اصول پوشيدن لباسمد و لباس

چه عطری بزنیم؟ چه عطری نزنیم؟

آدم ها را با چه چیزی به یاد می آورید؟ نگاهشان، لباس هایشان، حرف هایشان، عقایدشان یا با «بو»هایشان؟ اگر شامه قوی ای داشته باشید، حتما می توانید آدم ها را با بوهایشان به یاد بیاورید که این موضوع هم می تواند خوشایند باشد و هم ناخوشایند….

اینها همه را گفتیم تا برسیم به اینجا که در صفحه «مدوسلامت» این هفته می خواهیم درباره پایه و اساس رایحه ها، روش های خرید یک عطر مناسب و نکته های بهداشتی آن با شما بگوییم.

● اصلی ترین رایحه ها کدامند؟

بوهای مختلف می توانند یادآور تصویرها و اتفاق?های مختلفی باشند. از به یادآوردن مغازه گل فروشی گرفته تا درخت های خزه بسته جنگل و حتی ساحل دریا. به همین دلیل رایحه عطرها را در گروه های اصلی مجزا کرده اند که هر دسته مشخص می کند چه رایحه ای چه حسی را منتقل می کند. اصلی ترین دسته بندی رایحه ها شامل بوی گل، بوی جنگل، بوی اورینتال یا بوی شرقی و بوی سایفر و آلدهیدیک است.

● رایحه گل؛ زنانه

این عطرها بیشتر زنانه هستند. بوی آنها یا بوی یک گل یا ترکیبی از بوهای گل های مختلف است که بویی متفاوت را ایجاد کرده اند. گل هایی که بیشتر برای ساخت این عطرها استفاده می شوند گل یاس، رز، یاسمن، شکوفه پرتقال و میخک هستند.

● رایحه جنگل؛ مردانه

این بوها مردانه و ترکیبی از رایحه بلوط، خزه، علف و اسطوخودوس هستند که گاهی با بوی سنبل، چوب و خاک ترکیب می شوند.

● بوی شرقی یا اورینتال؛ تند

این عطر از صمغ کاج گرفته می شود که جزو بوهای تند است و ترکیبی از بوی وانیل هم به همراه دارد. این رایحه همچنین با بوی چوب و گل مخلوط می شود.

● رایحه سایفر؛ تازه و سبز

این رایحه ها با واژه هایی مثل تازه و سبز توصیف می شوند که ترکیبی از رایحه مرکبات (مثل لیمو و پرتقال و…) به اضافه رایحه بلوط و نعناع هندی و نارنج هستند. در این عطر از رایحه معطر و تلخ لادن هم استفاده می شود.

● رایحه آلدهیدیک؛ کلاسیک

این عطر گستردگی زیادی دارد و از ترکیب مواد مصنوعی با مواد آلی تولید می شود. رایحه ای کلاسیک و بی نظیر است و آن را با صفت هایی مثل باروح و سرزنده توصیف می کنند. این نوع عطرها از سال ۱۹۵۰ وارد بازار شده اند و جای عطرهای طبیعی ساخته شده از روغن گیاهان را گرفته اند.

● چگونه عطر مناسب خود را پیدا کنیم؟

عطر، مثل جواهر و لوازم آرایش از لوازم جانبی و فرعی است که باید هماهنگ با طبیعت بدن و محیط انتخاب شود. یک عطر خاص روی پوست هایی با pH متفاوت، بوهای متفاوتی دارد. اگر عطر مناسب پوست بدن نباشد، ممکن است حتی بویی شبیه بوی جوراب داشته باشد. یک عطر هرگز نباید بوی غالب محیط شود مثلا در محیط های بسته مثل هواپیما یا کلاس درس نباید از بوهای غلیظ و سنگین استفاده شود. انتخاب یک عطر نشان دهنده نوع شخصیت و علایق شخص است و لزوما برند و اسم عطر نباید در انتخاب آن تعیین کننده باشد.

● چگونه یک عطر مناسب بخریم؟

برای انتخاب عطر به اولویت های خود اهمیت دهید. اگر از بوی گل لذت می برید، بهتر است عطرهایی با این رایحه را امتحان کنید.

سردرد نگیرید. از عطرهایی که باعث سردرد یا بروز حالت هایی ناخوشایند در شما می شوند، اجتناب کنید. به جای آن می توانید از عطرهای با بوی میوه استفاده کنید که هم سبک هستند و هم تازه. عطرهایی که رایحه سیب، توت و هندوانه دارند، گزینه های مناسبی هستند.

پوست های چرب، بیشتر بوی عطر را روی خود نگه می دارند. اگر پوستتان خشک است، اول از لوسیون بدون بو استفاده کنید و بعد از خشک شدن آن، عطر بزنید.

با تغییر درجه اسیدی بدن بوی عطر تغییر خواهد کرد. عطرهایی انتخاب کنید که در صورت این تغییر، بوی بدی نداشته باشند.

برای آقایان عطرهایی با رایحه وانیل و دارچین تاثیرگذار هستند.

اگر به عطر حساسیت دارید. می توانید از صابون های عطری برای شستشو استفاده کنید.

بوهای کلاسیک ماندگارند. هرگز قدیمی و زننده نمی شوند و همچنان از عطرهای محبوب هستند.

غرق نشوید. نکته مهم تر اینکه هرگز خودتان را در عطر غرق نکنید، زیرا یک بوی خوش هم اگر بیش از حد باشد، آزاردهنده می شود.

● عطرها خطر دارند؟

▪ عطرهای سمی: بعضی از مواد شیمیایی به کاررفته در عطر سمی هستند که آثاری مثل دود سیگار دارند و برای محیط زیست و بدن انسان مضر هستند.

بعضی از افراد به این مواد حساس ترند و با استفاده از آنها، دچار سردرد و مشکلات سینوسی و حتی تنگی نفس می شوند که آنها را از زدن عطر عاجز می کند. این مواد مضر مستقیم وارد خون می شوند و اگر مستقیم روی پوست زده شده باشند یا حتی روی لباس، می توانند جذب بدن شوند.

البته استنشاق بخارهای سمی عطرها، اصلی ترین راه وارد شدن این مواد به بدن است.

▪ تاثیر عطر بر مغز: تاثیر دیگر عطر روی مغز است که می تواند آسیب زننده باشد و حتی بعضی از عطرها مثل موادمخدر عمل و فرد را دچار اعتیاد به عطر می کنند.

● عطر و جنبش محیط زیست

در راستای به وجود آمدن جنبش های محیط زیستی و آگاهی پیدا کردن از خطرهای عطرها، امروزه موسسه هایی به وجود آمده اند که هدفشان کنترل و ممانعت از استفاده مواد سمی مضر در صنعت عطر هستند. چنین موسسه هایی از دهه ۱۹۷۶ پدید آمده اند و با تحقیقات، مواد مضر را شناسایی و تا جایی که امکان داشته باشد، از ساختار عطر حذف می کنند. پس بهتر است برای اینکه به خود و محیط زیست آسیب نزنید، در انتخاب و استفاده از عطر سبز بیندیشید و طبیعت را در نظر داشته باشید.


منبع

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن

بلاک کننده تبلیغ

لطفا جهت حمایت از ما برنامه بلاک کننده تبلیغات را غیرفعال نمایید.