهد شد.

خستگی زیاد چشم ها نیز یکی دیگر از علل این مشکل است. بنابراین اگر شما هم با این موضوع درگیر هستید، بهتر است زمان کمتری را به کار با رایانه اختصاص دهید و اگر نمی توانید از زمان کارتان کم کنید حتما مراقبت های پوستی بویژه پوست اطراف چشم را بیشتر کنید.

● این ۵ نکته را به خاطر بسپارید

با توجه به این که سیاهی دور چشم درمان قطعی و دائمی ندارد، بهتر است افرادی که با این مشکل روبه رو هستند با راه های پوشاندن این حلقه سیاه آشنا شوند.

مواردی که این افراد می توانند به کمک آنها سیاهی دور چشمشان را کمتر نشان دهند به قرار زیر است.

۱ ـ اولین و مهم ترین نکته ای که این افراد باید به آن دقت کنند استفاده از کرم های پوشاننده استاندارد است. این گروه باید دقت داشته باشند با توجه به حساس بودن پوست ناحیه اطراف چشم حتما از کرم هایی که برای این ناحیه از صورت ساخته شده است، استفاده کنند.

۲ ـ خواب کم یا خواب زیاد پف زیر چشم را بیشتر خواهد کرد. بنابراین سعی کنید همیشه و بویژه قبل از مهمانی ها خواب کافی و به اندازه داشته باشید.

۳ ـ افراد لازم است که بدانند مالش دادن بیش از حد چشم ها پف اطراف آنها را بیشتر خواهد کرد و در نتیجه حلقه سیاه بزرگ تری را در اطراف چشم ها خواهد نشاند.

۴ ـ افرادی که نگران سیاهی دور چشم خود هستند به یاد داشته باشند رژیم های سخت و کم کردن وزن در زمان کم می تواند موجب بروز بیشتر این سیاهی شود.

۵ ـ در نهایت لازم است این افراد بدانند استفاده از عینک می تواند یک راهکار مناسب باشد. استفاده از عینک های آفتابی مناسب در نور روز به آنها کمک می کند جلوی افزایش سیاهی دور چشمشان را بگیرند.


منبع

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن