آموزش و نکات آرایشتوصیه های پزشکی

کدام موثرتر است؟ الکترولیز، اصلاح با تیغ، کرم‌های موبر، لیزر یا موم

حذب موهای زاید

موم‌‌ها، تیغ، الکترولیز و حتی داروی نظافت، همه راه‌هایی برای خلاص شدن از مزاحمت موهای زاید است. ولی تا به حال فکر کرده‌اید که مناسب‌ترین روش برای حذف موهای زائد هر بخش از بدن کدام است؟

صورت

در این قسمت به چهار روش مناسب برای از بین بردن موهای صورت می‌پردازیم:

۱) بی‌رنگ‌کننده: اگرچه بی‌رنگ‌کننده‌ها، موجب کندن مو نمی‌شوند اما رنگ مو را روشن می‌نماید، به نحوی که با رنگ طبیعی پوست هماهنگ می‌شود.

۲) کرم و لوسیون‌های موبر: کرم‌ها و لوسیون‌ها برای از بین بردن موهای صورت، کاملا مناسب است و استفاده از آن آسان بوده و اغلب ناراحتی خاصی ایجاد نمی‌کند. در این روش معمولا مو را فقط از سطح پوست جدا می‌کنند بنابراین کراتین مو تحریک می‌شود (مانند روش استفاده از تراشیدن مو) و مو پس از رشد، سفت‌تر می‌شود.

۳) نوارهای مومی: نوارهای مومی موها را گرفته و آنها را می‌پوشاند، به نحوی که کنده و یا بریده نمی‌شوند و در عوض، ریشه‌ها را به بیرون کشیده و سطح موردنظر را به مدت شش تا هشت هفته بدون مو نگه می‌دارد. نوارهای کوچک‌تر برای لب بالایی و ابروها ایده‌آل است و بهترین روش حذف مو برای صورت است. این نوارها حاوی لایه‌ای طبیعی از موم نخل هستند که موها را به طور کامل می‌گیرد. برای حداکثر تاثیر و حداقل ناراحتی، مهم است که پوست را محکم بگیرید و نوار مومی را خلاف جهت رشد مو بکشید. موم‌های اضافی باقی‌مانده روی پوست با استفاده از همان نوار و یا با سطح دیگر نوار قابل مرتفع کردن است.

دقت کنید: برخی از این نوارها، دارای موم نبوده و به جای آن از مواد شیمیایی که نوعی ژل را شکل می‌دهد، استفاده می‌کنند و بنابراین به خوبی موها را نمی‌گیرند.

۴) الکترولیز کردن (از بین بردن موها با استفاده از جریان الکتریکی): این روش شامل وارد کردن یک سوزن نازک به داخل فولیکول مو و شارژ الکتریکی ریشه مو است تا آن را بکشد. با وجود این، یک سلول جدید ریشه می‌تواند در همان محل شکل گرفته و موجب رشد دوباره مو شود. این روش در مقایسه با سایر روش‌های حذف موهای زائد، نسبتا جدید، وقت‌گیر و گران است.

شکم

در این قسمت سه روش مناسب توصیه می‌شوند:

۱) استفاده از موم

۲) استفاده از نوارهای مومی

۳) استفاده از سرم متوقف‌کننده رشد مو

زیربغل

در این بخش پنج روش وجود دارد که برای ناحیه زیربغل مناسب هستند:

۱) استفاده از کرم و لوسیون‌های موبر

۲) استفاده از موم

۳) استفاده از نوارهای مومی

۴) استفاده از سرم متوقف‌کننده موهای بدن

۵) استفاده از روش الکترولیز

دست

در این قسمت، چهار روش وجود دارد که برای ناحیه دست‌ها کاملا مناسب هستند.

۱) استفاده از موم‌ها

استفاده از موم موجب از ریشه کندن مو از فولیکول‌های آن به‌ مدت طولانی بوده و نتایج بهتری نسبت به سایر روش‌های موقت از بین بردن موها دارد. استفاده از موم گرم برای از بین بردن موهای بازو و ساعد توصیه می‌شود.

۲) نوارهای مومی

۳) استفاده از بی‌رنگ‌کننده‌ها

۴) مواد متوقف‌کننده رشد موی بدن:

این ماده در حقیقت موجب کند کردن رشد دوباره موهای بدن می‌شود. این مواد اساسا موجب تعویق و کاهش رشد موی جدید می‌شود. پس از اینکه مو با ریشه‌اش کنده می‌شود، این مواد می‌تواند به داخل فولیکول باز مو  وارد شده و ضمن ترکیب با پروتئین آن موجب شکل‌پذیری سلول جدید ریشه شود.

۴ روش، ۴ نکته

۱) استفاده از تیغ اصلاح: این روش رایج‌ترین وسیله از بین بردن موها در خانم‌ها و آقایان است اما باید یادآور شد که هنگام خشک بودن پوست، این روش مناسب نیست زیرا موی خیس و نرم بدن به آسانی تراشیده می‌شود. استفاده از تیغ تمیز و مناسب برای این کار بسیار ضروری بوده و برخلاف باور مردم، این کار موجب تغییر رنگ یا میزان رشد موها نمی‌شود.

۲) کندن و بیرون‌کشیدن: این کار، روش بسیار دردناکی است اما ممکن است برای مواقعی که مقدار مو بسیار کم است، ارزش داشته باشد، مانند ابروها و یا اطراف لب و چانه. شما نباید از این روش کندن مو برای نواحی بزرگ‌تر استفاده کنید.

۳) داروهای نظافت: هنگام استفاده از این وسیله و انتخاب کرم‌های رایج و در دسترس برای از بین بردن موها باید کاملا دقت کنید زیرا تمام این کرم‌ها و مواد، یکسان نیستند، مثلا کرم از بین برنده موهای اطراف آلت تناسلی نباید برای حذف موهای صورت استفاده شود زیرا مواد شیمیایی آن، موجب از بین بردن ساقه مو و عوارض جانبی می‌شود. در ضمن، موجب سوختگی سطحی پوست نیز می‌شود.

۴) لیزر: این یک روش طولانی‌اثر بوده و اغلب مستلزم سه چهار ماه جلسات درمانی بیشتر است اما مناسب برای همه نیست، رنگ موهای شما باید تیره باشد. این کار باید زیر نظر پزشک و با نظر متخصصان انجام شود، زیرا روشی گران و برخی اوقات دردناک است.

ساق پا

در این خصوص چهار روش توصیه شده برای ساق پا وجود دارند:

۱) استفاده از کرم و لوسیون‌های موبر

۲) استفاده از موم‌ها

۳) استفاده از نوارهای مومی

۴) استفاده از سرم متوقف‌کننده موی بدن

پا

در این زمینه سه روش توصیه شده برای از بین بردن موهای پا وجود دارد:

۱) استفاده از موم

۲) استفاده از نوارهای مومی

برچسب

مقالات مرتبط

8 دیدگاه

 1. سلام.
  در مورد استفاده از نوار های موبر ویت،میشه از این محصول برای آلت تناسلی هم استفاده کرد؟ ضرری نداره؟

  1. سهیلای عزیز
   بستگی به جنس مو داره، بهتره این کارو در مرکز اپیلاسیون انجام بدید چون پوست این ناحیه خیلی حساس هست و اگر ناوارد باشید پوست زخمی میشود و مشکل بر می خورید .

 2. ممنون از راهنماییتون
  حال که من برای پوست صورتم از موم استفاده می کنم شکلی برای پوست صورتم ایجاد نمیشه؟
  و بعدش من جوش میزنم باید چکار کرد؟
  نوار های مومی در ایران پیدا میشه؟چه فرقی با موم سرد می کنه؟

  1. – نه برای صورت ضرر نداره به شرطی که موقع کشیدن حتما با دست دیگه پوستو بگیرید .

   – نوارهای مومی همون موم سرد هست که از داروخانه می تونید با مارک veet تهیه کنید.

   – برای رفع جوش هم باید پیشگیری کنید به روش های زیر :

   * قبل از مو انداختن حتما پوستو با مواد ضدعفونی کننده پوست تمیز کنید.
   * به محلی که موم انداختید دست نزنید و از مواد آرایشی و یا کرم های عطری تا 24 ساعت استفاده نکنید.
   * بعد از 48 ساعت دوش بگیرید از مواد پیلینگ استفاده کنید یا پوست را به آرامی کیسه بکشید.
   * بعد از موم انداختن می تونید از کرم های آلوورا که خنک هستند استفاده کنید و یا کرم های مخصوص بعد از وکس از داروخانه تهیه کنید.
   * بعد از موم انداختن می تونید از ژل اریترومایسین استفاده کنید.

 3. میشه راجع به سرم متوقف‌کننده موی بدن و بی‌رنگ‌کننده‌ها بیشتر توضیح بدین و باید برای تهیه انها چه کرد؟
  میشه بپرسم موم با نوار های مومی چه فرقی میکنه؟
  من از موم سرد کنز استفاده می کنم برای پا و دست بقیه نواحی خیلی درد ناک‎ ‎
  اینبار صورت هم اصلاح کردم می خواستم ببینم مشکلی برای پوست صورتم ایجاد نمیشه؟
  البته من تا حالا با کرم موبر اصلاح می کردم ولی پوستم لطیف نمیشد و وقتی با موم این کارو کردم صورت من که تک وتوک جوش میزد الان 10 – 15 تا جوش زده

  1. سیمای عزیز

   -درباره سرم های متوقف کننده مو اطلاعاتی ندارم یا حداقل در ایران از این محصول ندیدم.

   -منظور از بی رنگ کننده ها همون پودرهای دکلره و یا کرم های بی رنگ کننده هست که بیشتر برای موها یصورت و یا دست اگر نازک باشند استفاده می شود.

   – موم باید سریع بکشید شاید بار اول و دوم دردناک باشد اما کم کم ریشه مو آنقدر ضعیف می شود که با اپیلیدی می توانید استفاده کنید.

   -از کرم موبر هم برای صورت استفاده نکنید به مرور به پوست آسیب می زند. و اگر از موم استفاده می کنید باید به سرعت بکشید و پوستو با آب سرد بشویید.

 4. محمود عزیز

  در ابتدا باید بگم جنس موی آقایان ایرانی ضخیم است اگر از اون دسته آقایانی هستید که موهای پرپشتی دارید بهترین گزینه برای شماmach3 هست اما اگر پوست حساس و یا جوش دار دارید بهترین گزینه ماشین ریش تراش است.
  بهترین زمان برای تمدید اصلاح صبح و 20 دقیقه بعد از بیدار شدن است اگر پوست حساسی ندارید میتوانید هرروز اصلاح کنید اما اگر موهای صورتتان ضخیم است (بعد از اصلاح خون می اید) 1 روز در میان اصلاح کنید.

  . برای داشتن پوستی شفاف مراحل زیر را حتما انجام دهید کمک بسیاری به زیبایی پوست شما در حین اصلاح میکند:

  لوازم کمکی اصلاح:
  1- خمیر، ژل، کف (فوم) و صابون اصلاح.
  2- فرچه اصلاح.
  3- لوسین های پس از اصلاح یا همان افتر شیو(after shave): حاوی مواد ضد عفونی کننده،معطر و مرطوب کننده میباشند.
  4- لوسیون های قبل از اصلاح(pre-shave): حاوی مرطوب کننده و روغن میباشند.
  5- مرطوب کننده ها.

  نحوه اصلاح صورت:
  1- خود تراش یک تیغه بهتر است اما نوع دو تیغه و یا بیشتر آن اصلاح بهتر و تمیزتری را ارائه میدهد.
  2- صورت را کاملا با آب و صابون بشویید.
  3- یا یک حوله را با آب خیلی گرم (نه داغ آب داغ پوست صورت را خشک میکند) مرطوب کنید، و یا حوله را با آب مرطوب کرده وآن را به مدت 30 ثانیه درون مایکروویو قراردهید. سپس حوله گرم را به مدت چند دقیقه روی صورت قرار دهید. این کار موها را نرم و پوست صورت را نرم و قابل انعطاف میکند. به همین خاطر بهتراست پس از استحمام اقدام به تراشیدن ریش کنید.
  4- خمیر و یا ژل ریش را توسط فرچه با حرکات دوار روی صورت پخش کنید.بیش از حد کف ریش به صورت نزیند چراکه باعث کاهش کارایی خود تراش میشود. خمیر اصلاح به قطر یک 5 تومانی کافیست.
  5- توسط خود تراش و با حرکات ملایم و کوتاه شروع به تراشیدن موها کنید. موها را فقط در جهت رویششان بتراشید.
  6-در انتها صورت را با آب سرد بشویید تا منافذ پوست بسته گردند.
  نکته: برای جلوگیری از بریدگی پوست، خود تراش را بطور افقی روی صورت حرکت نداده و هنگام تغییر موقعیت آن را به مقدار 2 سانتی متر از پوست بلند کرده و در موقعیت جدید قرار دهید.
  نکته: هنگام تراشیدن ریش (هم تر و هم خشک) با دست دیگر اندکی پوست صورت را بکشید.
  نکته: چنانچه میخواهید صورت خود را کاملا از ته بتراشید قبل ازخمیر ریش زدن روغنهای قبل از اصلاح به پوست صورت خود بزنید تا پوست صورتتان نرم و لغزنده گردد.
  نکته: هنگامی که با تیغ خودتراش اقدام به اصلاح صورت میکنید ،همواره مقداری از پوست صورت نیز همراه با مو کنده میشود به ویژه اگر از تیغ کند استفاده کنید.
  نکته: حداقل 20 دقیقه پس از برخاستن از خواب اقدام به اصلاح صورت کنید تا پف و ورم صورت بخوابد.
  نکته: اگر پوست صورتتان زیاد جوش میزند بهتر است از ماشین ریش تراشی بجای تیغ خود تراش استفاده کنید.

 5. سلام.میخواستم بپرسم اگه هر روز ریشمو با mach3بزنم بهتره یا هر چند روز؟تو فیلمها خارجیا(مردها)همیشه پوست شفافو جالبی دارن.هر روز ریششونو میزنن؟یا با ماشین میزنن؟خواهش میکنم به e-mailam جواب بدین.ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن

بلاک کننده تبلیغ

لطفا جهت حمایت از ما برنامه بلاک کننده تبلیغات را غیرفعال نمایید.