نگهداری گیاهان آپارتمانینوروز با زندگی

قبل از رسیدن نوروز 1401حتما سبزه بکارید ! روش سبزه انداختن + تصاویر و ایده

چرا قبل از نوروز سبزه سبز می کنند

یکی از زیباترین و جذاب ترین رسم های نوروز که از روزگاران دور تا کنون در همه خانه ها مرسوم بوده، کاشتن سبزه عید است. گذشتگان، هر سال قبل از نوروز چند نوع سبزه می کاشتند و معتقد بودند این رسم شگون دارد، چون اول سال با سبزی و سرسبزی آغاز می شود.سبزه عید

یک بازیگر و کارگردان تئاتر – با پژوهشی که در زمینه سبز کردن سبزه عید انجام داده، دلیل علمی این را که چرا گذشتگان سبزه سبز می کردند، بررسی کرده و در کتابی با عنوان «نوید بهار» به این موضوع پرداخته است.

این پژوهشگر درباره سبزه سبز کردن، آورده است:در یک کتاب قدیمی خواندم در دوران ساسانیان هنگامی که مردم برای دیدن پادشاه می رفتند و هدیه می گرفتند همه به محوطه باز کاخ می رفتند تا از دروازه ستون گلی که به نماد دوازده ماه سال برپا و روی هر ستون از غلات و حبوبات کاشته شده بود دیدن کنند. این پرسش برای من مطرح شد تا علت این کار را بیابم. به همین دلیل سراغ کتاب های دیگر رفتم، اما دلیل علمی آن را نیافتم. از این رو در کتاب های هواشناسی و آفات در کشاورزی به جست و جو پرداختم. اولین موضوعی را که در این باره راهگشایم شد در کتاب هواشناسی پیدا کردم که در آن نوشته بود، کلیه کاشتنی ها و نشاءها با آب و هوای همان سال نسبت مستقیم دارد. پس دریافتم مردم به این دلیل از ستون ها دیدن می کردند تا متناسب با رشد بهتر هر ستون آن را بکارند.

سبز کردن سبزه عید

شخصا از این موضوع نتیجه گرفتم به دلیل این که همه مردم در پایتخت زندگی نمی کردند و از آنجا که ایران دارای آب و هوای بسیار متنوع و متفاوت است پس هریک از مادران ما در هر شهر و دیار خود یک آزمایشگاه کوچک داشتند و انواع سبزه ها را می کاشتند تا با آب و هوای شهر و منطقه خود می سنجیدن که کدام یک بهتر رشد کرده در نتیجه همان را بکارند. مثلا کسانی که در تبریز زندگی می کردند، چون آن سال جو و لپه بهتر رشد می کرد، آن را می کاشتند یا در بندرعباس ماش و عدس بهتر پرورش می یافت.

برای تایید این مطالب به سراغ فردی که دکتری آفات و کشاورزی دارد رفتم. ایشان بسیار خوب از ما استقبال کردند. در محوطه باز دانشگاه ظرف های کوچکی حدود 30 در 30 وجود داشت که در هر کدام یک نوع گیاه کاشته بودند، بعضی از آن ها را می شناختم. از آقای دکتر سوال کردم این سبزه ها چیست؟ فرمودند:این ها نمونه کشت هایی است که با آب و هوای امسال مشخص می شود تا کدام بهتر رشد کرده و کدام آفت دارد. گفتم ما این را از سه هزار سال پیش داشتیم یعنی مادران مان انواع و اقسام سبزه ها را می کاشتند. هر کدام بهتر سبز می شد آن را در همان سال می کاشتند مثلا امسال کاشت عدس کچل شده پس نکاریم. دکتر لبخندی زد و گفت:عجب به این فکر نکرده بودم. واقعا فرهنگ غنی ای داریم. آن ها در گذشته ی دور متوجه می شدند که مثلا امسال عدس آفت دارد و به قول شما کچل شده و نمی کاشتند و ما در این زمان توصیه می کنیم که عدس آفت دارد و نکارید. اگر هم می کارید این سم ضد آفت را بزنید. بنابراین من تایید پژوهشم را گرفتم.

 

در سفرهایی که برای تحقیقات رفته بود موضوع جالبی که در شهرهای استان لرستان یافتم این که گاودانه می کاشتند. بعد از پژوهش های زیاد متوجه شدم برای این سبز می کنند تا بدانند امسال خوراک دام دارند یا خیر. در غیر این صورت، گیاه دیگری را بکارند.

بهترین زمان برای کاشت انواع سبزه عید

بهترین زمان برای کاشت سبزه که تا روز ۱۳ فروردین رشد کافی داشته باشند

گندم = ۲۰ اسفند

عدس = ۱۵ اسفند

ماش = ۱۸ اسفند

خرفه و شاهی = ۲۲ اسفند

شنبلیله و ارزن = ۱۶ اسفند

 

• دانه های که باید حدود ۶ تا ۸ ساعت خیس کنید:

یونجه ( مدت جوانه زدن : ۶-۵ روز )

شنبلیله ( مدت جوانه زدن : ۴-۳ روز )

تربچه ( مدت جوانه زدن : ۵-۴ روز )

کنجد ( مدت جوانه زدن : ۲-۱ روز )

• دانه هایی که باید حدود ۱۰ تا ۱۸ ساعت خیس کنید:

نخود ( مدت جوانه زدن : ۴-۳ روز )

عدس ( مدت جوانه زدن : ۵-۳ روز )

ماش ( مدت جوانه زدن : ۵-۳ روز )

سویا ( مدت جوانه زدن : ۵-۳ روز )

آفتاب گردان ( مدت جوانه زدن : ۲-۱ روز )

گندم ( مدت جوانه زدن : ۳-۲ روز )

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن

بلاک کننده تبلیغ

لطفا جهت حمایت از ما برنامه بلاک کننده تبلیغات را غیرفعال نمایید.