توصیه های پزشکی

ژنیکوماستی و بزرگی سینه ها در مردان

ژنیکوماستی  به بزرگی سینه در مردان اطلاق میشود و نسبتا شایع  بوده و در همه سنین اتفاق می افتد.اخیرا بیشتر مراجعین با این شکایت  مردان جوانی هستند از داروهای غیر مجاز در باشگاه های بدنسازی استفاده کرده اند.این عارضه  می تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد. مصرف بعضی داروها و مواد از جمله کورتونها  الکل وبعضی مواد مخدر  و همچنین بعضی بیماریهای مزمن و اختلالات هورمونی میتواند باعث این حالت شود ولی اکثرا علت آن ناشناخته است . گر چه سرطان سینه در مردان کمتر دیده میشود ولی میتواند علت بزرگی سینه باشد و به این علت همیشه قبل از جراحی بیمار باید بدقت معاینه و با سونوگرافی بررسی شود.

روشهای درمانی

ژنیکوماستی دو گونه است

۱   سینه هایی که بیشتر بافت آن از جنس غددی میباشد و چربی کمتری دارند و در لمس سفت تر هستند.

۲  سینه هایی که بیشتر بافت آن را چربی تشکیل می دهد و در لمس نسبتا نرمتر هستند.

کیفیت پوست ناحیه و افتادگی سینه ها در انتخاب روش جراحی بسیار اهمیت دارد .

یکی از روشهای جراحی لیپو ساکشن به روش معمولی و یا به روش لیزر لیپولیز میباشد که بیشتر برای افرادی مناسب است که چربی زیادی در سینه شان جمع شده وپوست محل  سفت بوده و سینه افتادگی ندارد . که نتیجه آن بسیار راضی کننده  و درد بعد از عمل و عوارض آن بسیار کم میباشد.در این روش مایع مخصوصی (محلول تاموسنت) به داخل بافت تزریق شده وسپس چندسوراخ کوچک در پوست ایجاد میشود و با لوله های مخصوص  , چربی و بافتهای خرد شده ساکشن میشود.در صورتی که در انتهای جراحی با لمس مشجص شود که هنوز بافت سینه باقی مانده و با ساکشن قابل برداشت نیست برش کوچکی دور هاله سینه در قسمت تحتانی آن داده شده و بقیه بافت تخلیه میشود . در این روش چنانچه بافت سینه تا جای ممکن برداشته شود و فرد در آینده افزایش وزن قابل توجهی پیدا نکند  و عوامل احتمالی ایجاد کننده بیماری رفع شود احتمال عود به حداقل میرسد.روش لیزر لیپولیز هیچ برتری از نظر نتایج عمل و کاهش عوارض جراحی نسبت به لیپوساکشن معمولی ندارد و در اکثریت نوشته های معتبر پزشکی دنیا قید شده است که استفاده از دستگاه های لیرزی  و الترا سونیک در جراحی لیپوساکشن جهت کمک به جراح  و تسهیل عمل میباشد .

در روش دیگر قسمتی از پوست در دور هاله یا خط زیر سینه بریده میشود و بافت سینه با جراحی برداشته میشود که بیشتر در مواردی که اکثریت بافت سینه غددی است انجام میشود در این روش هم چنانچه جراح همزمان , با ساکشن چربیهای اطراف محل عمل را  بردارد باعث صاف و یکدست شدن ناحیه شده و از ایجاد فرو رفتگی در محل عمل (حالت نعلبکی شکل ) ممانعت میکند . اگر پوست اضافه و یا افتادگی سینه وجود داشته باشد لازم است که مقداری از پوست همزمان برداشته شود .

محل انجام جراحی و مراحل پس از عمل

این عملها در مرکز جراحی محدود یا بیمارستان با بیحسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام میشود عمل ۲-۱ ساعت طول میکشد و بیمار پس از چند ساعت ترخیص میشود و جهت کاهش تورم در ناحیه عمل باید به مدت دو ماه گن مخصوص استفاده نماید. ورزش بالاتنه تا دو ماه مجاز نمیباشد . تورم و بیحسی ناحیه پس از چند هفته تا چند ماه برطرف میشود.

loading...

مقالات مرتبط

5 دیدگاه

 1. دکتر ایا عمل ژنیکو ماستی را بدون بیهوشی میشه انجام داد در این صورت هزینه چقدر میشه؟

 2. سینه های من در کودکی خیلی کشیده شده (چون بچه شیرینی بودم)الان خیلی جلو اومدن و حدود پانزده سال است که مایه خجالت منن نه استخر میرم و نه لباس دلخواهم رو میپوشم مورد من شامل کدوم یک از موارد بالا میشه و آیا انجام این عمل باعث تخریب بافت سینه و صدمه به اون میشه.برای عمل حتما باید به تهران بیام؟

  1. رحیم عزیز

   ژنیکوماستی ، حالت بزرگ شدن یا رشد بیش از حد سینه ها در مردان ، در هر سنی شایع است . این وضعیت ممکن است ناشی از تغییرات هورمونی ، شرایط ارثی ، بیماری ، و یا استفاده از بعضی داروهای خاص باشد . ژنیکوماستی می تواند سبب ناراحتی روحی و اختلال در اعتماد به نفس گردد . بعضی از مردان ممکن است فقط به خاطر مخفی نگاه داشتن این حالت ، از بعضی از فعالیت های فیزیکی یا تماس های جسمی پرهیز نمایند .

   مشخصات ژنیکوماستی عبارتند از :

   – افزایش چربی موضعی

   – افزایش رشد بافت غددی

   – افزایش هردو ( هم چربی و هم بافت غددی )

   – ژنیکوماستی ممکن است یک طرفه ( یک سینه ) و یا دو طرفه ( هر دو سینه ) باشد .
   عمل جراحی ژنیکوماستی یک عمل بسیار فردی است ، و شما باید این عمل را با نظر خودتان انجام دهید ، نه به دلیل تمایل فرددیگر یا برای شبیه شدن به یک تصویر فرضی ایده آل .

   هر عملی عوارض جانبی خودش را داراست مقاله ای که امروز برایتان گذاشتم مطالعه بفرمایید.

   کوچک کردن سینه در مردان ( ژنیکوماستی ) و مراحل انجام آن
   http://lifemag.ir/?p=23412

 3. سلام آیا با لیپولیزر هم میشه غدد را برداشت یا غدد فقط با بریدگی وجراحی بیرون میان

  1. سعید عزیز
   برداشتن غدد تنها با کمک جراحی انجام پذیر هست . از لیپولیزر بیشتر در عمل های زیبایی مثل چاقی و … استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن