توصیه های پزشکی

علایم وعلت وجود کیست سینه

cancer_woman

کیست پستان به صورت کیسه های پر از مایع در پستان خود را نشان می دهد که معمولا خوش خیم است و در دسته سرطان هایپستان قرار نمی گیرد. یک خانم می تواند یک یا چند کیست سینه داشته باشد. کیست ها اغلب گرد یا بیضی شکل با حدود مشخص هستند. قوام کیست سینه معمولا مانند انگور یا یک بادکنک پر از آب احساس می شود، اما گاهی اوقات کیست سینه کاملا سفت است.

کیست پستان نیاز به درمان ندارد، مگر اینکه یک کیست بزرگ و دردناک باشد و یا موجب احساس ناراحتی در فرد گردد. در آن صورت تخلیه مایع از کیست می تواند علایم را تسکین دهد. کیست پستان قبل از یائسگی در زنان شایع است، بین سنین 35 تا 50 سال؛ اما می تواند در هر سنی یافت می شود. اگر شخصی مبتلا به کیست پستان باشد معمولا پس از یائسگی ناپدید می شوند، مگر اینکه در حال هورمون درمانی باشد.

 

علایم و نشانه های کیست سینه
علائم و نشانه های کیست پستان عبارتند از توده صاف به شکل گرد و یا بیضی شکل و با لبه های مشخص که به طور معمول ولی نه همیشه خوش خیم است. معمولا در یک پستان یافت می شود اما می تواند هر دو سینه را همزمان تحت تاثیر قراردهد. درد پستانیا حساسیت در منطقه ای از توده پستانی می تواند وجود داشته باشد. افزایش در اندازه توده پستان و بروز درد پستان درست قبل از دوره قاعدگی و کاهش اندازه پستان و رفع علائم بعد از دوره قاعدگی نیز از نشانه های کیست سینه می باشد.

داشتن یک یا چند کیست ساده خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش نمی دهد؛ اما داشتن کیست ممکن است در توانایی شما برای تشخیص توده های جدید پستان و یا دیگر تغییرات غیرطبیعی که ممکن است نیاز به ارزیابی های پزشکی داشته باشد، تداخل کند. نکته مهم این است که هر خانم معاینه سرپایی و شخصی را آموزش ببیند تا در صورت ایجاد تغییرات غیرطبیعی در اسرع وقت توسط پزشک ویزیت گردد.

علل بروز کیست سینه
هر یک از سینه ها حاوی لوب هایی از بافت غده ای است. لوب ها به لوبول های کوچک تقسیم می شوند که در تولید شیر هنگام شیردهی نقش دارند. مجاری کوچک، حرکت شیر به نوک پستان را برعهده دارند. بافت های پستان از بافت چربی و بافت پیوندی ساخته شده است. کیست پستان زمانی بروز می کند که رشد بیش از حد غدد و بافت همبند روی دهد که به تغییرات فیبروکیستیک مشهور است. در این هنگام تجمع مایع در این مجاری باعث تولید کیست در این نواحی می گردد. علت کیست پستانناشناخته مانده است. برخی از شواهد نشان می دهد که استروژن اضافی در بدن برخی خانم ها می تواند بافت پستان را تحریک نماید و موجب بروز کیست پستان گردد.

انواع کیست های سینه
– کیست های میکروسکوپی: این کیست ها بسیار کوچک هستند اما بوسیله آزمون های تصویری مانند ماموگرافی و سونوگرافیدیده می شود.
– کیست های ماکروسکوپی: به اندازه کافی بزرگ احساس می شود و می تواند قطرش به حدود 5/2 تا 5 سانتیمتر هم برسد. کیست های بزرگ سینه می تواند با فشار بر بافت پستان موجب درد سینه یا ناراحتی گردد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن