سلامت

فست فودها علت بروز ۷۰ درصد بیماری‌های غیرواگیر

1Meneatmeatmanly-20121123-281x300به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر حسینعلی شهریاری گفت: متاسفانه بیماری‌های غیرواگیری مانند سرطان، قلبی عروقی، دیابت و چاقی در کشور به دلیل روی آوردن مردم به سمت زندگی مدرن و ماشینی، تغذیه نامناسب و توجه به گوشت‌های فرآوری شده بی‌کیفیت مانند سوسیس و کالباس روز به روز در حال افزایش بوده به گونه‌ای که علت ۶۰ تا ۷۰ درصد مرگ ومیرها در کشور هستند.

وی با بیان اینکه فست فودهایی مانند سوسیس و کالباس زمینه بروز بیماری‌های غیرواگیر در کشور را افزایش داده، تصریح کرد: از آنجایی که در تهیه سوسیس و کالباس از مواد نگهدارنده استفاده می‌کنند بنابراین این مواد نگه دارنده خود از عوامل بروز انواع سرطان‌ها در کشور است.

شهریاری راهکارهای کاهش بیماری‌های غیرواگیر در کشور را انجام فعالیت بدنی مناسب و بهبود وضعیت تغذیه دانست و ادامه داد: فاکتورهایی مانند کم تحرکی، رژیم غذایی نامناسب و روی آوردن مردم به فست فودها از عوامل شیوع بیماری‌های غیرواگیر در کشور است. بنابراین مرگ و میرهای ناشی از این بیماری‌ها را می‌توان با انجام راهکارهای موثر مانند خودمراقبتی و پیشگیری، تغییرسبک زندگی و تغذیه، ورزش و مهمتر از آن توجه به سبک زندگی ایرانی – اسلامی، کاهش داد.

650422_773وی در مورد هزینه‌های درمان سرطان در کشور، گفت: درمان این بیماری هزینه‌های بسیاری دارد که درصدی از آن تحت حمایت بیمه و مابقی را بیمار می‌پردازد البته تامین منابع درمان این بیماری از توان دولت و بیمه‌ها خارج است زیرا درحال حاضر بیمه‌ها ۸ هزار میلیارد به مراکز درمانی و بیمارستان‌های دولتی بدهکارند بنابراین با توجه به مشکلات موجود باید به صورت جدی اصل بهداشت و پیشگیری را سرلوحه کاهش این بیماری‌ها قرار داد زیرا درمان این بیماری‌ها بسیار هزینه‌بر است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، افزود: از سوی دیگر عدم اشتغال و مسائل معیشتی جوانان نیز بیماری‌های روحی و روانی را در جامعه افزایش داده که این استرس‌ها بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت را درکشور به همراه داشته متاسفانه مشکلات موجود به صورت زنجیروار جامعه را دچار آسیب‌هایی مانند استرس و اضطراب کرده که این موضوع شیوع بیماری‌های غیرواگیر را به همراه دارد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن